Hrušeň polnička

Vše co souvisí s bonsajovým uměním...

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Jarek Servus » 10 bře 2012, 21:57

Lojzo, díky za fotky, al asi by to chtělo zkouknout naživo.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Petr C » 11 bře 2012, 01:41

Možná jsem to tady už někde psal....
před lety jsem narazil v jednom Baumaxu na prodej ovocných stromků. Bylo to oddělení mizerně vedený a tomu odpovídalo i "zboží". Tedy byly tam konkrétně ovocné hrušně a to na podnoži polničky. Podnože byly velmi zanedbané - každá obrážela a vyháněla větvičky a tak se pod roubem tvořily už docela solidní korunky. V duchu jsem úrověň toho oddělení zhnuseně zkritizoval, ale až doma se mi rozsvítilo, že by stačilo odstranit kulturní část(roub) a mohl jsem za cca 200Kč přijít k pěkným hruštičkám a už s dobrými kořeny (byly všechny v květináčích). Dostal jsem se tam znovu za cca 14 dní ale už byly všechny pryč. Stačí tedy omrknout nějaké podobné markety a zahradnictví a jistě se někde zadaří narazit na podobnou podnož.....
Jinak vloni mi vymrzla většina stromků při jarním pozdním mraze a já tak přišel i o hrušeň, kterou jsem si předpěstovával v zahradě z tenkého výmladku. Můžu tedy doporučit tuto metodu jako časově přijatelnou a nenáročnou na zahradnické schopnosti -sehnat si otýpku tenkých kořenových výmladk hrušně, ty snadno přežijí i drsné přesazení a nedostatek kořenů, případně pokud nějaký odejde, máme jich ještě dost. V květňáku si během sezóny vytvoří nějaké kořínky a adaptují se na samostatný život. No a další sezónu už je šoupneme vesele do zahrady s nadrátovaným kmenem pro nějaký žádaný pohyb a pilně hnojíme a hlídáme rez (na tu pozor, protože deformuje letorosty!). No a za tři čtyři roky se mi podařilo z cca 5mm silného proutku získat stromek síly 2,5cm a u paty kmene do výšky cca 5cm se mu začala objevovat rozpraskaná borka. To si myslím, že je už celkem zajímavý výsledek. Samozřejmě se to nemůže rovnat nějakému starobylému pokřivenému monumentu, ale můžeme si splnit sen, vlastnit třeba nějaký literát nebo vor nebo dvojkmen z hrušně polničky. Letos kolem vánoc jsem se tedy znovu stavil na mé místo a natěžil jsem si proutky-výmladky a ty teď už v květňácích čekají netrpělivě na jaro :) .
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Vahada » 11 bře 2012, 09:48

Petře, dobrá rada, ale pozor ne všechny hručně jsou roubované na polničce, dost často např. na kdouloni.
Ty výmladky mě překvapují, u nás je "hruškový kraj", je tady na mezích spousta starých hrušek, ale na výmladky jsem zatím nikdy nenarazil.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Lojza Sedlák » 12 bře 2012, 12:20

Jarku není zač!Jen jsem ti chtěl ukázat jak vypadá.To se ale moc nepovedlo!Pokud by jsi ale chtěl i přes to obětovat těch 140 km z Přerova ke mě,velice rád tě u mě přivítám.Obávám se ale,že ani z mých malých stromků by se ti nic moc nelíbilo abych ti něco dal ,aby ta cesta po případě nebyla jen tak naprázdno.Leda že by tě natolik svrběly prsty a potřeboval sis nějak zařádit s nůžkami.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Jarek Servus » 12 bře 2012, 17:54

Lojzo díky za pozvání, snad v létě až budu mít dovolenou tak se ozvu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Petr C » 15 bře 2012, 00:04

Re Vahada:
je pravda, když se nad tím zamyslím, že ani já jsem to nikde jinde neviděl. Ale v Brně v lomu nad Líšní (v dosud funkčním lomu - ne na Hády) jsem při procházce-průzkumu :) narazil na prudší svah, zřejmě zbytek po odtěžení skrývky. Na tom svahu roste snad jediná větší hrušeň, zato jsou tam spousty, snad stovky malých keříků-proutků-hrušňových výmladků. Rostou v krásně načechrané půdě (asi mráz a časté sesuvy počasím), stačí jen zatáhnout a jsou venku. Snad všechny jsou vzájemně propojené kořeny, jsou až desítky metrů od té staré hrušně, ze které, jak se domnívám, to vše pochází. Možná to způsobuje mizerný podklad-chudý slehlý jílovitý materiál a tak se každá hrušeň kořeny roztahuje v povrchové kypřejší vrstvě hlavně do stran než do hloubky a hledá něco výživnějšího. Po přesazení do zahrady se kořeny začaly pouštět spíš do hloubky, než aby se pokoušely jako v lomu o nějaké povrchové rozprostření. Chce to jim dobře založit kořeny v misce a pak teprve je dát do zahrady pro ztloustnutí.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Hrušeň polnička

Příspěvekod Vahada » 15 bře 2012, 22:59

Petře máš štěstí, že jsi na to místo narazil. Udělej jich pár navíc, pokud bychom se někdy setkali tak bych měl zájem. Něco se najde i u mě.....
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Předchozí

Zpět na Daruji, sháním, prodám, vyměním...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron