borovice z které kdysi byl vánoční stromek

borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 20 říj 2013, 18:00

Vypadáto jako by si jí někdo připravoval, ale je vidět že z ní byl vánoční stromek a tohle z ní zůstalo a časem takto narostla,
už jsem ji měl vyhlídlou před rokem, ale netroufám si ji zatím vyzvednout ručně, možná poprosím známého a vyzvednem ji těžkou technikou :?:
mám zkušenost že borovice nedokáži kopnout tak to staré s dostatkem kořenů a balu a nerad bych takovej materiál zahubil
přikládám fotky v rychlosti udělané, je z hruba do metru vysoká, kmen kolem15-18cm
jaro bude mojí zkoužkou :!:
zajímal by mě váš názor na tento materiál a postup kopání, pokud má kořeny hodně hluboko zda se toho raději vzdát :?:
Přílohy
IMG_1571.JPG
IMG_1573.JPG
IMG_1577.JPG
IMG_1576.JPG
IMG_1570.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Jan Filip » 21 říj 2013, 19:05

Ahoj Rudo, jako materiál dost obstojné yamadori, ale pokud si plánoval vyzvednout tuhle borovici, měl jsi dle mého názoru zkracovat výhonky a připravit větve, zahustit obrost a připravit k dalšímu vývoji. Jinak to bude chtít spoustu času a práce do budoucna. Hlavně opatrně s vyzvedáváním.

S pozdravem
Honza
Jan Filip
 
Příspěvky: 7
Registrován: 23 kvě 2010, 21:02

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 21 říj 2013, 20:00

S tím to stromem jsem nedělal nic protože jsem ho takhle před rokem objevil náhodou
Takže další varianta zakratit a opatrně prozkoumat kořeny a připravit to na další rok takže vyzvednutí druhým rokem?
Právě to vyzvednutí bude oříšek
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod vopat » 21 říj 2013, 21:43

Ahoj, přesazoval jsem podobně silnou borovici na zahradě, jen byla 2 metry vysoká. Rostla cca 12-15 let. Protože to bylo přesazení narychlo, kvůli stavbě pergoly, bral jsem to jako pokus. Přesazoval jsem na jaře, když se začaly lesknout pupeny - nejvhodnější doba. Bal byl veliký cca 70 cm a 25 cm do hloubky. Hlouběji to nešlo, kvůli kamenu, na kterém rostla. Stříhal jsem kořeny o průměru malíčku u ruky, kůlový kořen měl průměr cca 3 cm. Bal jinak zůstal kompaktní, přesunoval jsem jí po igelitové plachtě. Strom jsem po přesazení dost kropil hadicí a zaléval. Pupeny otevřela asi koncem června a až po roce na jaře jsem začal věřit, že to přežije. Letošní léto jela jako blázen a už jsem začal pracovat na vracení obrostu. Pupenů má na příští rok dostatek. Ve tvém případě bych asi kopal rovnou, bez přípravy. Aby měla příprava nějaký efekt, chtělo by to vylepšit stávající substrát a hlavně občas zalít v době sucha, jinak za rok kořeny moc nenarostou.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 23 říj 2013, 16:49

Dík za info :!:
Ještě bych rád věděl má někdo zkušenosti z podzimního kopání borovic :?:
Po vykopání odstranit nevhodné větve :?:
a jak jehličí u čerstvě vykoplého jamadori :?:
ponechat a nebo také z části odstranit :?:
dík
Naposledy upravil ruda.p dne 26 říj 2013, 21:10, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod PSt » 23 říj 2013, 18:22

Rudo nech to na jaro. Máš čas, tak proč to lámat přes koleno
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Vláďa Boudný » 24 říj 2013, 07:46

Taky bych to nechal na jaro, žádný jehličí ani větve bych neodstraňoval.
Pokud, ale na tebe strom mluví a chce abys ho vykopal teď, otrhal jehličí a ustříhal větve, tak tě stejně nikdo nezastaví.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Vladimír Vinický » 24 říj 2013, 08:17

Borovice jdou kopat kromě jarního období také v době cca od 15.8. do 15.9. Mám dokonce několik borovic kopaných i v půli října. Záleží na podloží, kořenovém balu, místních podmínkách, počasí, do čeho zasadím, atd. Jo a výhony bych po přesazení nezkracoval. Jsem přesvědčen a vyzkoušel jsem, že "pupeny tlačí kořeny". Ani jehličí bych netrhal, to propade samo, pokud se stromek chce přijmout.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Robert Černý » 24 říj 2013, 09:03

Jak už napsal Vláďa, borovice se kopou na jaře nebo v druhé míze, koncem srpna (dle počasí), osobně to nechávám na jaro.
Jinak rostlina vypadá lákavě, ale mě by zrazovalo to "téčko" na první fotce vzhledem k síle větví.


přesunul jsem do "borovic"
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 26 říj 2013, 21:03

Jsem rád že se tu objevili názory na tenhle materiál ;)
už jsem ho víckrát prohlížel ze všech stran, fotky nejsou dost kvalitní a ukazují to T neatraktivní :!:
ale mám tak 2 představy co z toho dostat :?:


Teď vám ukáži dva kusy které nepřežili jarní kopání ze stejné lokality a to díky mé horlivosti, jelikož byli uvolněné a myslel jsem,si že to půjde ven bez problému :!: drželo to jen svou vlastní vůlí, tak jsem je na rychlo kopl bohužel kořenů moc nemělo a to byl asi ten důvod proč odešli :!: a tento tam zůstal jelikož držel jak přibitý a bojím se hlavního kůlového kořene který bude dost hluboko a silný :?:

K podzimnímu kopání se chci vyjádřit takto, je po vegetační době, takže něco jako klinická smrt rostliny která se probudí na jaře:!: tak že si myslím pokud se podaří zachránit dostatek povrchových kořenů a tím dostatečný bal :!:vhodné a šetrné přesazení :!:nastává doba vyšší vlhkosti ve vzduchu a nehrozí zasychání jehlic tolik jako na jaře a v létě vůbec :!: správné zazimovaní :!: tak má dostatečnou aklimatizaci na jarní probuzení bez šoku z kopání :!: pokud se má uchytit :!:
nevím zda je to jen můj názor :!: samozřejmě proti jarnímu kopání nejsem je to jen k výběru konkrétní dřeviny
a ted všichni do mě :lol:
Přílohy
IMG_0638.JPG
IMG_0640.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron