Přesazení trojáku od Ládi

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Roman » 26 srp 2009, 15:12

to -Jardo ,tie stromy si to presadenie ani len nevsimli idu dale ako keby nic a zasa nezijem o 3 rovnobezky nisie alebo visie takze tie teplotne rozdiely niesu vyhovorka
to honzik ,ja som ten tvoj prispevok vobec nepochopil ,co stym vsetkym mal tem Pallov modrin??? ved ti sa kludne mozes drzat tych priekopnikov s pred 20 let a moze byt pan svycina pre teba to co pre celi svet Pall,ale asi budes o dost pomalejsi .a co sa tyka tej otazky ci niekto pouziva jeho postupi?
jeho postupi su vlastne jednoduche ako jebanie,velmi priepustny substrat ,vela vody,vela slnka, vela hnojiva,to je vsetko. a teraz povedz kto ich nepouziva ?
pan Kotal pouziva sanzu a akadamu takze priepustny substrat a ako som sa docital tu na fore tiez vela vody a slnka ,takze ich pouziva .
P Valuch v izabelii vedsinou ma vsetko posadene v cistej sanze ,vzdy ked tam pridem tak to leju ako hasici a vsetky stromi su na slnku takze tiez pouziva pallovu techniku.a ked pride o dalsich 20rokov niekto kto predci svojimi technikamy Palla tak sa budem drzat jeho postupov.
Naposledy upravil Roman dne 26 srp 2009, 15:33, celkově upraveno 1
Roman
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2009, 09:44

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Jarek Servus » 26 srp 2009, 15:22

Honza Zatřepálek píše:Pro Jardu :..... Kdekdo by dneska chtěl být jako Waltr, především v kritice.Ale používá někdo také jeho postupy? Kritika průkopníků československé bonsajistiky dnešníma očima je snadná.Za dvacet třicet let budou podrobena kritice dogmata která jsme pomáhali s nejčistějším svědomím vytvořit my.Takže celé mi to připadá: Jako močení na vlastní boty.

Výborně Honzo! :jedna: :clap: :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Dan Pánek » 26 srp 2009, 15:42

Když se tříletej kluk zeptá táty, jak to auto jezdí, musí mu to otec zjednodušit tak, aby to ten prcek po svym pochopil. Když pak přijdou k sousedum na kafe a strejda se tam zrovna hrabe v motoru, neváhá mu ten malej rozumbrada jít poradit, vždyť mu táta přece vysvětlil, jak to funguje. Všichni dospělí se tomu pak vesele zasmějí.
Motor auta je proti vnitřním pochodům rostlin triviální záležitost. Když přijede mistr a učí někoho, musí mu to podle úrovně jeho znalostí, zkušeností a schopnosti chápat zjednodušit tak, aby to ten dotyčný mohl po svém nějak pochopit. To je v pořádku. Když ten žák potom začne vydávat své chápání věci za latinu, a poučovat nesrovnatelně zkušenější, je to taky k smíchu. Nebo k pláči, jak chcete.

Romanovy zjednodušené vývody pro mě nepřinášejí nic nového. Dej sem fotky těch stromů za dva roky. Napiš, odkud jsi. Možná pojedou, možná taky ne.

Mimochodem, Walterovi ročně chcípne takovejch kytek, že se mi o nich nezdá. Na jeho blogu se to ale nějak nedá dohledat...
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Jarda Marek » 26 srp 2009, 15:43

Honzo já jsem z vesnice já Tě (bez urážky) vůbec nepochopil :(
pro Dana: a komu z mistrů nechcípnou ? on to jen nikdo nikde nezveřejňuje a neřekne. Já vím jen o jendom :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Roman » 26 srp 2009, 15:55

a ja som zasa nepochopil Danou prispevok ,ale ja tvrdim ze tie najjednoduhsie veci su paradoxne tie najucinnejsie,a to ze waltrovy zdechne kopec stromou ? a komu nezdechne ? vydel si cintorin v Isabelii??? jeden by az zaplakal . :think:
a ak my nejaky stych stromou zdechne tak to nebude koli tomu presadzaniu v lete ani koli prelievaniu priepustnej zeminy ale hned ako sa to stane budem ta urichlene informovat a dodam aj fotodokumentaciu.
Roman
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2009, 09:44

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Jarek Servus » 26 srp 2009, 16:29

Čím jsem starší a čím víc jsem viděl, tím víc mi vadí, když se říká a píše, že stromy zdechly nebo chcíply. Vždyť se jedná o živé organismy. Mastit to způsobem:" buď se podvolíš nebo chcípni"; je pro mě bezohledné, nepochopitelné a neetické.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Dan Pánek » 26 srp 2009, 16:30

Nechci o tom s nikým polemizovat, máte svojí pravdu.

Můj příspěvek se týká toho, že tu vnímám snahu obecně zjednodušovat věci, které zjednodušit nelze. Podle mě to není dobře, ale je to samozřejmě každého věc.

Znám bonsajové mistry, kterým stromy zajdou výjimečně.
Samozřejmě, mrtvolkami se nikdo nechlubí, ale když někdo tvrdí - není pro mě problém vyzvednout jakoukoli kytku - a pak mu jich 80 procent odejde - dělejte to jako já - nemůžu jeho postupy brát jinak než s rezervou. Módním trendům nepodléhám obecně, tím méně v pěstování kytek.
Co mají v Isabelii pro mě není důležité, já se zajímám o bonsaje jako o živé stromy. V Isabelii jsem nikdy nebyl, ale slovo cintorín poměrně vystihuje to, co jsem o ní zatím slyšel.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Roman » 26 srp 2009, 17:57

Jarek Servus píše:Čím jsem starší a čím víc jsem viděl, tím víc mi vadí, když se říká a píše, že stromy zdechly nebo chcíply. Vždyť se jedná o živé organismy. Mastit to způsobem:" buď se podvolíš nebo chcípni"; je pro mě bezohledné, nepochopitelné a neetické.


no to vies jarek ak sa z niecim piples tri roky a furt to nechce ist len sa to brcha a brcha a ine stromi prinesene minuly rok idu ako dive tak co stym ? mam stym stracat cas?nie vyhodim to alebo si stoho spravim pokusneho kralika a skusam co vsetko vydrzi a snazim sa ho za kazdu cenu vykoncit.a potom paradoxne cim si nam viac zly tym ten plevel chce vic zit ;)
Roman
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2009, 09:44

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 srp 2009, 18:18

Pár let už se taky snažím pěstovat stromy.Jak píše Dan,taky nepodléhám módním trendům.Ale pokud se na vlastní oči přesvědčím,ohmatám a několik let to funguje, předám své poznatky dál. Jak píše Roman-tři roky se piplat a třeba vyhodit...... Já se tímhle řídit nebudu, ani nechci. Pro mě je lepší jeden strom, na který se dá dívat a vzdáleně se podobá bonsaji, než deset pokusných králíků, které budu ničit,ždímat a dachmat.
Podle mě se tady snažíme srovnávat nesrovnatelné. Pokud budu bydlet u Alp, budu mít stromy, na které budou všichni nábožně zírat. Pokud bydlím v Čechách ,budu mít české stromy ,které nebudou těm alpským sahat v mnoha případech ani po paty. Ale mě je to fuk, protože to dělám pro svou potěchu.A cílem tohoto fóra je pomáhat si a předávat si zkušenosti.A je na každém z nás, zda se poučím, nebo poklepu na čelo. Romane přeji ti, aby ty stromky jely a dělaly ti radost. Rád bych viděl fotky teď a za několik let.Pak se tvoje teorie potvrdí, nebo vyvrátí. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazení trojáku od Ládi

Příspěvekod Jarda Marek » 26 srp 2009, 20:46

pro Honzu: děkuji za odpověď že se má rostlina k světu :clap:
pro Láďu: :clap: :clap: :clap:
pro zbytek: pánové probíráte zde něco, co sem vůbec nepatří a myslím, že vše podstatné bylo řečeno děkuji
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník