Střih smrků

Re: Střih smrků

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 čer 2012, 22:15

Kluci, potřeboval bych poradit se smrkem. Není můj a žádost o jeho korekci jsem dostal teprve před týdnem. Smrk je asi 5 let pěstován v keram. květníku, téměř identickém jako mají kýblouni v logu. Je v klasickém substrátu ze zahradnictví ale celou tu dobu nepřesazen. Jediné co jsem udělal bylo , že jsem mu dal bobky a pravidelně ještě přihnojuji. Podíval jsem se na kořeny. Jsou takové jak v takovém substrátu mohou být. Přirůstají pouze silné, žádné vlášení. Přesadit jsem nestihl.
Je celkem široký a toho se chci zbavit. Větve, v místě předpokládaného krácení, jsou min. 1cm široké. Chci se zeptat zda doba zastřižení větví už je pryč, nebo ještě v tuto dobu mohu větve cca v polovině délky zastřihnout. Jde mi samosebou o to aby smrk stačil ještě vytvořit pupeny blíže ke kmeni. Díky .
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Střih smrků

Příspěvekod maros » 08 čer 2012, 00:16

Podla mna je teraz dobry cas. Do zimy strom puky vytvori na starom dreve. Ja osobne som to tento rok robil minuly vikend (u nas je teplejsie). Minuly rok som to robil v druhej polovici Juna a strom narasil pekne. Ak je strom v kondicii tak by nemal byt problem.
DSC_0135.jpg
DSC_0135.jpg (82.26 KiB) Zobrazeno 6276 krát
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Střih smrků

Příspěvekod tomikzlesa » 08 čer 2012, 09:51

Zrovnasem to chtel dneska napsat. Jak pise Maros, ted je spravna doba, u nas a mozna i jinde diky pocasi je to ted a pristi tyden. Vyhony ukoncily rust a zacinaji drevnatet. Ja to delam tak ze komplet 100% vyhonu prstama vystipu abych odtranil 3 koncove pupeny a kde je potreba odstranim cely vetvicky, s obrazenim pak nemam problem pupeny se delaj i na kmeni :-) samozrejme se ale bavime o stromu v kondici , jak je na tom dotazovany smrk netusim, ale asi nic moc
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Střih smrků

Příspěvekod Robert Černý » 08 čer 2012, 12:08

Mám pouze dva smrky. Jeden jsem nípal v úterý, druhý (stříbrný) chce ještě čas.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod Compel Lubomír » 08 čer 2012, 14:50

Tome, smrku jsem dával i loni bobky a přihnojoval. Měl by to být taky nějaký stříbrný smrk. Loni jsem probral jen suché větve. Letos má plno nových přírůstků, ale připadá mi že jsou celkem krátké, tak 1,5-2cm. Myslím, že se jehlice začaly otvírat později. Přičítám to ovšem spíše druhu smrku - pichlavý. U smrku ztepilého jsem výhony minulý týden již onípal. Jen substrát není takový jaký by měl být. Chci ten stříbrňák příští rok přesait, tak si nejsem jist zda to pro něj nebude záhul. Teď zakrátit větve a příští jaro přesazovat. Díky za další info.
Bobo, tedy na tvém stříbrňáku jsou také zatím přírůstky kratší? Čekáš na prodloužení, nebo více méně na vyzrání přírůstků?
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Střih smrků

Příspěvekod Compel Lubomír » 24 čer 2012, 21:15

Bobo, jak jseš daleko s tím stříbrňákem? Už jsi ho onípal?
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Střih smrků

Příspěvekod Robert Černý » 24 čer 2012, 22:37

Lubo promiň, nevšiml jsem si, že se naposled ptal. Já měl u stříbrňáku taky kratší přírůsty. Střihal jsem je cca před 10 dni. V podstatě jsem jen odstřihl koncové pupeny. U delších letorostů jsem střihl i ty pupeny, kde se udělaly uprostřed letorostu.
Sám nemám zkušenosti se stříbrňákama, ale snažím se dodržovat to co jsem si už ověřil a to že na smrky raději pomalejc. Můj stříbrňák po zakoupení v zahradnictví prošel tvarováním, další rok jsem jej přesadi, další sezónu jsem se ho ani nedotkl a letos jsem sundal dráty a zastříhal letošní výrůsty. Jde o tento: viewtopic.php?f=8&t=1558
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Střih smrků

Příspěvekod Compel Lubomír » 25 čer 2012, 01:14

OK. Jde mi o to, zda opupí blíž ke kmeni. Jenže já bych mu chtěl zakrátit větve. Chci je střihnout podle zde uvedeného vzoru. Strom je hodně širokej. Nikomu se nechce moc o stříbrňáku psát.
Tak jsem to opět přečetl od začátku a asi ho ještě nechám být.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Střih smrků

Příspěvekod Milan Pecháček » 10 bře 2015, 14:07

Chci se optat, zde se u smrků praktikuje něco podobného jako u borovic, tj. vyštipování staršího jehličí ????
Milan Pecháček
 
Příspěvky: 85
Registrován: 27 kvě 2014, 18:26
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Střih smrků

Příspěvekod Compel Lubomír » 10 bře 2015, 22:07

Ó nikoli. Zastřihnout letorosty v místě rozvětvení ano ale otrhávat jehličí, kromě zrzavého, fakt ne.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na U smrků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník