Střih jehlic

Re: NOELANDERS TROPHY 2012 - BELGIE

Příspěvekod Peter Petrik » 25 led 2012, 20:33

Ahojte, ja viem že to sem nepatrí, ale prečo, teda z akého dôvodu sa na borovici strihá ihličie? Je to za nejakým účelom pre lepší rast borovice alebo len čiste estetickým? Ako a koľko treba strihať? dík. Poprípade by som poprosil adminov aby sa vytvorilo vlastné vlákno ak je to zapotreby. ešte raz dík
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: NOELANDERS TROPHY 2012 - BELGIE

Příspěvekod Pavel Slovák » 26 led 2012, 09:14

Peter napsal: "Ahojte, ja viem že to sem nepatrí, ale prečo, teda z akého dôvodu sa na borovici strihá ihličie? Je to za nejakým účelom pre lepší rast borovice alebo len čiste estetickým? Ako a koľko treba strihať? dík. Poprípade by som poprosil adminov aby sa vytvorilo vlastné vlákno ak je to zapotreby. ešte raz dík"
Jarda napsal: " Je to pouhá estetika..."

Ano,i z estetických důvodů se dá zkrátit, ale opravdu těsně před výstavou, aby ještě nebyly vidět zhnědlé zaschlé okraje.

Ale také hlavně v pěstitelské praxi u roztvarovaných rostlin, kdy ještě není nutné brát ohled na ty esteticky nevhodné zahnědlé okraje. je to jak o zprůhlednění koruny , více světla do koruny. Lepší podmínky pro prorašení pupenů ve starším dřevě apod.
Mám vyzkoušeno u mě na Pinus mugo , Pinus nigra a Pinus sylvestris , praktikuju šest sezon, pokud je to potřeba.
Mám u sebe ověřeno zkrácení cca o 1/3 max. 1/2. Tehdy mi vydrží jehlice na stromu bez problému další rok i více, v podstatě je odstraním při dalším protrhávání. Pokud jsem zkoušel zkrátit více jak o polovinu , jakmile začalo vegetační období, do měsíce jehlice zaschly.
Nicméně na výstavu jsem jehlice nikdy nezkracoval, nebylo potřeba.
Nevím, jestli je to zde správné téma,tak jak psal Peter, ale třeba to k něčemu bude a Jarda to přesune.

Zdraví Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Střih jehlic

Příspěvekod Jarda Marek » 26 led 2012, 19:11

Tak toto téma je založeno aby se oddělilo od výstavy.
Jedná se o ostříhané jehlice na jedné z borovic.....
Přílohy
P1200043.JPG
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Střih jehlic

Příspěvekod Peter Petrik » 27 led 2012, 21:24

Pavel dík za vysvetlenie :D

Jardo dík za presunutie ;)
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Střih jehlic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 14 bře 2012, 12:58

Jde hlavně o estetický problém jelikož thunbergii má dlouhé jehlice.

Z pěstebního hlediska u rozdělaných stromů bych to rozhodně nedělal, nevidím důvod proč zbytečně strom omezovat v kondici? Pokud potřebuju strom zapěstovat, tak potřebuju, aby byl strom v plné síle. V případě, že je strom ve výborné kondici obraží téměř sám i na místech kde tolik světla není. Třeba na spodní části větve a podobně.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano


Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník