řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 08 čer 2011, 08:24

Luďku hlavně si motáš různé zásahy do sebe, je důležité hlavně vědět ve které růstové fázi co provádíš a taky proč. V případě že zalamuješ svíce tak vždy ty nejsilnější aby si je omezil a necháš růst ty slabší, to je jasný.

Opačný případ je v právě Kimem popsané meikiri, což je kompletní odstraňování výhonů na celém stromě. Nikoliv svící ale už výhonů s letošníma jehlicema a pupenem. To se taky provádí o hodně později než zalamování svící. U meikiri je duležité začít od těch nejslabších a po týdnu silnější a za další týden ty nejsilnější. Je to z toho důvodu aby ty slabší měli čas vytvořit pupeny. Ovšem taky je důležité vědět proč to chci dělat a co od toho očekávám. A snad nejdůležitější věc je, že strom musí být v absolutně perfektní kondici!!!!
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Luděk Rohovský » 15 čer 2011, 12:03

Milane asi jsi trefil hřebík na hlavičku. Já měl celou dobu pocit, že jsem něco musel přehlédnout. A to bylo právě to, že jeden mluvil o zalamování svící a druhý o meikiri. Čili děkuji za vysvětlení.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: řez borovic

Příspěvekod Martas » 03 črc 2011, 10:58

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zda mohu tento způsob řezu použít již u malých cca ročních semenáčků Pinus densiflora. Po vyrašení se dost vysoukali cca tak 20cm nad zem samozřejmě v tomto stádiu bez jakéhokoliv rozvětvení. Chtěl bych zaručit, aby příští rok došlo k vyrašení dostatečného počtu pupenů a to nejen z konce semenáčku, ale i z báze letošního výhonu. Letním řezem bych teoreticky mohl tohoto cíle dosáhnout. Nebo raději nemám na takto malý semenáček sahat? Díky
Přikládám foto: http://martasl.rajce.idnes.cz/Bonsaje/#P1010064.jpg
Martas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2009, 19:02

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 24 črc 2011, 19:38

Ladislav Kotál píše:Milane, to je slovo do pranice :clap: Taky už mě to napadlo,ale ještě jsem to nezkusil. Když nad tím přemýšlím, asi by to šlo u "hotových stromů", kde nepotřebuješ prodlužovat a větvit, ale zjemňovat.Asi to letos zkusím, matroše mám dost :lol: :lol:


Tak jak si dopadl s tímto pokusem ?
Díky :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Míla Zítek » 31 črc 2011, 16:02

Martasi, přepikýruj je do většího sponu. Takhle se poženou za sluncem. To je u semenáčů normální. Lepší pak ty větve roztáhne nad ostatními.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: řez borovic

Příspěvekod danius » 04 říj 2011, 19:32

Ahoj.Tak tohle téma jsem četl několikrát a myslím že jsem to pochopil,ale otázka zní,kde střihnout v mém případě(viz foto).Jestli střihnout jenom letoší výhony(červená čára) a nebo jestli stříhat ještě víc(zeleně).Pupeny,které jsou zřetelně vidět jsou takhle narašené na každé větvi a skoro u každé jehlice.Asi bych to osobně nechal až na jaro a nebo to má nějaký význam stříhat ještě teď.Dík za tipy
Střih1.JPG
Střih1.JPG (94.65 KiB) Zobrazeno 6675 krát
Jak se říká,vyzkoušet se má všechno,tak to zkouším.
Danius
Uživatelský avatar
danius
 
Příspěvky: 125
Registrován: 06 led 2010, 23:36
Bydliště: Sýkořice okr.Rakovník

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 05 říj 2011, 05:28

Dane, pokud potřebuješ zjemnit obrrost a větev zakrátit, stříhl bych na zelené, pokud ale potřebuješ stejnou délku větve a jemný obrost, vystříhl bych jen střední vrcholové a nechal jen pár, ale nechal bych to na jaro těsně po rozjetí pupenů ;)
jinak super nabouchaná borovice :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Roman Hlavinka » 02 lis 2011, 14:01

:jedna: mám takovej skromnej dotaz na Láďu(a nejen na něj).Pročítal sem tady vše nejmíň 3krát a mám dotaz.V sobotu sem si v Isbelii koupil pěknou borovici parvifloru(drobnokvětou) a Láďa se tady v některém vlákně zmiňuje,že postupy u této borovice se liší od běžných postupů např. u silvestrisek.Chtěl bych proto poprosit o doplnění postřehů a skušeností co se týče střihu,zaštipování,tvarování a vůbec celého pěstování tohoto druhu. :think: :think: Děkuju předem.Možná by tento druh mohl mít vlastní link,ať se to dalším zbytečně těžko nehledá.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2011, 12:33

Romane, podle mých nevelkých pěstitelských zkušeností jsou parviflory (mám semenáčky u nás plodících) ve srovnání s naší borovicí o něco choulostivější na mráz a vyžadují pravidelnější zálivku a možná i lepší hnojení. Ale přezimují mi v Praze na balkoně na nechráněném místě beze ztrát. při déle trvajících mrazech se doporučuje rosení, aby neuschly. Ale pozor na rez vejmutovkovou!

Loni jsem poprvé použil Láďovy postupy pro zkracování letorostů. Funguje to perfektně.

Tu tvou borovici bych na zimu určitě strčil na nějaké místo, kam vítr nefouká.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Roman Hlavinka » 06 lis 2011, 00:03

Honzo dík aspoň za to.Jak vydět,žádný jiný postřehy asi nebudou. :think: :think: :think:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník