Bříza a něco málo ke kultivaci.

Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Jan Kalivoda » 08 led 2010, 21:30

Břízy jsou jednou z nejtěžších, ale i nejvíce tolerantních listnatých stromů. Protože jsouto hojné rostliny v naší přírodě, a jsou často použity, je to však velmi obtížný druh pro kultivaci na bonsai. Rostliny je potřeba umístit tak, aby získaly maximálně možný dostatek světla s nutností pravidelného otáčení stromu, aby všechny části byly stejně osvětleny. Je samozřejmostí na zimu poskytout dostatečnou ochranu před mrazem stačí -7 C, (a je v některých případech problém), tím zabránime namrznutí mladých větviček. Hnojení na jaře omezit z důvodu prudkého - hrubého růstu, nehnojit 3 až 4 týdny po narašení listů, protože rostlina silně přirůstá. Přesazuji každé dva roky na jaře, jakmile se začínají prodlužovat pupeny, používám hodně propustný substrát pro listnáče s přídavkem rašeliny.
U tohoto rodu není vhodné prořezávat kořeny příliš brzy na jaře, je lepší posečkat a prořezat trochu později, až když se otevřou nové pupeny až když začnou růst mladé nové bílé kořenové špičky. V tomto čase je nejvhodnější doba pro prořezání kořenů. Nedoporučuji prořezávat kořeny v době, zimního klidu. Prořezávám nových výhonů během celého růstového období za 2.-3. listem. Lze také provést bez problému zimní řez. Jinak brzo na jaře a potom až do koncem pozdního léta. Nutností je bezpodmínečné ošetření všech řezných ploch. Tento rod silně roní mízu a je náchylný na silný zpětný řez, protože v okolí velkých řezných ran dochází k odumírání větví nebo i kmene po velkých částech.U silných a zdravých rostlin lze provádět odlistění v létě.
Ale bylo by dobré napsat svoje postřehy s pěstováním bříz v různyých oblastech naší krasné země.
Tímto nechci kazit někomu naděje na pěkný strom-bonsai, ale je to o tom přesně vystihnout dobu a kdy cokoli provést???
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod stanik » 04 říj 2010, 21:06

ahoj Honzo a vlastně všichni,
asi dva roky zpátky jsem si přinesl z lesa malou přízku,daří se jí dobře,ja asi cca 40 cm vysoka-mladičká :) a chci se zeptat jak je to s tím zaštipováním na 3 pupenykdy,jak často a v jakých intervalech můžu ty větve zastřihávat?
předem děkuju za radu
Stanik
Uživatelský avatar
stanik
 
Příspěvky: 15
Registrován: 02 říj 2010, 14:36
Bydliště: opava

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Vahada » 04 říj 2010, 23:48

Já jsem se pěstování bříz vzdal. Zahradu mám 300m nad mořem, mírný svah na západ, slunce brzo po ránu a pak až do večera. Neměl jsem zásadní problémy s přesazováním a ani mi žádná bříza neuschla přes zimu (v misce jsem měl tři), ale občas mi odešla nějaká větev a nikdy jsem nenašel důvod proč, tím neříkám, že jsem to nezavinil já. Pře zimu jsem je měl zapuštěné bez misky v záhonu, jinak nebyly nijak chráněné. Pěstování popsal Honza a zhruba jsem ho dodržoval stejně.
K prosychání u mě docházele nepravidelně v průběhu roku. Nakonec jsem to asi po pěti létech vzdal. Jediné co vidím zpětně jako možný důvod prosychání byl způsob ošetřování řezných ran. Používal jsem všelicos, dost často i stromový balzám a to asi není to ideální ošetření. Teď když jsem začal používat Cut pastu to asi zkusím ještě jednou, protože mě bílá kůra láká.
To jsou moje zkušenosti s břízami, možná tady dostanu nějakou radu a další pokus bude úspěšnější.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod tomikzlesa » 05 říj 2010, 08:58

To odumírání větví je bohužel asi normální a taky nechápu čím to může být, bříza má ráda hodně vody, nemusí v ní stát jako vrba a měla by být stále mokrá, špatně totiž reaguje na přeschnutí a to opadem listů a je možný že pak i uschnutím celé větve. Dál občas reaguje špatně na drát. Kdy stříhat netuším, protože u mě nezastřihnutá bříza roste snad do nekonecčna a naopak zastřihnutá neustále dál raší a to třeba i 5x.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod vopat » 05 říj 2010, 12:57

Jednu břízu mám v misce asi 20 let a vždy když na ní vypěstuju kloudný obrost, tak po dvou, třech letech můžu začít znovu. Vždy všechno přes zimu pojde a na jaře vyraší z kmene nové výhony, ale nikdy nic bujného. Nechávám ji v misce už jenom z nostalgie. Asi jí dám zimovat do záhonu a zkusím jí tam nechat, aby něco narostlo.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Jarek Servus » 05 říj 2010, 14:48

Břízy mě jedou, nadrátuju na podzim koncem října nebo na začátku března podle teplot venku, ale pozor, bydlím 600 m nad mořem, všechno je u nás o 14 dní opožďěné, musíte dřív, než se dostane do mízy, stříhám 2 - 3x do roka podle toho jak naroste (minimálně koncem července na 2-3 listy a na podzim po opadání listů). Zatím jsem problémy neměl, jen vím, že je háklivá na prudké ohyby větví. Jinak používám postupy, jak napsal Honza
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod učok » 05 říj 2010, 15:19

Ja mám z brezami zlú skusenost.Každy rok na jar si jednu donesiem z velkym balom.Zo zaciatku to vyzera dobre,kazdá my virašila a potom ako ked utne a je ponich.Začnú hnednút listy a vischnú. :( Pritom ich pravidelne polievam tak isto ako aj ostatné ba ešte častejšie a sú umiestnené na slnečnej strane v polotieni.Tohto roku my tak odišiel nádherny dvoj kmeň.Som z toho trochu zúfalý.Neviem si s tým rady a chcem mať doma peknú brezičku :blednu: Poradte.
Andrej
učok
 
Příspěvky: 52
Registrován: 22 zář 2010, 23:02
Bydliště: Hrochoť okr.Banska Bystrica Slovensko

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod stanik » 05 říj 2010, 22:43

děkuju,za rady :)
já ji mám doma asi dva roky a nijak zvlášť o ni nepečuju.je v polostínu a podle růstu si myslím,že se jí daří.možná s ní jednat jako s plevelem a pak pojede :lol:
na jaře bych si chtěl zajít pro yamadori buku,je toto ta vhodná doba?toto je ale spíš do jiného fora
Uživatelský avatar
stanik
 
Příspěvky: 15
Registrován: 02 říj 2010, 14:36
Bydliště: opava

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Míra Z » 05 říj 2010, 23:00

Do jiného fora ne ale do jiného vlákna ano ;)
Buky určitě kopat na jaře.I když jsem něco kopal i na podzim...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod stanik » 05 říj 2010, 23:12

ok díky :)
Uživatelský avatar
stanik
 
Příspěvky: 15
Registrován: 02 říj 2010, 14:36
Bydliště: opava

Další

Zpět na U bříz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron