Střih smrků

Re: Střih smrků

Příspěvekod tomikzlesa » 18 črc 2009, 13:04

Moje zkušenosti sou takový, že pro dosažení zahuštění je asi nejlepší nové ještě štavnaté výhony uštipovat špičkama prstů, z pravidla v půlce dojde k přetržení což je mnohem šetrnější než to rvát nůžkama ;) smrk si pak tvoří doslova shluky pupenu a to i na několik let starém dřevě.
K udržování střihu, je to podle mě hodně těžký, smrky většinou tvoří 3 konečné pupeny + 2-3 nepravidelné. Pokud se výhonky nechaj zdřevnatět a pak se šmiknou v půlce většinou se na začátku tvoří 2 pupeny, takže misto jednoho letošního výhonku vzniknou 2 které vyraší příští rok.
(Není to návod, jen moje poznatky) :oops:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Střih smrků

Příspěvekod Jakub Malcharek » 26 lis 2009, 17:53

A co střih silnějších větví? Kdy je to lepší? Teď nebo na jaře? Předpokládám, že jeden rok odstranit větve a tvarovat až další.
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

Re: Střih smrků

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 lis 2009, 18:31

Můj názor je, že je lepší dělat velké zásahy v době mízy, tedy na jaře.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod tomikzlesa » 27 lis 2009, 10:26

osobně provádím velké zásahy v době mízy na všech stromech, přes zimu se těžko něco zavalí :idea:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Střih smrků

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 črc 2010, 22:55

Jenom připomínám, že se pomalu schyluje ke konci nejlepšího období pro střih smrků, takže pokud jste ho ještě letos neprovedli, tak neváhejte. Jak se tak dívám, tak jsem tady ještě nepsal nás postup, takže ve zkratce: u všech smrků čekáme až na termín červen-půlka července, kdy provádíme STŘIH výhonů (u zapěstovaných stromů), postupné, hrubší zakracování větví u připravovaných smrků, případně kombinaci obojího. U žádných stromů NEPROVÁDÍME ZAŠTIPOVÁNÍ výhonů prsty. U zapěstovaných stromů odstraňujeme SKORO CELÉ (ponecháme max. 5 mm) nové výhony v NEJSILNĚJŠÍCH růstových ZÓNÁCH, ve SLABŠÍCH ZÓNÁCH zakracujeme na polovinu/podle potřeby (pokud chceme nechat větve dorůst/zesílit)/vůbec. Do konce léta podpoříme tímto střihem doslova explozi nových pupenů pro příští sezónu jak na konci větví, tak hlavně na starém dřevě i kmeni. Takto razantní střih ale provádíme jen u STROMŮ V KONDICI! Snad je to srozumitelné...
Nikomu neberu zaštipování nových výhonů prsty, připadá mi to ale stejné jako vylamování ještě nevyzrálých svící u borovic (tudíž neefektivní, smrk na starém dřevě nevyhodí skoro žádný, nebo vůbec žádný pupen)... Se smrky pracuji rád a hodně a troufám si říct, že jim už i trochu začínám rozumět :) , a tento postup mohu opravdu doporučit.
V příloze můžete vidět příklad střihu na naší smrkové skupince, jejíž vývoj je zdokumentován zde - http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... ydske-trio .
Další fotky ze střihu před/po například na vývoji tohoto smrčku -
http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... banzai-_-_
Přílohy
trio01_rijen06.jpg
2006 - po sesazení a před prvním tvarováním
trio18_2010july.JPG
2010 - před střihem výhonů
trio21_2010july.JPG
po střihu výhonů
trio19_2010july.JPG
trio26_2010july.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 črc 2010, 22:58

Jo a ještě jedna fotka pro porovnání velikosti ;) , nejsou to žádní prcci, nejvyšší z nich měří 111 cm.
Přílohy
trio27_2010july.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod tomikzlesa » 06 črc 2010, 19:36

Lukáš Sirotný píše:Nikomu neberu zaštipování nových výhonů prsty, připadá mi to ale stejné jako vylamování ještě nevyzrálých svící u borovic (tudíž neefektivní, smrk na starém dřevě nevyhodí skoro žádný, nebo vůbec žádný pupen)...


Lukáši to je divný, mě tímhle způsobem smrky obrážejí....
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Střih smrků

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 črc 2010, 23:29

Říkám, že to nikomu neberu, ale zaštipování prsty bych prostě nikomu z vlastní zkušenosti nedoporučil před střihem...
Je taky rozdíl, když stříháš v nejsilnějších zónách výhony na půl (zůstane ještě jeden pupen = zesílení pupenu a minimální obrážení na starém dřevě), nebo necháš pár milimetrů (bez pupenu = vyrašení pupenů na rozhraní letošní/loňské letorosty + plno pupenů na starém dřevě)...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod Martin Iša » 07 črc 2010, 07:58

Myslíte, že to má také vliv na lokalitu?Brdy-Beskydy. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod tomikzlesa » 07 črc 2010, 09:57

Martine možný to je, přeci jen v každé oblasti maj stromy asi trošky jiné návyky, naučil sem se na akcích na který jezdíme na otázky typu: A jak mám dělat to a to ?... odpovídat stylem "Jak vám to vyhovuje" :D a pak popíšu svou metodu, asi opravdu nejlepší je když si to prostě každý zkusí a pak pojede stylem jaký se mu osvědčí a vyhovuje. Rád to zkusím podle Lukáše :jedna:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

PředchozíDalší

Zpět na U smrků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron