řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 12 kvě 2012, 21:23

Já postupuju pořád stejně - nechat narůst a v létě odstřihnout prostřední výhon. Pokud se někde na starém dřevě objeví nové pupeny a už jsou dostatečně životaschopné - jsou z nich alespoň dvouleté kvalitní větvičky, tak v létě střihnu až k nim. Teda pokud to odpovídá záměru tvarování a umístění těch nových výhonů. Možná za několik desítek let, až budu mít dostatečně zapěstované bonsaje, přejdu na nějakou "udržovací metodu" :)
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Vahada » 13 kvě 2012, 16:30

Metodu na tři výhony, od jara nechat, po vyzrání prostřední odstřihnout používám také a skutečně to funguje, ale......
Některé borovice nevím přesně z jakého důvodu dělají mimořádně dlouhé výhony, 20 cm i více. V tomto případě by docházelo k neúměrnému prodlužování větví do doby než proraší a vyzrají pupeny zpětně na větvi.
V těchto případech postupuji trochu jinak. Mimo vystřihnutí prostředního výhonu zkracuji i dva zbývající výhony a to v nejsilnější zóně (nahoře) až o dvě třetiny a směrem dolů zkracuji méně a na spodních větvích vůbec ne.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 13 kvě 2012, 17:26

Dlouhé vyhony se dělají proto, ze borovice nema dost pupenu a tak její sila se vice koncentruje a dela dlouhé vyhony. Kdyby mela pupenu dostatek, sila se vice rozdeli mezi jednotlivé pupeny.
Druha možnost je, ze je prelita nebo prehnojena.
Každopádně se zvetsujicim se počtem pupenu bude delat menší přírůstky a umožni ti se casem zbavit tech dlouhých. Pokud ji zakracujes nove vyhony, bude se pořád bránit a delat dlouhé a bude se vycerpavat.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Vahada » 14 kvě 2012, 11:09

Láďo, možná máš pravdu, ale mě se ten můj úpostup zatím osvědčil. Po vystřižení na dva a zkrácení nejdelších výhonů se mi zdá, že lépe prorašuje, ale nemůžu to samozřejmě zobecňovat, na to by bylo třeba udělat hejno srovnávacích pokusů. Když se to dělá na dvou rostlinách, tak to moc neříká, protože se každý strom chová trochu jinak. V každém případě mě tento postup fungoval, ale znovu upozorňuji - zkracoval jsem jen v silné růstové zóně a u stromků s hodně dlouhými výhony.
Samozřejmě ty doopravdy dlouhé výhony většinou narostou jen ve větší pěstební nádobě, nebo na záhonu.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: řez borovic

Příspěvekod Lada Fabián » 14 kvě 2012, 14:29

Taky stříhám až v létě na dva.Jen jsem chtěl vědět jak postupovat,když je obrost vrácen zpět a vytvořit jemné větvení!A to se asi z dlouhých výhonů neudělá.Proto jsem měl dotaz jestli se výhony mohou zaštipovat v době jejich počátečního růstu.Tak jsem zkusil na silných místech výhony,které ponechám po letním střihu,zaštípnout.
Tak se nacham překvapit.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Venca Stropek » 15 kvě 2012, 00:44

Nějak mi tohle vlákno uniklo....

Příspěvek od Lada Fabián » 12 kvě 2012, 20:06
Ještě bych se rád optal,jak se pracuje s výhony je-li obrost vrácen.Mam na mysli,aby nebyli tak dlouhé!Jesli se mají na jaře zaštipovat a jak?

To,že jsou výhony dlouhé, svědčí o tom, že se mají dobře. V létě, po vyzrání letorostů je zakrátíš na délku, jakou budeš potřebovat ( uměle
vytvoříš krátká internodia ). A tak pořád dokola.... Jak psal Láďa ml., čím jemější větvení, tím se výhony samovolně krátí ....

Na prních dvou fotkách je mladý strom hodně nahnojený, ve volné půdě a po redukci pupenů. Zde dochází k jevu o kterém je psáno výše a to,
že do těchto výhonů natlačí strom všechnu energii a vyvoří dlouhé výhony. V tomto stadiu vývoje je toto žádoucí. Chceme, aby strom sílil.

Na posledních fotkách je pak již zapěstovaný strom v misce, který vytváří již kratší výhony. Samozřejmě je tomu také uspůsobeno hnojení atd...

Do Merklína dovezu několik borovic - od loňských yamadori, které jen po kvalitním přísunu živin nasadily spoustu pupenů na starém dřevě,
přez rozpracované borovice, až po stromy připravené na drát. Když budeš chtít pořešíme to....
Přílohy
DSC05468a.jpg
DSC05468a.jpg (142.34 KiB) Zobrazeno 5704 krát
DSC05470b.jpg
DSC05470b.jpg (98.55 KiB) Zobrazeno 5684 krát
DSC05480c.jpg
DSC05480c.jpg (156.75 KiB) Zobrazeno 5735 krát
DSC05389d.jpg
DSC05389d.jpg (137.12 KiB) Zobrazeno 5710 krát
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: řez borovic

Příspěvekod 001čolek » 17 čer 2012, 22:00

No pánové,jsem z toho všeho stříhání atd už jelen :think: :think: :lol: .. Když jsem studoval střih buků a habrů,byl jsem na tom obdobně :lol: a popravdě,dodnes v tom nemám zcela jasno.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: řez borovic

Příspěvekod Luděk Rohovský » 28 čer 2014, 22:16

Máte někdo zkušenosti s vracením obrostu na Thunbergrovce? Myslím na si tak deset let staré dřevo.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron