řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 kvě 2010, 11:59

Ladislav Kotál píše:Řez borovic

K řezu borovic je mnoho názorů.
Borovice jako taková se v základním řezu struktury větví řeže na dvě větvičky.( Začínám od kmene:jedna větev-rozvětvená na dvě-každá ze dvou opět na dvě,každá ze čtyř rozvětvená na dvě ………..).Tento základní řez se musí uplatnit už při získání stromku a dodržovat ho po celou dobu pěstování.Po nárůstu větví do potřebné délky se pak zpětným řezem až k požadovanému rozvětvení (zkrácení) celá větev odstraní a z nových vyrašených výhonů ,které se v průběhu růstu objevily ve starém dřevě a byly stříhány opět na dva výhony,se pěstuje stejným způsobem nová větev, která nahradí starou, ale s jemnějším obrostem a krátkými vzdálenostmi mezi jednotlivými výhony a tím i jemnější strukturou.
Střih nových vyrůstajících výhonů provádím až po jejich ukončeném sezónním růstu,to znamená, že výhon je zdřevnatělý,s plně vyvinutým jehličím.(cca 07). Pokud je borovice v dobré kondici, převážně na koncích větví udělá dva boční a jeden středový výhon. Tento STŘEDOVÝ se odstraní CELÝ, DVA BOČNÍ se ponechají , nebo jeden výhon se rovněž ponechá.Tímto způsobem se donutí spící pupeny prorašit i na starém dřevě a tím i přiblížení obrostu ke kmeni. V dalším roce se vrátíme střihem zpět do koruny, až k nově vyrašeným pupenům, ale zase až v 07/08. Zdárný růst borovice je podmíněn kvalitním hnojením a umístěním stromu na slunce.
Dříve jsem borovice zaštipoval tak, že jsem nechal svíce (nové výhony) narůst do délky cca 3 cm, a pak jsem polovinu odštípl nehty. To mělo za následek, že pupeny ve velkém množství se objevily na koncích výhonu a v dalších letech tam udělaly shluk větviček. Pouze sporadicky prorašila borovice do staršího dřeva.
Nebo druhým způsobem, kdy jsem nechal vyrůst výhon až do fáze,kdy se začalo rozvíjet jehličí, a pak jsem ho zakrátil na 2-3 cm. Následek byl zhruba stejný, jako u předchozího způsobu- pupeny na konci a málo pupenů na starém dřevě.


U obou popsaných způsobů jsem stejně musel v následujícím roce vystříhat velké množství koncových větviček ,které dělaly na koncích nepěkné boule, a zbytečně oslabovaly růst celého stromu.
Při prvním popsaném způsobu sice borovice vypadá po celou dobu růstu jako nevzhledné koště, ale vzhledem k výstavbě koruny,zahuštění, zjemnění jí to člověk musí prominout. (a třeba ani radši nikomu neukazovat). Tento způsob se mi jeví alespoň pro mě jako nejvýhodnější,proto jej nikomu nevnucuji, ať si každý zkusí, kterým směrem se bude v budoucnu ubírat.


Pepčo, pro lepší orientaci jsem to zvýraznil :jedna:
Když tak pročítám vaše dotazy,pořád se ubezpečuji, že vám není jasná podstata střihu.Ale jde jen o to, přinutit strom k růstu pupenů na starém dřevě a když budou už dostatečně velké aby rostly, odstranit všechno na větvi směrem od pupenů ven, tím se stanou pupeny na starém dřevě hlavními- koncovými, ale blíž u kmene a v jemné struktuře větviček. A celkový průměr koruny se rapidně zmenší a zjemní. Pak si jen vybírat větvičky na nových pupenech a tak pořád dokola...
Ještě je třeba podotknout, že "hotový strom " NEBUDE ZA DVA- TŘI ROKY. Chce to čas, dobré papání a sluníčko.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Pepča » 21 kvě 2010, 19:52

Láďo, udělal jsem několik snímků těch borovic. První dva jsou borovice v misce, kterou se snažím pěstovat podle tvého návodu. Další dva jsou stromky v záhonu a tady nevím, co s tím množstvím výhonů. Poslední je pokusná borovice, také v záhoně, která odnáší moje zoufalé pokusy.
Přílohy
P5210001.jpg
P5210001.jpg (135.97 KiB) Zobrazeno 10704 krát
P5210002.jpg
P5210002.jpg (140.54 KiB) Zobrazeno 10649 krát
P5210003.jpg
P5210003.jpg (139.84 KiB) Zobrazeno 10702 krát
P5210004.jpg
P5210004.jpg (131.12 KiB) Zobrazeno 10646 krát
P5210005.jpg
P5210005.jpg (109.57 KiB) Zobrazeno 10617 krát
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Pavel Šimsa » 21 kvě 2010, 20:32

Tak zrovna první dvě fotky mi nepřipadají jako zoufalé pokusy. Naopak, jsou pěkně zavětvené. Až na jednu výjimku i podle pravidla :) viz obr. Na té předposlední to vypadá jako po vyštipování pupenů - shluk, bambule na konci větve. Resp nepřehledno. Doufám, že nevadí, že jsem odpovídal i když výzva byla na Láďu a sám jsem toho zvláště v borovicích moc nepředvedl.
Přílohy
P5210002.jpg
P5210002.jpg (70.96 KiB) Zobrazeno 10640 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 kvě 2010, 20:38

Pepčo, v zásadě máš tři možnosti. Neznám kompozici stromu, proto nevím jak krátit .
Hlavně :ta borovice se nebude štípat vůbec, protože nemá na koncích tři pupeny. Bude se jen zakracovat délka větví na rozvětvení.
Co se týká těch v záhoně, v červenci vyštípej všechny pupeny až na dva nejsilnější na konci a nech ji být.Musí sama napravit chybné zaštipování v předchozích letech.Současně protrhej jehličí, ať tam může slunce. Pupeny-výrůstky nech dva na konci do plocha. Ne nahoru, ani dolů.

Pavle, dobrý, máš oko :clap: :clap:
Přílohy
aaa.jpg
aaa.jpg (136.9 KiB) Zobrazeno 10732 krát
bbb.jpg
bbb.jpg (136.88 KiB) Zobrazeno 10623 krát
ccc.jpg
ccc.jpg (137.97 KiB) Zobrazeno 10643 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 15 čer 2010, 20:58

Nikam nechvátám, jen se ptám. :) Před pár lety jsem vysadil dvě sazeničky do záhonu a nechal osudu.Letos brzo na jaře jsem tak nějak uřízl nevhodné větve a střihl na dvě, jak bylo doporučeno.Také jsem vytrhal jehličí.Tak se ptám.Postup v záhoně je stejný, jako v prvním příspěvku od Ládi? ;) Já jen, abych něco nezmeškal. :mrgreen:
Přílohy
B2.JPG
B3.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 čer 2010, 21:49

Martine, úplně stejně :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Míla Zítek » 27 čer 2010, 22:36

Zdravím, Láďo. Já ten řez borovic dělám tak, 6e pokrátím nové letorosty - svíce- a pak, když se rozvine jehličí, střihnu podruhé asi na třetinu. Obrážejí z paždí dvoujehlic, i ze starého dřeva. Mám to okoukané z lesa od jelenů. Stromky se s okusem slušně vyrovnávají. Není-li víckrát do roka. Míla Zítek. A mám adresu na pěnošamot. Je to fa PROPEC - vygooglovat.Maj zajímavé ceny.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: řez borovic

Příspěvekod Luděk Rohovský » 26 kvě 2011, 19:19

Narazil jsem na nesrovnalost ohledně zaštipování svic borovic. Michal Budík v článku věnovaném tomutotématu (bylo to myslím číslo časopisu Bonsai a japonské zahrady č. 23) píše, že s vyštipováním začínáme u svic v nejsilnějších zónách a pak až v těch nejslabších. Když jsem včera pročítal jak Kim Se-Wona, tak Colina Lewise, tak ti oba to doporučují naopak. Nejdříve vyštípat svíce ve slabých zónách, pak střdních a nakonec v těch nejsilnějších.
Je mi jasné, že spousta postupů používaných v Korei nabo americe u nás neplatí, ale tohle si myslím, že by mělo fungovat stejně.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 kvě 2011, 07:09

Luďku,Michal Budík zajisté ví, jak štípat borovice-Jeho postup je určitě správný. Jen je třeba si uvědomit, zda korunu pěstuji a vytvářím- zahušťuji a zkracuji, zkrátka buduji, nebo zda mám strom již "hotový" a korunu udržuji v požadovaném rozměru.Mnou popsaný způsob je ten první případ, Kimem, Collinsem a Michalem popsaný způsob je ten druhý případ.
Sice mnou popsaný způsob lze aplikovat pořád , i když je koruna hotová, ale jejich způsob je rovněž možný a správný. Jak již bylo na začátku psáno, způsobů je hodně, každý si musí vybrat a zvolit ten svůj. Mnou popsaný způsob mám vyzkoušený a funguje, růstovými zónami se nezabývám, borovice si řekne sama, protože se stříhají jen výhony, kde jsou TŘI výhony. A tím je to vlastně dáno. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Luděk Rohovský » 27 kvě 2011, 08:48

Láďo, máš fakt pravdu, že bude nejlepší zjistit, jak budou borovice reagovat na konkrétní typ zásahu. Loni jsem pořídil pár mladých stromků, tak holt pár budu zaštipovat dle Budíka, pár dle Kim Se-Wona a pár podle Kotála a uvidím, která varianta bude v Brně fungovat nejlépe. :-)
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron