První modřín

První modřín

Příspěvekod Josef Soukal » 02 čer 2009, 09:53

Moc pěkný vývoj :!: :jedna:
Nejvíc mě dostává to, jak zesílela báze kmene. Je to krásný strom.
Jedinou připomínku bych měl snad jen k pravidelnosti koruny a pater. Myslím, že trochu asymetrie by tomu stromu prospělo.

Láďo, valíš i takto zapěstované stromy naplno? - tím myslím, tlačíš je záměrně do druhého/třetího rašení?
Podle mně je to vhodné jen u "služebně" mladších stromů, kde je snaha co nejrychleji zahustit větve a vyplnit prostor. Ty kusy, co jsou už víceméně "hotové" budu letos stříhat později, nebo dokonce vůbec. (Samozřejmě si uvědomuju riziko přílišného zesílení výhonů. Zatím se tak neděje.) Pak totiž přichází opačný problém, a sice že jsou větve přehuštěné, rychleji odrůstají a musí se častěji "přestavovat". Na začátku má člověk jediný cíl - štípat, zahušťovat a znovu štípat a zahušťovat... Po pěti letech vidím, že je nutno styl pěstování upravit - přizpůsobit v závislosti na různých fázích vývoje.
Naposledy upravil Josef Soukal dne 05 čer 2009, 08:09, celkově upraveno 2
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: První modřín

Příspěvekod tomikzlesa » 02 čer 2009, 10:31

Láďo myslím že muj názor na tenhle stromek znáš :D nějak mi z fotek přijde že strom padá do leva ? největší škoda je samozřejme té paty, kde je pokud se pamatuju mrtvá část...

jinak zrovna tenhle tejden sem shodou náhod modříny taky osekával :D , výhony už začínaly dřevnatet, ale i tak si myslím že minimálně jendou ještě vybehnou. Pepo to o čem mluvíš je perfektní právě pro mladé rostliny kdy se správným zaštipováním da za jeden rok udelat prakticky 3-4 letá práce
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: První modřín

Příspěvekod Josef Soukal » 02 čer 2009, 10:42

Přesně Tome. A stejně tak se dá podle mně včasným přibržděním dvojnásobně, až trojnásobně prodloužit doba, než modřín odroste z požadovaného tvaru a je nutné přepracování koruny. Píšeš, že jsi už modříny ostříhal. Stříháš tedy všechno stejně? Zajímá mě, jak to dělají ostatní, můžeš být prosím konkrétnější? Dík.

To kácení doleva u Láďova stromu mi samo o sobě nevadí, ba naopak. Je jen opticky negativně ovlivněno zasazením příliš vlevo. Je to kvůli kořenům, nebo záměr? Osobně bych stromu zkrátil pravou spodní větev a zasadil ho do pravé poloviny misky. Jinak miska je parádní.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: První modřín

Příspěvekod tomikzlesa » 02 čer 2009, 11:31

nejakou shodou nahod, mi vetsina modrinů začla pouštet výhony skoro stejne, nekterý kousky mely uz 25+ cm přírusty, nebýt toho ze vyhony v tehle delce uz radikalne nabíraj na šířce ! jěšte bych nestřihal,ale chci mít přece jemné vetvičky a ne špalky ! :D
U zapěstovaných a "dotvarovaných" stromů střihám všechno uplně stejne a to cca na 3cm...zpravidla to vychazí že na výhonu zustanou 3 pupeny
"nedotvarovane" stromy striham samozrejme podle potreby
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: První modřín

Příspěvekod Míra Z » 03 čer 2009, 08:40

Tak mě tak napada prosím můžete popstat podrobněji jak a kdy zastřihavat modříny aby mi rašili podruhé třeba i po třetí čemu se vyvarovat atd díky moc :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: První modřín

Příspěvekod tomikzlesa » 03 čer 2009, 09:19

Míro tak či onak 2hému rašení se dá stěží předejít. Ale jestli opravdu chces aby strom rašil třeba 3-4x tak asi nejlepší způsob je zhruba 5-6cm výhony zaštipnout, klasicky spičkami prstů unípnout špicku výhonu. Zahuštění se dá taky dobře dosahnout "úplnym" vystříhnutím vyhonu kdy nechas tak 0,5cm, ale tenhle případ není zrovna nejlepší, modřín si pak vytváří shluky pupenů a je pak přehuštěnej :D ale zase máš pak z čeho vybírat a pupeny je nutný probrat.
Tohle je má zkušenost, není to z žadné knihy, ale nejde říct že to je pravidlo, sem tam je strom který se chová divně a dělá si co chce. Nedoporučuju tohle nasilné rašení praktikovat na slabších či pořádně nezapěstovaných rostlinach, strom by mel byt opravdu v kondici.

jeste bych dodal že nic se nesmí přehánet a se zaštipováním včas přestat aby výhonky stihly včas dozrát a v zimě nezmrzly.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: První modřín

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 čer 2009, 11:20

Modříny by se měly zaštípávat asi takto: Na jaře nechat vyrašit nové výhony (modřín samozřejmě nahnojit) až lehce zdřevnatí do délky (podle podmínek, slunce, hnojení) asi 10-20 cm a pak zakrátit na dva až tři pupeny (které jsou viditelné ve spodní části výhonu jako malé bobulky.) Přirozeným růstem modřínu je díky pupenům růst na větvi cik-cak v jedné rovině. Proto se na modřínu odstraňují pupeny směřující dolů a nechávají se jen pupeny po stranách větve a něco málo(krátkých) rostoucích nahoru. Při zaštipování je proto nutno přemýšlet, kam má budoucí pupen-další větvička růst, kterým směrem,aby bylo možno dál posléze stříhnout a udělat pohyb větvičky cik-cak. Tímto způsobem cik-cak se dosáhne bohatého rozvětvení a posléze možnou redukci přehuštěných větviček, aniž by modřín ztratil na svém tvaru a kráse. Při dalším štípnutí výhonů je nutno zase cíleně vybrat dva až tři pupeny a postupovat v tom samém roce stejně. Štípání je nutno skončit včas, koncem srpna-září, aby nové výhony měly čas vyzrát a přežít zimu. V časném předjaří, kdy se strom začíná probouzet drátuji a vystříhávám jednotlivé přehuštěné větve,které se kříží, jdou do stromu, rostou nahoru, nebo dolů. Cílem je zploštění větve, aby struktura kosterních větví byla viditelná od spodu a obrost byl jen do stran a ploše i nahoře. Pokusil jsem se růst větví modřínu schématicky vyjádřit, ale moc to neumím. Tento postup může být různými pěstiteli zpochybněn,ale tohle je moje letitá zkušenost, a zdá se že funguje.
Přílohy
1.jpg
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano


Zpět na U modřínu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron