Střih modřínu

Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 30 pro 2011, 21:04

Chtěl bych poprosit,jestli by mi někdo nenastínil jak střihnout (prostřihnout)modřín,aby na jaře nebyl jedna velká zelená koule.Hledal jsem ,ale nikde jsem nic nenašel.
Přílohy
2.JPG
2.JPG (120.24 KiB) Zobrazeno 9117 krát
1.JPG
1.JPG (96.42 KiB) Zobrazeno 9134 krát
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 31 pro 2011, 11:20

Láďo, podle fotky se těžko radí. Chce to postupovat s rozmyslem od spodu a současně si drátovat pozice jednotlivých větví.Zjednodušeně řečeno odstraňovat vše co jde nahoru, dolů (nebo nadrátovat) a ponechávat vše co jde do stran a drátovat do plochy, aby tam mohlo slunce. Od kmene začít na silných, a pokračovat do konců ( od silného do tenkého) a pokud možno vždy na rozvětvení na "dvě". Já osobně tyhle stříhací práce nechávám na předjaří, kdy se objevují jasné konečky zeleně. Pak teprve je jasné, že výhonky přežily zimu a porostou bez újmy. :jedna: Ještě se pokus stříhat tak, aby ti zárodky pupenů šly na konci vždy ven z koruny, aby se ti po nárůstu nekřížily dovnitř koruny, ale plynule šly ven do obvodu větve.
Přílohy
1.JPG
1.JPG (66.45 KiB) Zobrazeno 9046 krát
2.JPG
2.JPG (73.56 KiB) Zobrazeno 9045 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 01 led 2012, 11:57

Láďo tak tenhle prcek měl první tvarování loni koncem února.Více zde viewtopic.php?f=6&t=1943 V létě obrostl a byl prostříhán co šlo nahoru a dolů pryč a boční na tři.Pak si rostl nerušeně bez zásahů.Podle mě bylo drátování provedeno pozdě(konec února) a větve se po oddrátování pozvedly.Letos kosterní větve nadrátuji už teď.Píšeš že stříháš až se nalejvaj pupeny.Tzn.že nadrátuješ a pak to na jaře střihneš dle potřeby?To by ale bylo spousta drátování k ničemu nebo se pletu?
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 led 2012, 12:37

drátuji a stříhám současně na jaře. Dráty dávám volně, aby se okamžitě nezařízly. Vydrží mi tam do podzimu, jen v horních partiích musím povolovat. Mám dojem, že drátování teď( v zimě) je na nic, protože ve větvích není míza a tak větve stejně nebudou držet. Podle mě je to jen touha dělat něco v zimě. :jedna: (to zas bude diskuze :lol: )
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod kuncarladislav » 01 led 2012, 12:55

No,tak to si mě dostal.A nebylo by teda marný kdyby se k tomu ještě někdo vyjádřil.
kuncarladislav
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19 čer 2009, 15:05

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 led 2012, 14:19

Láďo, všichni čučí na pohádky a nechtějí diskutovat :lol: :lol: :lol: PS: modřínů mám asi dvacet a s přehledem to stihnu za dva-tři dny na jaře, když odzimovávám. Pak v létě jen stříhám a prosvětluji korunu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Jarek Servus » 01 led 2012, 18:34

Sice jsem dělal borovici, ale drátování a tvarování základní jsem dokončil 17.12. Pokud to výjde, budu si s borocicí a jalovcem hrát i v lednu apopř. v únoru. Mám je v kontejnerech, dám je do předsíně, potom přenesu na pár hodin do dílny a zase naopak. Ve stromech sice není míza, o to se ale líp tvarují a na jaře, až příjdou do mízy a porostou, je hotovo dopředu. Někde o tom tady psal už i Lukáš Sirotný.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 led 2012, 19:11

Můj názor je takový, že ani medvěda v zimním spánku nebudu tahat z pelechu do předsíně a do dílny, natož s ním kroutit, ale klidně si počkám až se vychrápe a pak se s ním popasuji. Zimní tvarování chápu jen u lidí, kteří se bonsajemi živí a jakákoli prodleva je finanční ztráta, neboť na jaře kopou spousty dalších "obětí" a na tvarování a drátování nemají čas. Já jsem koníčkář, proto si počkám a výsledný efekt bude stejný, ne -li lepší.Dělám to už takhle cca 15 let a nehodlám nic měnit. Ale nikomu nebráním ani nevnucuji svůj postup.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Martin Cigánik » 01 led 2012, 19:24

Zkušenost mi říká, že když tvaruju teď,tak jsou větve bez mízy a jsou "gumové" a výborně se kroutí. Když se tvaruje v rozpuku, tak je třeba výrazně opatrněji, protože větve už jsou plné mízy a mají sklon praskat...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Střih modřínu

Příspěvekod Pepík » 01 led 2012, 19:40

Ladislav Kotál píše:Můj názor je takový, že ani medvěda v zimním spánku nebudu tahat z pelechu do předsíně a do dílny, natož s ním kroutit, ale klidně si počkám až se vychrápe a pak se s ním popasuji. Zimní tvarování chápu jen u lidí, kteří se bonsajemi živí a jakákoli prodleva je finanční ztráta, neboť na jaře kopou spousty dalších "obětí" a na tvarování a drátování nemají čas. Já jsem koníčkář, proto si počkám a výsledný efekt bude stejný, ne -li lepší.Dělám to už takhle cca 15 let a nehodlám nic měnit. Ale nikomu nebráním ani nevnucuji svůj postup.

Hezky jsi to napsal, plně s tebou souhlasím.
Uživatelský avatar
Pepík
 
Příspěvky: 134
Registrován: 28 črc 2011, 00:35
Bydliště: Chrást u Plzně

Další

Zpět na U modřínu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron