Smrk trojkmen

Smrk trojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 31 srp 2011, 23:27

Letos jsem se po 7 letech příprav (u větších odrostlejších smrkových yamadori běžná doba...) konečně dostal k prvnímu tvarování hrstky smrků, které jsme před lety vyzvedli z jednoho místního lesíku, kam se tradičně před Vánoci chodilo na vánoční stromečky, podle čehož stromky taky vypadaly :) .
Tento kousek je tedy prvním z nich. Na přelomu loňského a letošního roku jsem se pustil do opracování mrtvých špalků frézou, minulý týden pak došlo na první tvarování - větve byly už velmi dobře nachystané, v uplynulých letech se zkompaktňovalo a odstraňovaly vyloženě nepotřebné větve, teď stačilo v podstatě jenom pár ohybů a rozprostřít.
Výška stromu je cca 70 cm, více fotek z tvarování a delší povídání na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... jkmen.html .
Přílohy
smrk3kmen01_2011january.jpg
leden 2011 - před úpravami mrtvého dřeva
smrk3kmen06_2011jaugust.jpg
srpen 2011 - před prvním tvarováním
smrk3kmen10_2011jaugust.jpg
srpen 2011 - výsledek tvarování, pohledovka
smrk3kmen13_2011jaugust.jpg
zadní strana
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod Míra Z » 01 zář 2011, 01:10

Slušný macek! Škoda že nejsou fotky z výkopu a postupného přesazení do misky. Do budoucna se těším na pokračování :jedna:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod pájaombre » 01 zář 2011, 06:22

:clap: Tak to bude zase jeden z parádních kousků :jedna: při návštěvě mi nějak unikl :twisted:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod tomikzlesa » 01 zář 2011, 07:12

slušný macík,jen škoda té borky, ale snad časem popraská, akorát ten hlavní vrchol bych už nehnal tak vysoko a o jedno patýrko sundal
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 zář 2011, 21:25

Škoda že nejsou fotky z výkopu a postupného přesazení do misky.


Njn, tohle jsem opravdu zasklil, i když se snažím fotit skoro úplně všecko :oops: ... Za 5 let už ale bude ten vývoj od první publikované fotky o něco znatelnější ;) .

Borka se náhodou v posledních letech vyvíjí moc pěkně - chce to samozřejmě aspoň takových 10 let, to ale bude trvat i vývoj koruny, takže se to vyrovná. Původně byla borka úplné holá, naoranžovělá, prostě mladá, jelikož strom rostl zastíněn v podrostu.

Vrchol je vyšší i proto, aby ještě vznikl jeden esíčkovitý pohyb doprava a strom tak získal na dynamice, další úpravy ale ještě určitě přijdou na řadu, teď šlo hlavně o to dát stromu zákaldní kostru.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod vláďadošek » 08 zář 2011, 12:48

Luki pěkná práce,
neuvažoval jsi o protažení shari na spodním kneni?
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 zář 2011, 22:43

Na stromku je v příštích letech plánováno několik dalších kroků a právě zapracování shari na spodním kmeni je asi tím nejdůležitějším z nich, co se týče tvarovacících zásahů. Se smrky se musí pomalu, a proto se na rozšiřování shari dostane nejspíš až za rok touhle dobou.
V každém případě ale momentálně počítám se zachováním pravého spodního kmene, jeho lepší zapracování do celé kompozice je ale určitě nutné, na první tvarování je toho ale na smrk až až...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Smrk trojkmen

Příspěvekod Pepík » 18 zář 2011, 11:36

Mne se to líbí a hlavně je to pro mne inspirace, protože mám z jara poličeno na něco podobného ale mám strach oby to přesazení přežil.
Uživatelský avatar
Pepík
 
Příspěvky: 134
Registrován: 28 črc 2011, 00:35
Bydliště: Chrást u Plzně


Zpět na Smrk (Picea)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron