Rok s azalkou

Rok s azalkou

Příspěvekod Jarda Marek » 02 črc 2009, 11:35

Můj pracovní rok s azalkou satsuki.
Slovo Satsuki se skládá ze dvou japonských znaků, "So", což je starý název pro pět, a "Tsuki", což je měsíc. Satsuki tedy znamená pátý měsíc, tedy pátý měsíc v orientálním lunárním kalendáři. To se rovná přibližně červen v našem kalendáři a odvolává se na období květu.
Azalky Satsuki byly a jsou šlechtěny po více než 300 let v Japonsku a jsou vysoce ceněny pro svůj nádherný vzhled a pestré barvy květů. Barevných odrůd Satsuki je mnoho druhů v několika barvách. Díky svým malým, lesklým zeleným listům, jejich bujnému růstu a schopnosti odolávat prořezávání střih a tvarování těchto rostlin, jsou vynikající materiál pro bonsai.
Azalka Satsuki kvete květen až červen.
Hlavní odrůdy.
Existuje velké množství druhů a barev květu, k dispozici je na 1600 odrůd, ale hlavní jsou čtyři.
1) Selfs - jednobarevné,
2) Fukurin - barevné středy s bílými okraji,
3) Sokojiro - bílým středem s barevnými okraji
4) Shibori - která se vztahuje na všechny jmenované barvy, půl na půl, melírované a
kombinace všech těchto barev dohromady.
Z odrůd jsou pravděpodobně nejčastější k dispozici Kaho a Gyoten.
Kaho je rozeznatelná pro její barvu, převážně bílých květů, ale také s růžovou samostatně, růžové / bílé pruhy.
Gyoten má hlavně růžové květy s nabíranými hranami.
Příloha Bez názvu.JPG je dlouhodobě nedostupná.


Následující kalendář jsem si udělal, aby mě sloužil jako přehled měsíc po měsíci, pro pěstování Azalky Satsuki.
tab.JPG
tab.JPG (53.17 KiB) Zobrazeno 4732 krát


No a jak ten rok vypadá?

Leden a únor
Jedná se o klidné měsíce pro azalku, je prakticky odložená v tuto roční dobu. Starší, větší stromy vydrží dva až pět stupňů mrazu (ze zkušeností azalka vydrží i patnáct stupňů mrazu, ale jen v chráněných studených sklenících), ale mladé rostliny je třeba chránit. Studený skleník je ideální, ale musíte tuto možnost vyzkoušet. Je tam ochrana před povětrnostními vlivy, vítr a déšť, který by v těchto měsících ublížil asi nejvíc. V obou případech můžeme poskytnout ochranu také ve formě bublinkové fólie (netkané textilie, atd.), která při dobrém zábalu Azalku ochrání.
Studená zima není hlavní hrozbu pro Azalku v zimě, ale zálivka. Ve skleníku nechte dveře a střešní průduchy lehce pootevřené pro cirkulaci vzduchu, která umožní volný pohyb vzduchu. Tím se sníží riziko plísňových nemocí a také se zabrání teplotě, která během jakékoli slunného je dne větší, než bychom potřebovali mít.
Nezapomínejte na zálivu určitě ne v té intenzitě jako při květu, ale nesmí uschnout. Stromy vyžadují vodu i v zimním období, ale buďte s vodou v této době opatrní.
Ideální zavlažovací režim, stejně jako u všech ostatních bonsají a to bez ohledu na druh, je nejlepší zkontrolovat každou rostlinu zvlášť.
Satsuki, stejně jako ostatní formy Azalek, jsou vápnostřežné. Vápnostřežné rostliny vyžadují kyselou a vzdušnou půdu. Pokud žijete v oblasti kde je moc tvrdá voda, je lepší pro tyto rostliny shromažďovat dešťovou vodu (pokut je to možné).
Pokud budou listy z loňského roku pokleslé a váš strom je přitom chráněn před větrem, může být problém v plísni. Bude se totiž na listech a na půdním povrchu hromadit plíseň proto je zapotřebí neustálého pohybu vzduchu.
Je zapotřebí odstraňovat všechny padlé listy, žluté i stále visící ze stromu. Můžete tak mít poté možnost vidět známky růstu kolem základny poupěte. Tato pak vytvoří tento rok výhonky a zdravé rostliny, až pět na jednom pupenu.

Březen
V tomto měsíci rostliny po-přezimování, začnou příznaky růstu. Nové vznikající výhonky budou vidět hlavně v okolí základny na poupěti, ale v závislosti na vitalitě stromu lze výhonky nalézt kdekoli na kmeni a větvích. Stromy je lepší udržovat v rozptýleném světle (průsvitná mléčná folie, atd.), protože slunné dny mu sice pomohou v růstu, ale musíme dát pozor na mráz, který by mohl poškodit nové výhonky.
Hnojení by mělo také začít tento měsíc, pro mladé i staré stromy obdobné. Hnojení by mělo být pravidelné, až pupence listů přimějeme k posílení před rozkvětem.
Březen je také dobré období pro oddrátování, vedení mladých větviček. Silné drátování pro tvar kmene a větví, je nejlepší ponechat až do podzimu a hlídat, aby drát nezarostl.

Duben
Jedná se o měsíc, kdy se azalka opravdu začíná probouzet po zimním odpočinku, a to zejména tehdy, pokud přezimovala venku.
Nežádoucí růst nových výhonků lze jednoduše odstřihnout, ale před střihem je dobré podívat se na kompozici stromu a posoudit, zda některý z těchto výhonků nemůže být na správném místě, kde bychom ho potřebovali a nechali vyvinout do nových větviček.
Pokračujeme v hnojení v celém tomto měsíci. použití hnojiv, speciálně upravených pro vřesovištní rostliny.
Stromy už v podstatě můžou být venku, ale dávejte pozor na náhlé mrazy. Je nepravděpodobné že by zničili strom, ale mohou poškodit poupata a dojde pro tento rok k nenahraditelné škodě.

Květen
Poupata budou otevřena v závislosti na povětrnostních podmínkách. Silně rostoucí výhonky od základny z pupenů je třeba přistřihnout zpět a udělat tak prostor květům, aby se měli kde otevřít. Vzhledem k počtu květů, které strom může produkovat, je dobré z praxe snížit počet těchto poupat něco mezi 30 až 50% na zjemnění stresu. Pro krásu pohledové strany stromu, toho lze dosáhnout tím, že se odstraní většina květin zezadu. Na mladých rostlinách, které jsou pěstovány na bonsai, by bylo vhodné odstranit všechny květy na podporu maximálního růstu.
Nyní se musí přestat z hnojením, to bude podporovat delší dobu kvetení. V této době je dobré dopřát azalce dočasné přístřeší, musíme chránit pupeny a květy před deštěm, jinak dojde k blednutí květů. Ze stejného důvodu musíme být opatrní při zalévání. Toto dočasné přístřeší bude také sloužit jako slunečník, který pomůže přibrzdit květy před předčasným blednutím. Jedná se o velice vegetativní dobu v růstu azalky a je potřeba ji hodně zalévat.

Červen
Po odkvětu je potřeba odstranit všechny květenství (růstu semenníků). Ačkoli to může být únavná, časově náročná práce, je důležité, aby se zabránilo růstu semen, a předejít tak zbytečnému stresu a vysílení na stromě v době, kdy překonává stres po odkvětu. Nový růst zpomalí na krátkou dobu po začátku odkvětu, a to je ideální čas pro přesazení, drátování a prořezávání do tvaru. Můžeme začít znovu hnojit, ale musíme počkat několik týdnů (minimálně dva), pokud byly stromy přesazeny. Stejně tak je třeba dbát, aby nebyly hodně zalévané přesazené stromy. Jak již bylo zmíněno dříve, azalka stejně jako všechny ostatní azalky a rododendrony, vytváří nadbytek nových výhonků ze základny starých poupat. Nejlepší je odstranit všechny nechtěné a ponechat jen dva, rozestupující se horizontálně do stran, a ty pak přistřihnout zpět až na pár listů. Pokud potřebujeme zkracovat více (prodloužená větev), lze odstřihnout větévku pod květní hlavou.
Červenec
Některé pozdně kvetoucí odrůdy budou stále v květu i tento měsíc. Tak pozdě v roce může mít pozdní termín škodlivý vliv na vitalitu rostliny. Tvrdé poupata květiny by měly být odstraněny, a to zejména v případě, že strom má být přesazen. Rozkvět v tomto pozdním období oslabí strom v době, kdy je třeba síly k produkci poupat na příští rok a bylo by dobré pro strom toto udělat, o to víc se nám odvděčí příští rok kvetením. Samozřejmě můžeme pokračovat jako minulý měsíc. (prostřih, přesazení). Taky pozor na škůdce, čili stříkat insekticidy

Srpen
Všechna přesazení a prořezávání by měla být dokončena nejlépe ještě v červenci, ale není-li vyhnutí tak tento měsíc. Odteď by mělo být Azalce umožněno vybudovat si ochranu a sílu na zimu, a také v tomto období produkuje poupata na příští rok, tudíž budeme pokračovat v pravidelném hnojení.
Letošní výhonky budou nosit příští rok květy. Jakékoliv přistřižené výhonky, které byly střiženy dříve v průběhu sezony a pokud jsou dostatečně pevné, budou také produkovat poupata. Některé lehké úpravy střihem a odstranění nežádoucího růstu ještě mohou být provedeny, ale nezapomeňte, že ořezávání v této době roku bude znamenat odstranění poupat.

Září
Skoro jako za srpen. Růst se zpomaluje, zalévání bude méně, avšak nadále hnojíme.

Říjen
Jak již bylo dříve popsáno, Satsuki má dvě odlišné období růstu, jeden na jaře, před rozkvětem a pak znovu po květu. Listy narostlé v prvním fázi růstu na jaře začnou měnit barvu a nakonec i upadnou. Bohužel pro azalky neexistuje žádný velkolepý barevný podzim, jako u mnoho jiných Bonsají, jen změna od zelené po žlutou. Tyto listy můžeme odstranit střihem, odtržením, nechat volně spadnout, ale musíme je odstraňovat z povrchu misky.
Druhý růst listů v létě, hlavně seskupený kolem poupat, zůstane na celé zimní období. Průběžně odstraňujeme všechno listí z povrchu misky.

Listopad - prosinec.
Obecně jako leden. Koncem října a začátkem listopadu je čas roku začít připravovat azalku na zimní období. Studený skleník je ideálním místem. Pamatujte si, že to nejsou Satsuki opadavé tak temné haly nebo garáže či sklepy! Potřebuje světlo i během zimy, snažíme se poskytnout co nejvíce, zároveň dobrou cirkulaci vzduchu, aby se předešlo plísním.
Nezapomínejte na zálivu určitě ne v té intenzitě jako při květu, ale nesmí uschnout

Substrát:



Kanuma:
je forma japonského substrátu a je ideální substrát přímo pro azalky, je dobré však podpořit ji přidáním tak 10% jemné rašeliny.
Přílohy
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG (46.08 KiB) Zobrazeno 5053 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Rok s azalkou

Příspěvekod Petr Syrový » 03 črc 2009, 14:31

Hezky jsi to rozepsal.Budu se muset po nějaké té azalce taky porozhlídnout.
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Rok s azalkou

Příspěvekod Petr Šádek » 22 lis 2011, 15:19

Ahoj, mam takový menší problem s azalkou rodu RHODODENDRON HIRSUTUM (je to venkovní azalka z Julských Alp), v létě jsem ji přivezl domů, zasadil a čekal, nic se nedělo a teď ji začli opadávat listy, je v hlíně, která byla nabrána místě sběru azalky a je dostatečně zalejvána v teplotě okolo 15 stupňů. Co s ní mam udělat?
Petr Šádek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 zář 2009, 19:17
Bydliště: Chomutice

Re: Rok s azalkou

Příspěvekod Jarda Marek » 25 lis 2011, 19:21

Petře hoď sem fotky , ale já si myslím že jelikož je z Alp chtělo by to chladnější místo, nechc to v těchto dnech vůbec sluníčko, spodní listy na nových výhonech opadávají zcela normálně a chránil bych ji proti větru, pozor ať nevyschne a počkal bych na jaro. Držím palec.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano


Zpět na U azalek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník