Smrk z Valašska

Smrk z Valašska

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 úno 2013, 19:48

Rád bych vám zde představil vývoj tohoto smrku, který se již dříve stal našim "logo stromem".
Vyzvednutí proběhlo na jaře 2002 - strom rostl v jednom místním lomu, v kapse na kameni, takže s kořeny nebyl problém. Vizáž materiálu (malé množství větví, dotlušný kmen) ale byla ovlivněna lokálními podmínkami.
První tvarování proběhlo (trochu nedočkavě) hned další rok na podzim - u smrku by se mělo určitě postupovat opatrněji, dnes bychom jenom nahrubo rozhodili větve, určitě bychom už nevytvářeli mrtvé dřevo apod., tenkrát nám to ale naštěstí prošlo :) .
Přílohy
logosmrk01_2003fall.JPG
2003 podzim - před tvarováním
logosmrk04_2003fall.JPG
momentky z ohýbání
logosmrk06_2003fall.JPG
logosmrk07_2003fall.JPG
logosmrk08_2003fall.JPG
2003 - po tvarování
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 úno 2013, 19:50

Na jaře 2005 byl strom přesazen do první misky a zároveň i napřímen, rok nato byl pak v nové pozici i dotvarován.
Od té doby probíhala pěstitelská i tvarovací údržba, aby strom dál vyzrával. Mezitím byla změněna miska - kulatá červená z Isabelie.
Přílohy
logosmrk09_2005.JPG
2005 - před přesazením
logosmrk13_2007summer.JPG
2007
logosmrk15_2009summer.JPG
2009
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 úno 2013, 19:52

Před pár dny jsem se po 3 letech od posledního tvarování znovu dostal k tomuto stromu, který si už od loňska žádal zevrubnějšího prostřihu a vytvarování. Při prostřihu bylo odstraněno asi 1/3 celkového obrostu s tím, že došlo především k vyjednocení nově narostlých větviček na koncích větví a odstranění několika zbylých "plandavých" větví (staré, tenké větvičky, které u smrku nedrží svůj tvar ani po 10 letech...).
V příštích letech (nejspíše další rok) se asi vrátíme zpátky ke kulaté misce, protože strom má více pohledů (lépe řečeno "pohledovou výseč") - viz pohledovky č. 1 a 2, které jsou jakýmisi extrémními polohami této výseče. Aktuální miska je od Slávka Dordy, aktuální výška stromu je 58 cm. Všechny fotky z vývoje stromu i s povídáním na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... -logo.html .
Přílohy
logosmrk17_2013february.JPG
2013 - před tvarováním
logosmrk20_2013february.JPG
logosmrk23_2013february.JPG
logosmrk25_2013february.JPG
pohled č. 2
logosmrk26_2013february.JPG
pohled č. 1 s porovnáním velikostí
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Martin Kolacia » 25 úno 2013, 20:49

myslím že jsem kdys tento strom komentoval , ale mám z něho stále stejný pocit ... což o to lety krásně vyzrál a je lepší a lepší , ale stále na mě působí křečovitě vývaženo- nevyváženě .... ta pravá spodní vyvažuje strom který si to řekl bych že nezaslouží
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Tomáš Kubík » 25 úno 2013, 21:53

Pěkný strom, ale mě by se víc líbil s trochu menší korunou. Přijde mi na tak ladný kmen dost těžká.
Tomáš Kubík
 
Příspěvky: 87
Registrován: 24 bře 2009, 21:36
Bydliště: Znojmo

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Pavel Šimsa » 26 úno 2013, 14:19

Vždycky když vidím začátek a konec u takových stromů (třeba borovice Václava) mám chuť s tím praštit. Ale jsem pro pohled č. 2
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 821
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 26 úno 2013, 14:42

Je to moc pěkný stromek o tom nemám pochyb. Myslím že opravdu vzdělávací je celý jeho příběh.(jaký materiál hledat a jak s ním pracovat) Děkuji Lukáši. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Martin Cigánik » 26 úno 2013, 16:17

Zdar Lukáši,
je vidět, že stromek je v kondici a krásně prosperuje. Už to tady zaznělo,ale na fotce ta koruna vypadá trochu těžká ( i přesto, že jsi odebral třetinu hmoty). Je mi jasné, že fotka je fotka a reál vždycky vypadá líp...
Zkusil jsem jen tak ze srandy někde ubrat a někde lehounce přidat.
Není to tak, že bych radil, jen mi tak přijde ten stromek "roztančenější":-)
Každopádně moc dobrá práce!
Měj se.
Martin
PS: a misku fakt kulatou:-)
Přílohy
smrk luk.jpg
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod Robert Černý » 26 úno 2013, 20:54

Pěknej strom :clap:

Pro nás Greenhorny a začínající perfektní ukázka toho, že rostlina musí být v 100% kondici, aby se s ní dalo postupně pracovat (podobně jsem to psal i u Vaškovi borovice). Dobrá prosperita a hlavně pěstování stromu je alfa a omega, bez toho by takový výsledek nebyl.

Jinak Martinovo návrh se mi zdá takovej "chudej", možná bych si ho dokázal představit, pokud by smrk byl o cca 10cm nižší.

Dále také zastávám názor, že kulatá miska je asi vhodnější, popřípadně obdelník, ale o trochu větší, ne nižší.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Smrk z Valašska

Příspěvekod pájaombre » 27 úno 2013, 10:39

Tento smrk sem naživo obdivoval již při mé návštěvě u Lukáše a Josefa S. poměr koruna - kmen ze vzdálenosti cca dvou kroků a mého úhlu pohledu ;) naprosto bezchybný,propracovanost detailů(mrtvé dřevo,zavalení,borka a nakonec větvení) :( jadnou to snad budu taky umět.Při pohledu na fotku stromu s Lukášem v pozadí se dají lépe odhadnout proporce stromu i velikost.........za mne určitě parádní kousek :jedna:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Další

Zpět na Smrk (Picea)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron