Střih modřínu

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jarek Servus » 05 led 2012, 09:00

Ladislav Kotál píše:
kuncarladislav píše:Chtěl bych poprosit,jestli by mi někdo nenastínil jak střihnout (prostřihnout)modřín,aby na jaře nebyl jedna velká zelená koule.Hledal jsem ,ale nikde jsem nic nenašel.


Přátelé, nedělejte z toho rigorozní práci z filozofie a zkuste odpovědět na jasnou otázku na kterou se Láďa ptal v úvodu. :jedna:

U mladých modřínů s tou zelenou koulí musíš počítat, stejně tak musíš počítat i se spoustou "zbytečného" drátování. Zakrať ho podle Laďova receptu na jaře, nebo pokud bys měl zájem, přijeď 7. dubna do Prostějova na Daliborku a podíváme se na něj naživo. Jinak modříny stříhám několikrát během roku, pokud potom chci dál upravovat tvar u nových vetví, tak používám táhla.
Předešlé příspěvky jsou podle mě velice podnětné a potřebné, proto by si možná zasloužily samostatné vlákno. Já bych chtěl k tomu říci jen tolik:" Viděl jsem v Japonsku řadu třista a více let starých stromů, na kterých bylo poznat, že je jejich tvůrci kdysi dávno začali pěstovat s citem a pochopením pro potřeby stromu. Nejsou na nich ty pěstební a tvarovací zásahy poznat. Mají v sobě to neuchopitelné wabi a sabi. Tento přístup se snažím většinou respektovat, nevadí mi, že to trvá déle, ale někdy to bez razantnějšího zásahu nejde. Pak samozřejmě přemýšlím o tom, zda jsem stromu neublížil. Občas mi připadá, že pro samý spěch přestáváme vidět, že naše stromy jsou živé bytosti.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 led 2012, 10:47

Láďa K.: Podle mě je to jen touha dělat něco v zimě. :jedna: (to zas bude diskuze :lol: )


Vždyť jsi tu diskusi sám nastartoval, Láďo ;) . Asi by si zasloužila separátní téma, myslím, že je ale dost přínosná.

Mirek H.: Takže od té chvíle, kdy se člověk pro tento koníček rozhodne, bude muset v sobě věčně potlačovat špatné svědomí , že opravu NEDĚLÁ to nejlepší pro rostlinu (nechci zde debatovat o záchraných výkopech atd.). Hold je to náš úděl


Bonsaje jsou krásný koníček/životní styl/umění (ať si každý doplní sám) postavený na dřině a stresu, občas si až člověk říká, jestli všechny ty nervy stojí za ty občasné chvilky radosti, naplnění, seberealizace :lol: ... Jak píšeš, pokud bychom chtěli dát stromům to NEJLEPŠÍ VÚBEC, tak bychom asi měli sázet semenáčky do volné půdy s ideálně namíchaným substrátem a s ideálním hnojícím režimem a pak jim dopřát absolutní volnost a nechat je rozrůst do džungle (samozřejmě by musely být stromy v ideálních rozestupech, aby si nikdy navzájem nestínily :D ). Takže si myslím, že je potřeba získat znalosti a zkušenosti, abychom stromům mohli dát to NEJLEPŠÍ v podmínkách PĚSTEBNÍ NÁDOBY, které budou často pro stromy mnohem lepší než strádání někde na holé skále (tím ale zas nechci říct, že máme z principu tahat stromy z holých skal, abychom jim přilepšili, když je tímto často naopak zahubíme - to už je zase jiná debata ohledně etiky kopání), tvarovací zákroky pak můžeme chápat jako "nutné zlo" srovnatelné s přírodními nástrahami (sníh, blesk, vítr ...), bez kterých se prostě strom na bonsajové cestě nikam neposune :) .

Jarek S.: Pak samozřejmě přemýšlím o tom, zda jsem stromu neublížil. Občas mi připadá, že pro samý spěch přestáváme vidět, že naše stromy jsou živé bytosti.


Já myslím, že právě bonsajisté (nebo alespoň jejich většina) spolu s dalším, procentuelně velmi zanedbatelným zlomkem lidské populace (ochranáři, dendrologové, milovníci přírody :) a kdoví kdo ještě), právě nahlíží na rostliny jako na živé bytosti, které je nutné chápat, respektovat, učit se od nich, soucítit s nimi. Pro velké množství lidí je strom dobrý pouze jako médium pro tvorbu dřeva, v lepším případě jako okrasný prvek.
Vždyť stačí, aby se třebana zahradě zdravotně nedařilo 2, 3 stromům z několika set (zanedbatelné procento) a už člověk řeší, co udělal špatně, kouše ho svědomí, prostě ho to štve... Určitě to taky znáte.

Láďa K.: Přátelé, nedělejte z toho rigorozní práci z filozofie a zkuste odpovědět na jasnou otázku na kterou se Láďa ptal v úvodu.


Myslím, Láďo, že jsi to vcelku názorně načrtnul, stejně ale podle mě bude lepší pokud se Láďa Kuncar vydá na nějaké osobní setkání (třeba na pozvání Jarka) a tam uvidí vše naživo a podiskutuje nejen o tomto problému. :jedna:
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2012, 11:10

Ano, ano diskuze je věc dobrá. :jedna: Já mám ale pocit, že mnoho začínajících greenhornů má z toho hlavu v "pejru", stejně jak já :P ;) Mám pocit, že co se týká původního dotazu, tu to už bylo probíráno a znovu podotýkám, že se zbytečně míchají témata :think: A přitom by stačilo trochu pohledat vhodnější, páč ta diskuze má taky něco do sebe :jedna: Tak prosím všechny aby diskutovali a ve vhodném vlákně :jedna: No, a já se jdu učit "Belgicky", páč se to blíží. :mrgreen:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 led 2012, 12:17

- pokud se to povídání více hodí někam jinam tak to tam prosím přesuňte ...
- Odcituji kousek od Jarka : "Viděl jsem v Japonsku řadu třista a více let starých stromů, na kterých bylo poznat, že je jejich tvůrci kdysi dávno začali pěstovat s citem a pochopením pro potřeby stromu. Nejsou na nich ty pěstební a tvarovací zásahy poznat. Mají v sobě to neuchopitelné wabi a sabi."
K tomu jen dodám, že zkušenosti Japonců, těch co to umí, jsou dnes již dostupné. Stačí nehledat zkratky, chtít, učit se, a makat ...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2012, 13:48

Pravda, snadno se to přesune, ale při výběru co přesunout a co ne je problém, páč to přestává míti posloupnost. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Petr Krásný » 05 led 2012, 16:12

Martine Ty se chystáš do Belgie? :clap:
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2012, 18:15

Péťo, po tom velkým bonsaipůstu mám už teď cestovní horečku, WC problémy a pod :mrgreen: Asi budu vypadat divně, no nic, oni mě L.K. a J.M.srovnaj :jedna: Kafíčko, cigárko a různé jiné pochutiny :mrgreen: :lol: :P :) :jedna: Tedy klucí, letos si to vychutnám :jedna: :clap:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 05 led 2012, 21:19

U mladých modřínů s tou zelenou koulí musíš počítat,

No já myslel,že i malej a mladej strom může bejt rozpatrovanej a učesanej jak velkej a starej.Nebo je v tom fakt rozdíl?
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2012, 21:31

Určitě bude záležet na tom, kdo a co od toho očekává ;) Mladý štíhlý stromek, starý strom poznamenaný věkem a podmínkami ve kterých žije, kouli na klacku, nepřirozené polštářky a pod. ;) V každém případě by měl mít ten stromek ten "správný základ". :jedna: To znamená, že výběr kosterních větví je na místě. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jarek Servus » 06 led 2012, 08:49

I malý, mladý stromek může být opravdu učesaný, rozpatrovaný ... Jen to u modřínů je víc práce, protože Ti při dobré péči několikrát za rok obrazí. Kosterní větve máš na místě, taky základ máš pěkně rozpatrovaný. Tak není důvod, aby nebyl učesaný.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na U modřínu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron