Tuctový stromek ?

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jirka Novák » 06 čer 2009, 16:37

re Maros: Musím říci, že se mi Tvůj přístup a pohled na věc líbí :clap: Na to že se tomu věnuješ první rok, sbíráš stromy, ke kterým se mnozí nedopracovali ani po letech. Smekám a doufám, že Ti to vydrží ;)

JIrka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 06 čer 2009, 18:26

Jirko já trochu nechápu tu narážku "sbíráš stromy, ke kterým se mnozí nedopracovali ani po letech" můžeš mi to nějak vysvětlit ? Díky
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 čer 2009, 20:28

Jardo, musím odpovědět taky. Jirka má pravdu v tom, že každý začátečník kope malé, nebo menší stromy,Maroš je vyjímka,kope stromy, na které by si hned tak každý netroufl, ale jak je vidět, zatím mu rostou a jednou budou perfektní. Jen si myslím, že Marošovi bude chybět ten mezistupeň, kdy třeba začátečnickými chybami je lepší přijít případně o menší stromek, než se vrhnout na velké a pak si to možná vyčítat.Možná se mýlím (a byl bych rád) a Maroš nás třeba všechny překvapí. Třeba je to nějakej skrytej Kimura nebo jinej mistr. :clap: :clap: :clap: :clap: :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 06 čer 2009, 20:53

Děkuji za vysvětlení máš pravdu :clap: :clap: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Robert Černý » 07 čer 2009, 01:21

Musím dát Láďovi za pravdu, že když člověk začíná, kope malý stromky a časem si troufne i na větší. Já mám za sebou kopání tech malých a přesto si na ty nej ještě netroufnu :oops:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 07 čer 2009, 08:08

Přesně takhle to myslel Jirka jen jsem to nepochopil :oops:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod maros » 07 čer 2009, 21:26

Nuž, ja zbieram stromy rok. Som v tom úplný začiatočník. Ale mal som to „šťastie“, že som začal keď bola jarná kopacia sezóna 2008 skončená. Čiže som mal dosť času preštudovať o bonsai všetko čo bolo dostupné, knihy, net, časopisy. Po par mesiacoch už som mal celkom jasný obraz o tom, čo chcem mat v záhrade. Rovnako som mal šťastie a stretol som veľmi skoro ľudí, ktorý sa bonsai venujú dlhšie a dostal som veľmi jasne upozornenie aby som pri úvodnom nadšení nezapratal záhradu materiálom s ktorým nebudem vedieť čo robiť po pár rokoch. Povedal by som, že nájsť dobré yamadori nie je ľahké, ale dá sa to. Dalo by sa to zjednodušene povedať asi tak - na každý dobrý strom musíte nájsť 10 takých o ktorých ste v prvom momente presvedčený, že ich vykopete ale s odstupom času sa ich rozhodnete nechať v lese, lebo sú priemerné alebo podpriemerné, a musíte nájsť 1000 stromov na ktorých si pozriete kmeň, nebari a poviete si okamžite, že ich neberiete. Tým sa riadim, väčšinou(mám na záhrade pár stromov čo mali ostať tam kde rástli). ;)
Láďo: ten Kimura bol dobrý joke :)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Dan Pánek » 08 čer 2009, 11:17

Myslím, že jste Jirkovo "sbíráš stromy, ke kterým se mnozí nedopracovali ani po letech", ani Marosovy dobře míněné rady, nepochopili.
Neměli téměř jistě na mysli velikost stromů, ale jejich potenciál do budoucna.

Je samozřejmě možné věnovat se stromkům tak, jak to ukázal Hanzo s diskutovaným modřínem. Pokud se mu to skutečně líbí, je to jen jeho věc. Pro začínajícího bonsajistu, který chce mít v budoucnu i stromy, které se budou líbit obecně "co nejvíce", je takovéhle stadium vývoje podle mě naprosto zbytečné, setrvávat v něm několik let může i znamenat, že nepřekročitelné. Jsou u nás řady bonsajistů, kteří pěstují stromky desítky let a přesto doma nemají jediný stromek, který bych označil slovem bonsai. V dobách, kdy oni začínali, nebyly k pěstování dostupné potřebné informace, to už ale dneska neplatí.
Ten Marosův dvojhabr bych já asi nerozděloval. Slovo tuctovka mě nijak neuráží, nemám potřebu být zbytečně přecitlivělý. Můžu se samozřejmě věnovat čemukoli a třeba i odpadkům a skutečně to dělám, abych se něco naučil, ale když narazím na kvalitní materiál, dám mu vždy přednost. Habro ani modřínománie mě nebere, ale pokud má Hanzo pod okny skvělé habry, taky moc nechápu, proč je ještě nemá doma, když jinak kope materiál, v kterém nevidím potenciál. Pokud má hodně času a hodně místa, dost se tak naučí, já si tenhle komfort nemohu dovolit, s každou novou kytkou mi vyvstává potřeba sehnat pro ni místo.
Já si taky dřív myslel, že mám u nosu skvělé haby. Jsou stejné a někdy i lepší, než některé habry na fórech, ale už jsem náročnější a nejsou pro mě perspektivní. Pokud mi dáte fotku superhabru, vezmu auto a pojedu si ho vykopat třeba 300 km, protože u nás jsem perfektní habr nenašel. Jezdit po republice a hledat bohužel nemám čas, takže kopu jen tam, kam mě někdo vezme.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 08 čer 2009, 14:33

Dane rozhodně máš pravdu že to není o velikosti.(mochna Stanislava Kalců)Rozhodně nevidím nic špatného na tom věnovat se
pouze tvorbě menších a středních bonsají tzv.šohinů.Ze zkušenosti vím že malá bonsai ti naprosto nic neodpustí (je zde potřeba s menším počtem kosterních větví navodit dojem dospělého stromu) pokud se zde dopustíš chyby tak ta bude vidět a hodně.
Opravdu si vážím lidí kteří se zodpovědně věnují šohinům.
Také ale nejsou problém bonsaje větších rozměrů 90cm 120cm 150cm kdo ví prostě kategorie Ó-gata.Co si ale málokdo uvědomuje je správná vzdálenost (ma-i).Je to alfa a omega našeho života.A proč by tomu mělo být u bonsají jinak.
Pokud si na balkón 2,5m na 1m pořídíš bonsai o výšce 120cm pravděpodobně nezískáš dostatečnou pozorovací vzdálenost.
A potěšení s takového stromku jednoduše nebude stejné jako když ho postavíš na stojan v zahradě.
Takže malé bonsaje nejsou lepší než velké a velké bonsaje nejsou lepší než male :!: (zasvěcení už vědí,kluci promiňte ale já jsem musel)
Dále Dane řekl bych že je tu ještě jeden omezující faktor který jsi nejmenoval.A to je možnost věnovat stromkům které člověk má s potřebnou péči.(je jedno jestli jamadori nebo stromky v miskách)Pro mne jsou bonsaje radost a nikoliv otročina.
A tak habry jsou v lese.
Jinak Dane nevzpomínám si že bych ti ukazoval svoje jamadori.Ale určitě tam bude něco,co podle tebe určitě nemá potenciál.
Promiň ale hold nejsem Dan Pánek.Když už o tom mluvíme tak by jsi nám tady mohl vysvětlit co to vlastně pro tebe znamená ten potenciál do budoucna.Co sleduješ na potenciálním materiálu?A co považuješ za chybu?
Pro mne ta slova nějak nemají konkrétní podobu.Ani nevím jestli máš tady na fóru fotku nějakého tvého jamadori?
Rád se od tebe poučím. ;) (nezlob se ale včel vždycky bude hodně a jak jinak to mám poznat)
Jinak i z odpadu se dají udělat pěkné kousky výše zmíněná mochna je nalezenec z rumiště. :D
Naposledy upravil Honza Zatřepálek dne 08 čer 2009, 15:48, celkově upraveno 1
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Dan Pánek » 08 čer 2009, 15:39

Nikomu neříkám, jak má co dělat. Jarda se ptal po vysvětlení toho, co tu popisoval Jirka, Maros a díky němu zprostředkovaně i W.Pall. Podle následujících reakcí to nepochopil, a nejen on.
Mě se to zdá naprosto srozumitelné, tak jsem se to jen snažil popsat jinými slovy.
Pro velké zjednodušení, podstata problému leží v následující Pallově větě - umenie bonsai pozostáva z učenia sa ako posúdiť a vybrať najlepší možný materiál, a to v prvom rade.
Nevím, zač se mi omlouváš, Hanzo, nic si mi neudělal. Ani tě nechci poučovat. Znaky, podle kterých poznáš dobrý materiál, jsou stokrát popsané. Popisoval jsem je ze svého pohledu na bonsai-kai.cz. Cit je nejdůležitější. Moje stromky se časem na fórech objeví ve větším, až k tomu dozrají. Viděl jsem samozřejmě jen fotky těch tvých stromů, které jsi sem dal.
Slovo odpad použil W. Pall v jistém kontextu, jen jsem na to navázal. Rozhodně v tomto významu není odpadem stromek na rumišti, viz předchozí příspěvky. Standova mochna je parádním příkladem.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků