borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod 001čolek » 26 říj 2013, 21:25

Nic ve zlém Rudo,ale ty jsi fakt divný patron. Vždycyky tu něco nakousneš a poptáš a stejně si to potom všechno (až na pár světlých vyjímek) uděláš po svém a vše si vysvětlíš tak,aby se to podobalo co nejvíc tvým představám.
No a ke kopání borovic ... největší úspěšnost jsem měl na jaře když začínaly pouštět (otevírat) svíce (no prostě ve všeobecně doporučeném termínu :D ),ten druhý termín ..konec srpna až půlka září se mi neosvědčil,všechny tři borovičky kopané začátkem září to do jara zabalily a to podotýkám měly moc pěkné baly. Vládˇa Vinický kope skoro po celý rok,ale je to zase hodně o místech nálezu a kompaktnosti a velikosti balu. Je určitě obrovskej rozdíl když něco sundáš-sloupneš třeba ze skály bez masivnějšího poškození kořenů a nebo když to ryješ kopeš z půdy a spousty jich poškodíš.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 26 říj 2013, 22:05

Máš pravdu a nezlobím se Čolku já vím že jsem trochu jinej a hledám se a nebo hledám podobné nátury ;)
stále mě něco nutí dělat to tak jak to cítím :!:
někdy to jde i proti proudu :lol:

Jak tu bylo už zmíněno je to vše o lokalitě,podloží, štěstí a o vědomí jak zacházet s rostlinou :!:
bohužel jsem některé zahubil a vím proč, jiné jsem se svým citem dal aniž bych chvilku zaváhal :!:
Proto se chci dovědět vše možné názory a postupy jiných greenhornů :!:

Někde jsem slyšel nebo četl " že mi nikdy nedoženeme východní mistry v tvarování bonsaí jelikož se bojíme "
tak nějak to bylo řečeno a co si mi na západě máme pod tím myslet? je asi na každém z nás ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Martin Cigánik » 27 říj 2013, 12:09

Rudo, jakou máš procentuální úspěšnost? Neříkej, že nevíš- každý víme kolik nám toho z čerstvě kopaného odejde...
Každopádně ta tvá poznámka o strachu má určitě něco do sebe. Taky se bojím-nechci rostlinu zbytečně zabít. Proto se stále snažím učit a ne zkoušet za každou cenu pokusy na vlastní pěst dle citu...
A jestliže je odzkoušené kopat borovice na jaře, když jedou svíce, nebo na konci srpna, tak proč je kopat v listopadu, když je jasné, že máš minimální šanci, že přežijou. Mám takový pocit, že ti stále uniká podstatná pointa tohoto koníčku - TRPĚLIVOST.
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 27 říj 2013, 23:27

jo jistě vím kolik toho odešlo a je to tak 50% hlavně věci z té fabriky mi odešli ty to navýšili
moc jsem toho nekopal letos :!: kopu teprve druhým rokem

jsem bývalí dřevorubec a vztah k dřevinám mám od mládí :!: víc nemusím dodávat
dál to nekomentuji každý ví sám za sebe co a kdy kopl a zda se to chytlo :!:

já se tu chci dozvědět i to zda někdo má zkušenosti s kopáním na podzim
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Míra Z » 04 lis 2013, 16:05

Kopat na podzim ano ale jen listnáče,ne borovice.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Vladimír Vinický » 05 lis 2013, 12:49

Zdeněk má naprostou pravdu, všechno je to o citu, odhadu, možnostech, místě nálezu, pečlivé přípravě a perfektním vykopání. Proto se jen těžko dávají nějaké návody a termíny kdy je možné kopat, přesazovat, kroutit, atd., atd. Toto je možné stanovit jen orientačně a ve velmi hrubých rysech. Vše ostatní je na trpělivém pochopení růstu, životního cyklu a stavu námi vykopávaných a ošetřovaných stromečků.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 18 bře 2014, 18:35

Pokračování té to borovice - přiznám se vyzvedl jsem ji 23.10.2013
zimu přečkala bez újmy a díky taky, že jsem ji neměl na očích ;)
Kopání bylo přijatelné a nakonec z toho byli povrchové kořeny, podloží bylo štěrkovité
a nešlo to do hloubky takže za půlhodinky byla na vleku.
usadil jsem ji do nádoby a jen lehce zastřihl dlouhé výhony
Teď jen krmit a čekat jak se projeví a hledat možnosti jak využít tento potenciál vánočního zbytku ;)

https://www.youtube.com/watch?v=AlFh2EbOJGY
Přílohy
IMG_1580.JPG
IMG_1595.JPG
IMG_1596.JPG
IMG_1597.JPG
IMG_1598.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Míra Z » 20 bře 2014, 15:08

Rudo, u borovice nemáš zdaleka vyhráno... Ale držím palce.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod ruda.p » 20 bře 2014, 20:52

Míro to mi je jasné, že to bude tak až 2 rok rašení jistota, ale aspon že jehlice drží né jako ty z minulích kopů spadli do 2 měsíců:!:
Tady drží 5 měsíců bez jakékoli újmy a myslím že to byl dobrý tah kopnout na podzim a díky mírné zimě jsou na jaro připraveny v klidu bez pohybu
i když někteří jsou zastánci jiné doby kopání, ale to je už jiné téma :!:
Dík palce si držím i já :lol:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: borovice z které kdysi byl vánoční stromek

Příspěvekod Pavel Weingärtner » 21 bře 2014, 10:04

Rudo - Zdeněk, Míra, Martin, Vláďa .....všichni ti píšou vlastně totéž. Je fajn, že chceš jít, jak píšeš, proti proudu, ale ne vždycky to má smysl a to, co ti kluci říkají, jsou léta zkušeností a prověřených postupů. To by sis taky mohl říct, že na tý borovici nemá smysl nechávat ty větve a sešvihat jí na pařez. Bylo by to sice hezky proti proudu, zároveň ale kravina. Ta kytka vypadá dobře, přejeme ti jistě všichni - i jí - aby to dala, ale vyhráno ještě nemáte. Všechno záleží na spoustě okolností, jeden rok ti klidně vyjde kopání v relativně nesmyslnou dobu, příští rok všechno pojde. Jak jsi psal, zimu přečkala, ale byla to vůbec letos zima? Kdyby byla jako před dvěma lety, bylo třeba po ní. Takže - podle mě - dělat nějaký jednoznačný závěry z dvou sezón, který, pokud jsem dobře četl kopeš, je fakt trochu brzy. Radí ti tady kluci, kteří kopou i několik desítek let a ví, o čem mluví. Protiproud si užívám v bazénu, o všem ostatním se nejdřív snažím sehnat maximum informací, než se do toho dám.

Pavel
Uživatelský avatar
Pavel Weingärtner
 
Příspěvky: 297
Registrován: 20 zář 2009, 19:57
Bydliště: Nýřany

PředchozíDalší

Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron