Bříza a něco málo ke kultivaci.

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Míla Zítek » 10 led 2011, 18:28

Ad uschlé větévky : ony břízy velmi rychle reagují na zastínění v koruně a právě tyto větve pak odesychají. Což se snadno může stát i u bonsají z této dřeviny. Ale když si na druhou stranu vezmete, kde všude roste a přežívá, tak v miskách má 6****** hotel.... A navíc je u ní větší konkurece mezi větvy (jak praví klasik, páč je měla ulámaný - Š+G Návštěvní dny v Semaforu - to pro mladší a mladou generaci)
Mám břízku 3 roky, je z podstavce sloupu, rostla mezi dlaždicemi, v podstatě 1 kořen a pěkně od dlaždic poplacatělá na pařízku, ale to se časem srovná. DNK je DNK. Tak ať se daří. Míla
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 11 led 2011, 15:26

My jsme s břízami taky měli špatné zkušenosti, poslední roky se nám je ale daří pěstovat bez problémů, stačí jenom dodržovat několik hlavních zásad - na naše stránky jsem loni umístil článeček s radami + fotkami našich stromů, viz http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... brizy.html. Zkopíruju zde zmíněný seznam rad.

1.) hledat stromy, které mají aspoň NĚJAKOU větev ve spodní části kmene, tj. pod místem plánovaného sesazení. Pokud seřežeme břízu na holý špalek, často se stává, (ale ne vždy, je to loterie tak 50/50), že celý kmen zaschne a strom vyžene pouze kořenové výmladky, čímž se stane bonsajisticky bezcenným. Pokud už se rozhodneme, že zkusíme štěstí a strom seřežeme na špalek, raději jej ještě ponecháme jednu růstovou sezónu na původním stanovišti (samozřejmě, že v takovém případě by strom měl mít dostatek světla a nebýt přistíněn většími stromy, jinak se naše šance na obražení špalku limitně blíží k nule). Nesbírejte mladé stromy, respektive ty, které ještě nemají bílou kůru/černou borku, v nádobě se nikdy tyto pro břízu charakteristické prvky nevytvoří.

2.) veškerý hrubý řez koruny, tj. i postup z bodu 1, VŽDY provádíme v době OLISTĚNÍ stromu, nejlépe květen-červen, v opačném případě riskujeme zaschnutí části větve, případě celých větví !!!

3.) drátujeme spíše méně, kde je možno, použijeme upínací dráty/provázky. Drát VŽDY na zimu ODSTRANÍME, jinak opět riskujeme ztrátu větví/koruny/celého stromu. Tyto činnosti opět provádíme raději v době olistění stromu.

4.) přesazujeme nejlépe v momentě, kdy už je strom růstově nastartován a začínají se otevírat první lístky.

5.) přes zimu stromy pokud možno chráníme před větší množstvím sněhu, jelikož se křehké větve rády vylamují. Co se týče odolnosti vůči mrazům, nijak zvlášť stromy nechráníme, jsou volně položeny pod policemi a do letošního roka všechny přežily i -20°C mrazy.

6.) přes letní parné dny zalívame raději více než méně, břízy reagují na přisušení skoro okamžitým opadem listů.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Vladimír Vinický » 12 led 2011, 14:34

Já mám takové zkušenosti, že i když jsou břízy plevelné rostliny, které rostou téměř všude, tak pěstování v miskách moc nesnášejí. Udělal jsem to tak, že jsem jim dal ze začátku trochu přijatelnou formu - na to reagovaly tak, že pár větví shodily (s tím jem se smířil) a pak je již pěstuji víceméně pouze vyštipováním a malým, postupným tvarováním. Tedy jednoduše, moc si jich nevšímat. Každý náš pozitivní zákrok po zásluze negativně odmění.

A je to takto: Když jsem takhle po ránu točil klikou lanovky a v dáli mě zdravila svými větvy jasan, vždycky takhle po ránu s přírodou si řvu....

Zdravím pamětníky.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Lukáš Karel » 09 zář 2013, 14:47

Teda s tou bílou kůrou a černou borkou jsi mě překvapil. Mám od letošního jara jednu mladou břízku připravenou v nádobě a zatim se výborně chytla. Ale to že se v nádobě bílá kůra nevytvoří jsem opravdu nevěděl.
Lukáš Sirotný píše:My jsme s břízami taky měli špatné zkušenosti, poslední roky se nám je ale daří pěstovat bez problémů, stačí jenom dodržovat několik hlavních zásad - na naše stránky jsem loni umístil článeček s radami + fotkami našich stromů, viz http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... brizy.html. Zkopíruju zde zmíněný seznam rad.

1.) hledat stromy, které mají aspoň NĚJAKOU větev ve spodní části kmene, tj. pod místem plánovaného sesazení. Pokud seřežeme břízu na holý špalek, často se stává, (ale ne vždy, je to loterie tak 50/50), že celý kmen zaschne a strom vyžene pouze kořenové výmladky, čímž se stane bonsajisticky bezcenným. Pokud už se rozhodneme, že zkusíme štěstí a strom seřežeme na špalek, raději jej ještě ponecháme jednu růstovou sezónu na původním stanovišti (samozřejmě, že v takovém případě by strom měl mít dostatek světla a nebýt přistíněn většími stromy, jinak se naše šance na obražení špalku limitně blíží k nule). Nesbírejte mladé stromy, respektive ty, které ještě nemají bílou kůru/černou borku, v nádobě se nikdy tyto pro břízu charakteristické prvky nevytvoří.

2.) veškerý hrubý řez koruny, tj. i postup z bodu 1, VŽDY provádíme v době OLISTĚNÍ stromu, nejlépe květen-červen, v opačném případě riskujeme zaschnutí části větve, případě celých větví !!!

3.) drátujeme spíše méně, kde je možno, použijeme upínací dráty/provázky. Drát VŽDY na zimu ODSTRANÍME, jinak opět riskujeme ztrátu větví/koruny/celého stromu. Tyto činnosti opět provádíme raději v době olistění stromu.

4.) přesazujeme nejlépe v momentě, kdy už je strom růstově nastartován a začínají se otevírat první lístky.

5.) přes zimu stromy pokud možno chráníme před větší množstvím sněhu, jelikož se křehké větve rády vylamují. Co se týče odolnosti vůči mrazům, nijak zvlášť stromy nechráníme, jsou volně položeny pod policemi a do letošního roka všechny přežily i -20°C mrazy.

6.) přes letní parné dny zalívame raději více než méně, břízy reagují na přisušení skoro okamžitým opadem listů.
Uč se moudrým býti.
Uživatelský avatar
Lukáš Karel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 úno 2013, 21:19
Bydliště: okres Kladno

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 13 kvě 2014, 10:54

Nemáte někdo zkušenosti také z břízou nízkou (Betula nana)? Vlastním dva kousky a prozatím jsou zkušenosti dobré. Má krásné malé lístky a zdá se, že ani nepouští větve, jako bělokorá. Zase není tak atraktivní svojí kůrou. Ta je lesklá, skoro jako třešeň.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Laďas » 13 kvě 2014, 12:56

Já mám z Betula Nana udělanej lesík,sem tam ,ale nějaká větev odejde....
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Vahada » 14 kvě 2014, 09:32

Jen malý poznatek - Betula nana chce kyselý substrát.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Jarek Servus » 25 dub 2018, 20:53

Máte někdo zkušenost se vzdušným hřížením břízy?
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod David Kolis » 25 dub 2018, 22:58

Ahoj Jarku,
jednou jsem hřížil a s poměrně dobrým výsledkem, alespoň si to myslím. Vše jako normálně - sloupnutá kůra, utažený drát, stimulátor a šoupnuto do propustného substrátu ( pouze antuka). U břízy pravděpodobně žádný problém.
Přílohy
100_1258.JPG
Před hřížením
100_1258.JPG (122.04 KiB) Zobrazeno 2124 krát
1.března 2016..jpg
Po zákroku
1.března 2016..jpg (35.19 KiB) Zobrazeno 2121 krát
1.března 2016.jpg
1.března 2016.jpg (30.08 KiB) Zobrazeno 2123 krát
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: Bříza a něco málo ke kultivaci.

Příspěvekod Jarek Servus » 26 dub 2018, 22:41

Díky za odpověď, pěkný výsledek :clap: . Dá se to provést v květnu? Teď je v míze, hodně by krvácela mízu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na U bříz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron