řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 zář 2009, 19:45

Honzo, vítám tě na fóru. Postupy, které jsem psal mám vyzkoušené na 100% u sylvestrisek a niger.Podle mě aristata,rigida, a limba se mě nejeví jako vhodný strom
na bonsaj,proto je mám jen v zahradě a zatím neštípu. Parviflora by měla fungovat podobně jako sylvestiska, ale až v září (ne v 07).Co se týká drátování,podzim,mírná zima, jaro.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarda Marek » 10 zář 2009, 19:53

Vítám Tě též na fóru a ty borovičky můžeš vzít k Vaškovi na sraz a tam se na ně podívá a poradí náš prezidium.
Zde je odkaz viewtopic.php?f=60&t=402
Jinak Láďa řekl vše. Ať se daří :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 10 zář 2009, 22:10

Děkuji za krásné uvítání.
Přiznám se, že jsem tušil, že popsané postupy nejvíc sednou na černou a lesní borovici. Ale právě teď mě nejvíc pálí limby, protože si je vzal na paškál srnec, který si o ně v květnu vytloukal paroží.... Za pozvání na tvarování také děkuji, bohužel, pravděpodobně mi to nevyjde. Pokusím se ale ty limby nafotit a předložit je k diskusi. Limbu považuji za strom obzvlášť úctyhodný.
Jinak, co je vhodné na bonsaje a co neni, toť otázka velmi široká. Pan Josífko v jakési brožurce kdysi označil Pinus aristata za druh pro pěstění bonsají velmi perspektivní. Ale rostou pro nás trochu nezvyklým způsobem... .
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 zář 2009, 07:24

Honzo, aristata je nádherná rostlina, jen si nedovedu představit,že by to byl stromek v misce- bonsai. Její růst,bílé tečky (smola) na jehličí,neučesaný vzhled? :think: nějak mi to nejde pod nos. Ale nikdy neříkej ale..... A limba? To velké jemné jehličí? taky si to nedovedu srovnat v palici. :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarek Servus » 11 zář 2009, 08:25

Aristatu jsem měl v misce před osmi lety, na vzhledu vadilo hodně to tečkované jehličí, rašila i na hodně starém dřevě, ale jak známo rostla strašně pomalu a spíše snášela naprosté sucho. Tchýni se podařilo mi ji o dovolené ulít. Při protrhávání jehličí dávat pozor na pupeny, které jsou v něm schované a nejsou kvůli hustotě jehličí vidět.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 11 zář 2009, 10:54

Aristata na pěstování není pro mě úplně jednoduchý stromek. Mám dojem, že je nenápadně choulostivá na rez vejmutovkovou. Ta se u ní neprojeví oranžovými pupenci, ale stromek najednou i ve volné půdě uhyne.

Co se týče limby, myslím, že je na tom s délkou jehličí podobně jako japonská černá borovice. No a klasická paviflora v parku jehličí taky nemá nejkratší. Ale při pěstování v nádobě se jí jehlice zmenší nejvíc z těch druhů, co jsem vyjmenoval.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Jarek Servus » 11 zář 2009, 12:48

[quote="Jan Adámek"]Aristata na pěstování není pro mě úplně jednoduchý stromek. Mám dojem, že je nenápadně choulostivá na rez vejmutovkovou. Ta se u ní neprojeví oranžovými pupenci, ale stromek najednou i ve volné půdě uhyne.
Děkuji za informaci, to jsem nevěděl, vejmutovky jsou nedaleko od nás v lese, takže to mohla být i rez. Další aristatu jsem už neměl.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Jakub Malcharek » 12 dub 2010, 12:17

Láďo mohl bys prosím nafotit tyhle dva stromy? Hlavně ten napravo. Myslím že tady ještě nejsou, hodně mě zaujaly. :jedna: dík ;)
Přílohy
1.jpg
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 dub 2010, 12:53

Tady máš ty fotky Kubo. Je na jí dost práce,není se zatím čím chlubit. Je to blatka.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (128.28 KiB) Zobrazeno 5152 krát
2.jpg
3.jpg
3.jpg (115.8 KiB) Zobrazeno 5164 krát
4.jpg
4.jpg (109.59 KiB) Zobrazeno 5157 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jakub Malcharek » 12 dub 2010, 13:11

Díky ;) má moc zajímavý kmen, líbila by se mi časem nějak takhle, pokud půjde dopěstovat obrost.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (101.28 KiB) Zobrazeno 5129 krát
Jakub
Jakub Malcharek
 
Příspěvky: 95
Registrován: 19 srp 2009, 16:15
Bydliště: okres Karviná, Moravskoslezský kraj
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků