řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 dub 2010, 13:28

S obrostem by neměl být problém,raší i na starém silném dřevě- je to blatka :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Vahada » 20 kvě 2010, 20:17

Mám na záhoně jednu borovičku a potřeboval bych na ní vrátit obrost, má příliš dlouhé větve. Chtěl jsem zkusit postup podle Ládi, to je nechat růst všechny pupeny a po vyzrání odstranit prostřední......
Problém je, že mám výhony velmi dlouhé, nejdelší asi 20 cm a zdá se mi, že se větve vysoukají až moc. Může se výše uvedené pravidlo použít i u borovic v záhoně?
Nejsem si ani jistý o jakou borovici se jedná, ale typuji si nigru.
Udělal jsem nějakou fotku výhonů.
IMG_6445.JPG
IMG_6445.JPG (101.67 KiB) Zobrazeno 5356 krát

IMG_6446.JPG
IMG_6446.JPG (113.19 KiB) Zobrazeno 5365 krát
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 20 kvě 2010, 21:28

Vašku, nech ji být, jen jí protrhej jehličí.Ten postup platí v misce i na záhoně.Sice teď bude vypadat blbě, ale vyplatí se ti to v dalších letech. :jedna:

Tady je krásně vidět, jak to dopadne, když to zaštípneš teď- shluk pupenů na konci :naughty:, kterých se stejně budeš muset zbavit a na starém dřevě prd......
Přílohy
ooo.JPG
ooo.JPG (113.7 KiB) Zobrazeno 5306 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 20 kvě 2010, 21:30

Zaprvé si myslím že tento postup můžeš použít kdekoli (miska, záhon) a zadruhé si myslím, že to neni nigra :think:
sakra zase druhej :x
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Vahada » 20 kvě 2010, 21:54

Jardo asi máš pravdu, čím víc se na to koukám, tím víc si myslím, že je to něco jiného, ale silvestris to není. Fakt je, že má dost pokroucené větve a to bez mojí zásluhy.
To Láďa - nechám jí, věřím ti, ale ty hrozně dlouhé výhony mi lezou na nervy. Právě proto, že tam mám ty shluky to chcí vyzkoušet. Vydržím to a jsem zvědavý jak to dopadne.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 kvě 2010, 07:42

Václave, kdybys věděl jak mě svrbí ruce když se podívám na moje, raději je mám stranou, abych na ně neviděl :mrgreen: Ale opět vydržím, funguje to :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Lada Fabián » 21 kvě 2010, 08:43

Klucí to jsme na tom asi všichni stejně.Ty výhony jsou letos opravdu pěkné :o .Také mi svrbí prstíky! A pořád si říkám "Vydržaj pijanier,vydržaj" :lol:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Pepča » 21 kvě 2010, 08:55

Láďo, chci se zeptat. Já jsem ten střední pupen odstranil hned jak narašil, tak mám na konci větve jenom dva výhony. Délku mají pořádnou a tak počítám, že je 07, 08 zkrátím. A teď je pro mně otázka - o kolik ? Co mám dělat pokud je na konci jenom jeden výhon ? Je to na stromku, který je v záhonu, tak by neměl živořit.
Předem děkuji za radu odborníka.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Vahada » 21 kvě 2010, 09:04

Moc mě těší, že nejsem sám koho svrbí prsty, ale poradit jsem skutečně potřeboval.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 21 kvě 2010, 10:55

Podle délky svící se borovici daří - "jenže jinak než chci já" :? , jak zpívá božský pěvec. To je pěkné téma pro zelenáče. Takže mám několik otázek.
Jestli mají svíce jehličí už od začátku, problém nebude, protože se nové pupence tvoří ve svazečcích jehlic v blízkém okolí zkrácení. Takže zkrátit lze v ten pravý čas docela hodně. Záleží na pak stromku, kolik pupenců nasadí. Co ale se svícemi, které jsou do námi žádané délky bez jehlic :think: ? Tam se, co vím, nevytvoří nic. Takže asi zavčasu (=teď, dříve už to nestihnu) vylomit?
A je teď vhodná doba pro odstraňování jehličí?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron