Zastřihování buků

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod 001čolek » 12 črc 2012, 09:02

Je mi jasné že je to trochu mimo téma,ale když už to kluci nahořejc nakousli ........ :lol: ..... jeden parádní malinkej buk se silným kmenem se ne a ne probudit k většímu růstu.Spíš to vypadalo,že odchází do věčných lovišt'. Byl vykopán na jaře a kolega který ho dobýval se s ním moc nemazlil ani při výkopu,ani při obírce větví. Podle mé krat'ounké zkušenosti se nejlépe daří bukům s větším balíkem (no to není pro nikoho asi novinka :lol: ) ale hlavně těm,kterým byl ponechán větší obrost. Myslím,že to bukům pomáhá v rychlejším nastartování do letního růstového období. No ale zpět k tomu boučku ..... už jsem myslel,že je to ende a on zničeho nic začal házet nové lístky (cca před 3 týdny) a nyní už je až na vršek parádně obrostlý,ale i ten vršek bude za chvilku plný lístků protože všude raší nové pupeny. Mám z něj radost a jsem rád,že jsem nepodlehl nutkání ho vykopnout a hodit na hnojník.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod kuncarladislav » 12 črc 2012, 21:07

Martine,čtu,ale jednalo se mi o to ,jestli stejně střihnout i po druhý.V podstatě mi šlo o to jestli pak stihnou nový výhony vyzrát.Já zatím vždy stříhal jen jednou a pak až na jaře.
Tomíku,taky jsem přemýšlel,co to má Martin za novou metodu. :lol:
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Míla Zítek » 22 zář 2012, 20:41

Ještě ke stříhání buku - stříhám kdykoliv, když se mi něco nelíbí. A funguje to taky. Nepočítám listy, protože do 3 neumím (tedy jak říká moje žena) Zrovna předevčírem jsem vylámal koncové pupeny. A jak už začíná opadávat listí, je vidět do koruny a tak jsem polikvidoval i hafo prorašených spících.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 15 kvě 2014, 15:20

Doposud jsem postupoval podobně jako Míla, po přečtení tohoto vlákna však vyzkouším i systematičtější přístup. SUPER DISKUZE!!! Myslím že na zaštipování "na etapy" rozhodně něco bude. V horní části bych zaštípl o něco dříve a na spodních větvích nechal trochu déle růst, třeba i do zdřevnatění, aby se vyrovnal poměr energie, protože vrchní část má tendenci více sílit. Zmatení při radách jak zaštipovat dle mého vychází trochu z toho, že se na začátku neudělá rozdělovník, co se stromem chceme v dané fázi udělat - tvořit obrost nebo již udržovat již zapěstované stromy, zkracovat a zjemňovat větvičky. Mnoho autorů knih se soustředí spíše na to druhé.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Stenly » 08 kvě 2015, 23:02

Tak mám jeden dotaz. Možná to bude vypadat, že si zde nehledám informace, ale moje buky vyrašily nedávno a všechny měly schované v pupenu všech sedm listů. Je pravda, že bonsaistiku dělám krátce, ale ještě jsem si toho nevšimnul. A vypadá to, že tak vyrašily všechny.
Tak teď se nabízí otázka: mám to hned ostříhat??? :?: :?: Dle Láďových rad ano.
Díky za vaše letité poznatky.
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Jarek Servus » 10 kvě 2015, 22:00

Dnes jsem probíral čerstvě vyrašené pupeny a zaštipoval ještě před vyvinutím. Kdysi mě to tak ukázal Čestmír Sosnovec, tak to používám.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 11 kvě 2015, 17:54

Já vím že někdo stříhá pupeny ještě před rozvinutím napůl atd.Ale já počkám až se rozvinou pak stříhám na listy a podle zóny.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Zips » 12 lis 2018, 13:54

Zdravim,
Jsem asi uplne dutej, ale muzete mi nekdo vysvetlit, jak strihat? Na zacatku je verze strihat jednou za rok na dva a tri - uplne prvni prispevek. Potom nekde dal je uvedeno strihat porad na tri - jsou to dve verze na ruzne situace ktere jsem nejak nepobral? Cetl jsem to asi trikrat a vzdy se v tom ztratil. Predem diky za odpoved a zaroven se omlouvam za stupidni dotaz, ktery se tady popsal asi x, ale s bonsajema jsem v uplnem zacatku.
Zips
 
Příspěvky: 1
Registrován: 10 lis 2018, 16:48

Re: Zastřihování buků

Příspěvekod Jarek Servus » 13 lis 2018, 22:16

Stříhat podle vývoje minimálně dvakrát za rok. Poprvé buď rozvíjející se pupeny nebo jednodušší když je na letorostu tak 5 listů. Jestli střihnu na dva nebo na tři listy záleží podle toho, kterým sněerm chci, aby se dál větev vyvíjela Poroste ve směru posledního pupenu. Podruhé stříhat v létě podle vývoje letorostů a podle pěstitelského záměru. Se stříháním rozvíjejících se pupenů mnozí nesouhlasí, je to složitější a musíš si zachovat přehled o tom, který pupen se teprve začal rozvíjet a který už jsem zastříhl.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na U buků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník