řez borovic

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 07 lis 2011, 12:17

Romane, taky jsem doufal, že nebudu sám a že se dozvím víc....
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 07 lis 2011, 18:18

Z mých vlastních skromných zkušeností jsem vypozoroval, že není třeba Goyo nijak zaštipovat nebo něco podobného. V podstatě je možné pěstovat uplně stejně jako sylvestrisky. Protrhávání jehlic je taktéž možno uplně stejně jako ostatní borovice a pokud se hodně hnojí a zalévají v kvalitním substrátu, tak pěkně obraží i na starém dřevě. Což je samozřejmě podmíněno řezem. To co tu teď píšu jsem si letos i ověřil u Juraje Marcinka ve Švýcarsku kde jsem strávil 12dní a několik parviflor mi prošlo pod rukama. pár je i na obrázcích, ještě bych chtěl podotknout, že na stromě byly ponechány vždy pouze letošní jehlice, pokud strom nebyl z nějakého důvodu ve špatném zdravotním stavu. Na druhou stranu nikomu nechci tvrdit že toto je ta jediná cesta. Možností je spousta, stačí otevřít jakoukoli knížku a tam si přečíst odlišné postupy, pak už stačí si vybrat jakým způsobem se o goyo starat. To co jsem tu popsal já na 100% funguje a po tom co jsem to viděl u toho Juraje vám to doporučuji.

A pro ty kdo nezná Juraje Marcinka, je to Slovák žijící ve Švajcu a bonsaje pěstuje přes 25 let. 8 let k němu domů dojíždí jeho japonský učitel Nobuyuki Kajiwara, který je žákem Terukichi Kato (bratr Sabura Kata)! A kdo u Juraje byl a viděl jeho stromy a práci, ví o čem mluvím.
Přílohy
P1110729_resize.JPG
P1110731_resize.JPG
P1110751_resize.JPG
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Roman Hlavinka » 07 lis 2011, 23:02

:jedna: Milane,děkuji moc za Tvoje osobní postřehy :jedna: a p.Marcinka znám(sic ne osobně,ale přeci)
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: řez borovic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 08 lis 2011, 11:25

není zač
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod KatkaKK » 15 led 2012, 22:39

Ahoj, mám dotaz k Láďovu návodu na řez borovic - vylamování středového výhonu. Udělala jsem to přesně podle rad a na borovici (nigra) se na starém dřevě žádné pupeny na další sezonu neobjevily. Nebo by se měly objevit až tohle jaro? :?: Mám ji v záhoně, má 2 m, jednou snad bude jako obláčkový strom :lol: , je hnojená a v dobré kondici, tak nevím jak mám pokračovat letos. Prosím o radu, děkuju KK :P
Katka
Uživatelský avatar
KatkaKK
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 říj 2010, 11:21
Bydliště: Libušín okr. Kladno

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 led 2012, 22:45

Pokud jsi to udělala podle návodu a borovice je v kondici, musí tam být malé pupínky po celém stromě.Mám v zahradě taky dvě nigry cca 2 metrové a pupeny (nové) musím částečně odstraňovat, pro jejich množství. Jsou všude, i na starém dřevě a kmenu. :think: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod KatkaKK » 15 led 2012, 22:50

Zítra jí znovu prozkoumám, to není možný že bych byla tak slepá! Nebo jsem to udělala špatně. Ale co? Vystříhla středový výhon když byl částečně vyzálý a hodně protrhala staré jehlice. :think:
Katka
Uživatelský avatar
KatkaKK
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 říj 2010, 11:21
Bydliště: Libušín okr. Kladno

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 led 2012, 22:55

Tak tady asi bude zakopaný pes ;) ne ČÁSTEČNĚ vyzrálý výhon, ale VYZRÁLÝ výhon. Musí na něm být rozvinuté jehličí a výhon zdřevnatělý (hnědý)-cca polovina července.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod KatkaKK » 15 led 2012, 23:00

Láďo špatně jsem se vyjádřila, bylo to v červenci, jehličí bylo rozvinuté a výhon dřevnatý. :oops: KK
Katka
Uživatelský avatar
KatkaKK
 
Příspěvky: 28
Registrován: 18 říj 2010, 11:21
Bydliště: Libušín okr. Kladno

Re: řez borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 led 2012, 23:01

Tak tam MUSÍ být :jedna: :jedna: :jedna: :!:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron