Střih modřínu

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 01 led 2012, 20:17

Láďo 20 modřínů za 2-3 dny tak tomu říkám rychlost.Já to mám přesně naopak 2-3 modříny 20 dní. No už jsem se zlepšil tak 15 dní :lol: No modřín jsem loni teda drátoval 28 ůnora a dráty sundával pokud se dobře pamatuju ještě před prázdninama a to bylo tak na hraně.Nedovedu si představit jak by musel být drát volně aby mi vydržel byť jen do konce prázdnin.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 led 2012, 20:48

Na jaře ti nafotím jak drátuji , opravdu vydrží do podzimu, jen v létě povoluji vrchol :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Robert Černý » 01 led 2012, 20:55

Já osobně také stříhám a drátuju na jaře, něco mi říká, že strom by měl přes zimu v klidu odpočívat.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod tomikzlesa » 01 led 2012, 21:39

Jsem stejnýho názoru jako Láda, v zimě má strom spát a ne ho kroutit o sto šest, ale občas mi to taky láká, ale proč tvarovat v zime nebo na podzim, když mi to stejně přes zimu sníh celý zohýbá :?
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 01 led 2012, 21:48

Láďo to budu rád a už se těším.Díky
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jarek Servus » 02 led 2012, 11:07

Medvědi vlon v prosinci jeětě nespali. Sestříhat 20 stromů za dva dny není problém, ale nenatvaruji je tak rychle.
Pokud sníh něco ohne (u nás ho bývá někdy i půl metru), pak není problém rychle větve vrátit zpět.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 02 led 2012, 13:52

No a když se tedy střihne ,natvaruje a stromek máme třeba ve studeným skleníku,tak jak je to pak s odolností stromu vůči silnějším mrazům.Nejsou pak třeba střižený větvičky náchylnější na zmrznutí nebo uschnutí?
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 led 2012, 15:07

Můj názor je takový, že ani medvěda v zimním spánku nebudu tahat z pelechu do předsíně a do dílny, natož s ním kroutit, ale klidně si počkám až se vychrápe a pak se s ním popasuji.


Podle mě není úplně nejšťastnější přirovnávat stromy (obecně rostliny) k živočichům a jejich chování - nejen co se týče zimního spánku, ale například i ošetřování ran apod. Fungování stromů je prostě úplně jiné, a to, že strom přes zimu "spinká", je spíš jenom taková naše zidealizovaná představa. Tím chci říct, že strom určitě nemůžeme "vyrušit ze zimního spánku", pokud ho na kratší dobu (minimálně několik dní) přeneseme do garáže, sklepa, kde bude tvarován.

Zimní tvarování chápu jen u lidí, kteří se bonsajemi živí a jakákoli prodleva je finanční ztráta, neboť na jaře kopou spousty dalších "obětí" a na tvarování a drátování nemají čas.


Je třeba si uvědomit, že právě přes zimu jsou stromy v přírodě v našem klimatu vystaveny nejzásadnějším "tvarovacím silám" (sníh), z čehož se dá taky vypozorovat, že by tento proces mohl být jaksi přirozený a načasování s ohledem na absenci mízy ve větvích i ideální ;) . Samozřejmě momentální schopnost regenerace rostlin není tak vysoká jako přes růstovou sezónu a teoreticky může dojít k vyschnutí (vymrznutím) skrz ránu, při tvarování v pozdním létě je tady ale zase obdobné riziko vyschnutí z důvodl vysokých teplot, navíc si ke stromu nemůžeme dovolit tolik.
Tvarování v předjaří se tedy zdá být tím nejvhodnějším termínem pro poměr flexibilita větví/schopnost regenerace stromu, jak už ale psal Láďa, v tomto období je mnoho jiné práce, především přesazování, kopání.
Jako velkou nevýhodu jarního tvarování ale vidím poměrně krátký čas setrvání drátu na větvi, než se zařeže - u listnáčů to můžou být řádově i týdny, u jehličnanů pak několik měsíců - hlavní oddrátovávací čas pro modříny je u nás koncem května :? . Oproti tomu při tvarování teď v zimě, zůstanou dráty na stromě zhruba o 3 měsíce déle, takže se větve lépe fixují. Nehledě na to, že nadrátované větvičky nepoláme, nezatrhne odtávající sníh...
Takže každému dle jeho gusta, já ale už minimálně 5 let tvaruju speciálně modříny (a v podstatě i všechny ostatní stromy) vždy v pozdním podzimu a přes zimu a zatím nebyl nikdy problém.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod vláďadošek » 02 led 2012, 15:47

Vtomhle naprosto souhlasím s Lukim,modříny už několik let tvatuji po opadu a současně zakrátím dlouhé výhony cca na polovinu a nikdy jsem problémy neměl.Drát je tak na rostlině podstatně dýl než při jarním drátování.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jarek Servus » 02 led 2012, 16:29

Podobně tak tvaruju a drátuju v listopadě např. i břízy a neměl jsem problémy s vymrznutím.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na U modřínu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron