Protrhávání jehlic

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 19 zář 2010, 18:43

Opravdu ten postup vracení obrostu funguje. ;) :jedna:
Přílohy
pupeny.JPG
pupeny.JPG (44.64 KiB) Zobrazeno 10810 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 zář 2010, 19:18

Martine ty ostříhané jehlice jsou pouze loňské nebo i letošní? Pokud tam máš letošní jehlice všechny tak trochu nechápu proč na relativně asi slabém výhonu jsou všechny loňské pryč? Tyto pupeny jsou spíše reakce na prosvětlenou korunu a silvestriska je dělá vcelku běžně po protrhání. Zde popisovaným řezem by si měl podpořit tvorbu pupenů na o hodně starším dřevě. A ještě k tomu protrhávání jehlic. Je vždy lepší nechat i pár loňských hlavně na slabých výhonech. Skus si jednou po takovémto protrhání dát otrhané jehlice na kupičku vedle stromu. Kolik zelené hmoty tímto stromu odebereš?
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 19 zář 2010, 19:53

Samozřejmě že je to reakce na prosvětlení koruny.Za nějaký čas se bude dělat zpětný řez a tím se vrátí obrost. ;) Ostřihané jehlice jsou loňské.Výhon je hodně dlouhý a na starém dřevě se sem tam taky pupeny objevily.Nejsem žádný expert a na borovice už vůbec.Jen jsem ostatním greenhornům chtěl ukázat, že to, co jsem zde pochytil funguje.Jsem na začátku prvního levelu, tak mám z toho radost. :P A včil se můžeš rozepsat, a podělit se s námi ostatními o tvé zkušenosti. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Milan Karpíšek » 19 zář 2010, 19:59

mě ani tak nejde o ty pupeny jako o to jehlice!!!
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Jan Adámek » 20 zář 2010, 11:07

Zajímavá poznámka, Milane. Podle tebe pupence jsou spíš reakcí borovice na ztrátu asimilační plochy než reakcí na změnu intenzity osvětlení povrchu takovýchto větviček. Jestli jsem dobře pochopil, je potřeba zvážit, jaké množství funkčních jehlic si můžeme dovolit odstranit s ohledem na kondici stromku. Taky je asi nutné vědět, kolik ročníků funkčních jehlic borovice mají.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 20 zář 2010, 19:20

Asi chceme po Milanovi moc, když jsem chtěl, aby se podělil o své vědomosti. ;) Ale je také možné, že ti Honzo odpoví otázkou. :) ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Dan Pánek » 21 zář 2010, 08:06

Ne Honzo, podle Milana jsou pupeny reakcí na více světla, nikoli reakcí na zpětný řez. Co se mu nezdálo, je možná nadměrné odstranění jehlic - buď i letošních, nebo loňských na velmi slabém výhonu, který měl být odstranění ušetřen. Kolik a kde odstranit přesně je věcí zkušenosti, když nevím, radši ponechám více. Taky jsem někde asi letos vzal moc.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 21 zář 2010, 11:41

No jo, tady se ztotožňuju s Danovýnm vysvětlením - odstraňování jehlic má mít především funkci korigování energie v jednotlivých růstových zónách, takže když všude odstraníme stejné množství jehlic (všechny staré jehlice), tak opět jenom posílíme nejsilnější zóny, vrchol a konce větví. Takže je třeba buď 1.) na slabých výhonech ponechat nějaké/všechny loňské jehlice, nebo 2.) vytrhat všechny staré jehlice a na nejsilnějších výhonech i některé nové, případně to nějak zkombinovat, vždycky samozřejmě záleží na stavu a kondici konkrétního stromu.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: řez borovic

Příspěvekod Martin Iša » 21 zář 2010, 11:52

No, a jde to. ;) Stačí jen chtít podělit se s námi ostatními o své zkušenosti, nabyté vědomosti. :clap: Díky kluci. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Protrhávání jehlic

Příspěvekod Martin Iša » 21 zář 2010, 12:26

Oddělil jsem toto téma, páč si myslím, že si zaslouží samostatné vlákno.Zárovenˇžádám někoho "kompetentního" :P zda by nemohl nafotit příklady, kdy protrhávat méně a kdy více.A s vysvětlením prosím. :jedna: Určitě to bude zajímat více Greehornů.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na U borovic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron