Protrhávání jehlic

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Jan Adámek » 24 zář 2010, 13:30

Dobře. Dík za vysvětlení.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Vladimír Vinický » 26 říj 2010, 15:00

No a když jehlice neprotrháte, tak strom na podzim shodí ty přebytečné sám. Myslím, že protrhávání jehlic má smysl pouze při tvarování, aby nepřekážely. Růstové zóny a výskyt vratných pupenů je možno ovlivnit pouze různým stupněm omezení růstu (větším či menším zkrácením) svící při jarním růstu případně změnou apikálních pupenů při tvarování. Jinak je vše závislé pouze od dobré výživy!
Dávám k zamyšlení a diskuzi.
Hezký den.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 říj 2010, 16:44

Láďo, nemohu s tebou souhlasit. Protrhávání jehlic tak jak bylo v předchozích příspěvcích popsáno je myslím správné a nutné pro dobrý růst borovic. To že jehličí propadne samo je sice pravda, ale nevytvoří se žádné pupeny na starém dřevě : Důvod - nejde tam slunce. A jak je všeobecně známo, kam nemůže slunce -......... Protrháním jehličí se taky podpoří růst slabých výhonů -a zase jsme u slunce. Pravda je, že když se to s tím protrháním jehličí přežene, strom má rok co dělat, aby se probral k normálnímu růstu. Pokud se to udělá ve správném čase a nepřežene se to , strom bude určitě v lepší kondici, než bez protrhání . A důvod ? Nebude nemocný sypavkou, korovnicemi a jinou havětí, protože do třetice ,půjde tam slunce. :P .Můj pohled na věc nikomu nevnucuji, každý dělá jak umí.Je dobré si jednu borovici nechat "in natura" a druhou protrhávat. Pak ukázaná platí :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Vladimír Vinický » 27 říj 2010, 12:36

Čekal jsem, že se ozveš, snad se ozvou i ostatní. já osobně nic neprotrhávám, bo bych se z toho zbláznil - mám jich moc. A to že si je borovice sama protrhá, tak tam pak to slunce přece přijde a udělá svou práci. Takových mýtů jako je to protrhávání jehlic tu už bylo a většinou se všechny časem zatratily. Ale chce to odvahu to říci první. Chci schválně na to poukázat a přehnat to. Samozřejmě pokud rozumně jehlice protrhám (nakonec by stejně spadly) ničemu neublížím, ale také nepomohu, snad jen, pokud to přeženu, seberu listovou zeleň a co pak následuje ... neduživý růst, škůdci atd. A tvorba zpětných pupenů je vyvolána především správným a ve správnou dobu provedeným zkrácením nových svící. Toť mé zkušenosti. A teď do mě!
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Pavel K. » 27 říj 2010, 13:35

Dobry den pan Vinicky, ako zaciatocnik a clovek ktory sa do danej problematiky este len postupne dostava, by som Vas rad poprosil o fotografiu, nech clovek vidi ako vyzera borovica na ktorej sa ihlice nepretrhavaju. Bonsaje na ktorych sa ihlice pretrhavaju som uz videl a rad by som si vytvoril svoj vlastny nazor na to co je pre strom lepsie.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Vladimír Vinický » 27 říj 2010, 14:20

Nevím jak na to odpovědět, neboť všechny bonsaje se vystavují jako neprotrhané. I stromy v lese rostou neprotrhané - je to vždy vzor, ke kterému se vracím. Protrhávání jehlic je jen jeden z pěstitelských způsobů, který ale já, jak jsem již napsal, používám pouze při tvarování. Fotky teď stěží zašlu, bo mám všechny stromky zazimované v záhonech, zase proti mýtu - na jižním svahu své zahrady. Stejně není poznat, zda byly nebo nebyly na určitém stromky jehlice vytrhávané. Rád vás uvítám na své zahradě, abyste si udělal představu.
P.S. Viděl jste někdy na okraji paseky krásně starou borovici s krásně rozprostřenými obláčky větví jak se vystavují sluníčku? U nás takové rostou.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Pavel K. » 27 říj 2010, 14:41

Borovice v prirode som samozrejme videl a rastu aj u nas na Peruci :) Mne sa skor jednalo o to posudit rozdiel dosiahnuty cielenym pretrhavanim ihlic a naopak ponechanim to na prirode u stromku v miske. Pozvanie na Vasu zahradu rad niekedy v prihodnej dobe vyuzijem (samozrejme podla dohody), zistil som totiz, ze taketo navstevy su pre mna velkym prinosom a vzdy ma urcitym sposobom posunu vopred.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Vladimír Vinický » 27 říj 2010, 15:23

Těším se, ozvěte se.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod kuncarladislav » 03 črc 2011, 21:13

Tak jsem pročetl již několikrát vše o protrhávání jehlic a je vidět ,že názory nejsou jednostranné.I když se přikláním k protrhání,tak pro jistotu vkládám fotku borovice u které se chystám protrhání jehlic provést.Borovice mi byla před 2 lety darována(původní majitelé ji určitě poznají)a tak chci mít jistotu,abych ji neublížil.Již jsou ve starém jehličí vidět prorašené pupeny a ty by potřebovaly více slunce.Takže já bych do toho šel a vy?
Přílohy
4.JPG
4.JPG (150.46 KiB) Zobrazeno 5057 krát
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Protrhávání jehlic

Příspěvekod Míra Z » 03 črc 2011, 21:29

Určitě protrhat.Nechal bych jen všechny letošní a část loňských jehlic.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník