Jak začít?

Jak začít?

Příspěvekod lada777 » 05 čer 2009, 09:10

Ahoj všem, jsem na foru nový. Chtěl bych se zeptat jak nejlépe začít s bonsajemi. Přečetl jsem pár knih, kde psali, že nejlepší je koupit si bonsaj už hotovou. Přijde mi to ale dost "masňácký", jít do bonsaj centra vypláznout pár tisíc a nazývat se pěstitelelm bonsají. Spíš by mě táhlo začít od malého stromečku, tvarovat jej, starat se, prostříhávat a získat zkušenosti. Můžete mi poradit jak jste začínali Vy, ev nějaké dobré rady do začátku?
lada777
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 čer 2009, 09:05

Re: Jak začít?

Příspěvekod Pavel Šimsa » 05 čer 2009, 09:47

Nevím jestli psali přesně bonsai za pár tisíc, ale: pořídil bych si nějaký (é) stromek (ky) buď v zahradnictví nebo i v tom bonsaicentru, ale hlavně v kontejneru. Pokud můžeš, vezmi do zahradnictví někoho kdo se tím trochu zabývá na poradu. V centru by ti měli poradit sami. Výhodou je, že rostlina (většinou) je dobře zakořenělá (někdy až moc, ale to je jiná) a v centru už může mít dán základní tvar. NEMYSLÍM KUPOVAT UŽ DLOUHO PĚSTOVANOU BONSAI. Tu rostlinu bych vzal na nějaký seminář a učil se na ní vidět a něco s ní udělat. Píšeš, že už jsi něco přečetl, takže použít přečtené v praxi. Je to hodně stručné, ale na začátek myslím stačí. A samozřejmě toto a podobná fóra, abys viděl co se třeba s těmi stromky děje v průběhu času. Tak ať se daří.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jak začít?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 čer 2009, 11:28

Jasně souhlasím s Pavlem. :jedna: Nevím jestli jsme tu doporučovali kupovat takřka dokončenou bonsai? Protože ta tvorba je to co nás tady vlastně baví.Jinak takřka dokončená bonsai vyžaduje také odlišnou péči.Jde zde více o pěstování než o tvarování.
Jelikož se jedná většinou o starší roslinu případné chyby se dají obtížně nebo se vůbec dokonce nedají napravit.
Také je potřeba vědět jestli chceš stromky pokojové nebo venkovní?Zahradnictví a rostlinka v kontejneru to je dobrá volba pro začátek já tam taky nakupuji. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak začít?

Příspěvekod lada777 » 05 čer 2009, 11:42

Chtěl bych pokojovou rostlinu, tvarovat ji a vytvářet, taky se mi moc lídí styl "strom ve skále", ale to je asi už "high level". Ja k starou či velkou rostlinu byste doporučovali, ev. jaký druh je nejlepší?. Mám knihu 101 rad pro pěstování bonsají, taková útlá knížečka.
lada777
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 čer 2009, 09:05

Re: Jak začít?

Příspěvekod kromax » 05 čer 2009, 11:53

tak s tou knížkou jsem taky začínal a je to podle mě velice dobrá věc :jedna: jinak začínal jsem na fíkusech, výborně se množí a uchycují. A taky je to poměrně dobře dostupný materiál, který není drahý, takže když ti nějaká rostlinka tvoje začátečnické zásahy bude hůř snášet, nebude to tak velká rána. Akorát hůř sílí kmeny, ale i zase s tenčím kmínkem se dá docela dobře udělat "strom na skále". Tož toť můj pohled a popis mých začátků :D

btw. pokud někdo chce, mám naskenovaných pár knížek ohledně bonsají...ale autoři to nevidí moc rádi, takže jak chcete, nerad bych se dostal do křížku s nějakou legislativou...ty skeny jsou zatím jen pro moji potřebu a nijak jsem je ještě nešířil. Tak tu to jen nadhazuji do éteru :think:
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04

Re: Jak začít?

Příspěvekod Pavel Šimsa » 05 čer 2009, 12:33

Tak pokojovku. Taky už mockrát řečeno ;) . Klasika ligustru, jilm, fikus,ale dobré jsou i běžné domácí jako myrta (dobře se množí řízky, ony vlastně všechny), ibišek je nezmar a krásné i když náročnější jsou fuchsie. Určitě bych nezačínal s malým řízkem ani drahou, velkou kytkou. Nechci dělat reklamu, ale když si kupuji třeba u p. Pišla tak mě to vyjde kolem 250 - 300. Už to má základní tvar, který si chci leckdy předělat a je na tom vidět změna i nějaký můj přínos. S tou skálou bych ještě počkal dokud si ty rostliny "neošaháš".
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jak začít?

Příspěvekod kromax » 07 čer 2009, 15:35

mám takový dotaz a nenapadlo mě nic jiného, než ho vrazit sem :D co byste doporučili jako pokojovou bonsaj, která snáší méně světla? Byla by umístěna v regále, který je asi 2 m od okna na protejsi stene, ale v okne jsou zaluzie a jsou vecne dole. Sice otevrene, ale i tak jimi procházi malo svetla :roll: okno je na jih. Díky za rady :P
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04

Re: Jak začít?

Příspěvekod Jarda Marek » 07 čer 2009, 18:45

Nejsem odborník :naughty: a nepěstuji :naughty: pokojovky, ale asi budeš mít problém, protože všechny rostliny potřebují světlo. Pokojovky obzvlášť jsou to ve směs tropické rostliny kterým je v některých případech dobré přisvětlovat, no a venkovní v bytě odděláš, takže budeš muset vymyslet nějakou jinou dekoraci jinak to nevidím. :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jak začít?

Příspěvekod Milan Vohnout » 07 čer 2009, 19:32

Na tomhle místě pokojovku těžko udržíš při životě, jedině, že bys koupil umělé osvětlení s žárovkou pro růst rostlin. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jak začít?

Příspěvekod Václav » 07 čer 2009, 20:19

nehledě na to, že je to dost nákladná záležitost elektřina je dost drahá,takže zkus raději jiné místo
Václav
 
Příspěvky: 92
Registrován: 27 kvě 2009, 18:42
Bydliště: Březno okr.Louny

Další

Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron