Tuctový stromek ?

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 01 čer 2009, 22:08

Pánové , pánové. Koukám, že bychom se měli taky podívat ve slovníku na slovo úcta. Pouze jsem se ptal na slovo "tuctovka" a nerad bych aby z toho byla aféra na věčné časy a nikdy jinak, no a jelikož jsem tuto diskusi započal cítím že mám právo Vám do toho vstoupit. Myslím, že ani tak jak píše Jirka, ani tak jak píše Honza, se bonsajisti k sobě nechovají a ani by neměli.
Greenhorni jsou založeni na podpoře jeden druhému, pomoc mezi sebou a navzájem, proto prosím o klid a rozvážnost svých slov a pokud možno smír mezi oběma bonsajisty.
Děkuji ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jirka Novák » 01 čer 2009, 23:59

Honzo,
trošku mě mrzí Tvůj poslední příspěvek a ironické poznámky o pošlapaných hračkách a urážky o tom že mám mít nos nahoru. Rád bych se tady k tomu (stejně jako ty) veřejně vyjádřil.
Nevím, proč jsi použil takový útočný tón, ale...
Ano, máš pravdu...
nejsem bohužel typ, který se hned s každým kamarádí, kolektivně se sdružuje a pod. Držím si odstup a chvíli mi trvá než se s někým spřátelým a o to je pak to pouto (i s jinými bonsajovými nadšenci) pevnější. Ti co mě takto znají, tak by ti (doufám) nedali za pravdu, na Tebe to asi působí jinak.
Ano, máš pravdu...
napíši sem občas kritické příspěvky, ale nedělám to proto bych se nad někoho povyšoval (jak se patrně domníváš), ale proto, že kritika může každého z nás posunout dále. Kritizoval jsem např. Láďův tis ze zahrady a jeho mrtvé dřevo, které všichni chválili. Láďa pak sám napsal, ža mrtvé dřevo je teprve rozpracováno.
Ano, kritizoval jsem např. Tomíkovu borovičku větvičku. A jestli ta má kritika byla jen kapičkou, která nakonec přiměla Tomíka stromek přetvarovat, tak jsem za to strašně rád a byl jsem mezi prvními, kdo chválil.
Ano, kritizoval jsem Tě za modřín ogata. Celou dobu jsem se Tě ptal, proč jsi ostříhal některé důležité větve. Když jsi pak zveřejnil svou představu, musím říci, ža jsem v tom opravdu bonsai neviděl a diskuze se již dále neúčastnil. Zde vznikl i můj názor na Tvůj pohled na bonsaje a jejich tvarování. Naštěstí Ti Pepa Soukal (jehož mimochodem považuji za člověka, který "to" ve stromcích vidí a dokáže to vytáhnout) poslal slušný virtuál, jak stromek z bonsajového pohledu zachránit.
Možná jsem napsal kritický názor i k jiným stromkům, ale vždy s odůvodněním a se snahou posunout tvarovatele nebo stromek někam dále. Moc toho neumím a proto se diskuzí snažím posunout dále i sebe.
Jestli Ti tahle ANO a můj "trochu odlišný" postoj vadí (nebo i někomu jinému), tak mě za to nemusíš urážet, napiš to sem a já (ač nerad) přestanu na toto fórum přispívat.

Jirka

P.S. Jinak se cítím Greenhornem stejně jako Vy, chci se ve svém koníčku zlepšovat a i proto jsem kritický nejen ke svým stromkům
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Petr Syrový » 02 čer 2009, 00:27

Nechápu ten rozbroj mezi klukama........
Honzo nic proti ale přečti si to ještě jednou...............................všechno!
Já tam nic nevidím.........
A pro všechny :nikdy nekritizujte moje dílo! Já to dělám pro sebe nejlíp :lol:
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Milan Vohnout » 02 čer 2009, 19:35

Doufám, že kluci pochopí, že touto cestou to vážně nejde a podají si ruce a od srdce se společně tomu zasmějí.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 02 čer 2009, 22:09

Jirko přiznávám,včera jsem ty věci viděl trochu jinak.Řekl bych,že jsem reagoval trochu podrážděně.To s tím seznamováním máš úplnou pravdu.Já taky nejsem zrovna mediální typ.Ale přiznám se,že tady jsem si z některýma lidičkama porozuměl hodně rychle.
V žádném případě tě k ničemu nenutím.Já jsem si jen včera myslel,že tvoje jméno je možná vymyšlené.
To víš,Internet to neni stejné jako když s někým mluvíš osobně.Někdy neodhadneš,co je sranda,co je vážně a co je ironie.
Navrhuji udělat za tím tlustou čáru.
Jelikož tě ale zajímají stromky stejně jako mě.Tak raději budeme mluvit o nich.
Já vím že můj modřín považuješ za zkaženej.Ale napadlo tě,že to tak bejt nemusí.Já do toho stromku vejral čtyři roky než jsem se rozhodnul.Byly v něm minimálně ještě tři další zajímavé cesty.Každá z nich měla svoje plusy a mínusy.Já jsem vybral tu,co se mě zdá nejlepší.A větve jsem odstranil z důvodů které jsem popsal.Ale je tu jeden který jsem nepopsal je to trochu osobní.Říkám tomu spálit mosty.Udělal jsem to proto,abych musel jít pevně tou cestou,kterou jsem vybral ani krůček vedle a žádná vzpomínka na to co bylo,jenom vpřed, cesta zpátky už není. Těch větví mi není líto,je to minulost jediná věc kterou si hodně uvědomuji je,že tohle všechno jsem měl udělat už před rokem. Každé první tvarování obsahuje prvek určitého násilí.Lidé kteří nesnaží tvarovat bonsaje tzv. laická veřejnost to špatně snáší říkají ti,že stromku ubližuješ a že to co jsi vytvořil je hrozné.Jeden můj kamarád říká,,bzučí jako včely´´.Nesmíš na ně dát a pevně se držet svojí cesty.Jinak můžeš opravdu udělat chybu.Za několik let ti tíž lidé budou říkat,že ten stromek je krásný.A když jim připomeneš jejich slova,tak je zapřou,protože už si je dávno nepamatují.
Ale přiznávám,že jsem se i leknul,to když se mě zeptal Láďa Kotál.Láďa má mnohem víc nakoukáno a natvarováno mohl by najít cestu,já jsem nenašel a ta mohla být nejlepší.(to by mě sakra mrzelo)Ale podle jeho kresby jsem to už znal.Mohl bych to seřezat na čípek a přitáhnout obrost.Je to tak správně,ale já nechtěl typ takového stromu.
Jedna z nevýhod mého postupu je,že pokud zaschne nebo zmrzne ta vrcholová větev všechno se to zbourá jako domek s karet.A začínáme znova.
Jirko ty jsi ten modřín viděl jenom na fotkách a ty jsou jenom dvou rozměrné.Já když znám stromy jenom s fotek.
Tak mě vždy překvapí když je vidím opravdu na živo.
Nemyslím si,že by Pepa zachránil můj modřín.Ale rozhodně ho pomohl finálně doladit.Pepa je jeden z lidí kterých si hodně vážím především pro jeho osobní nasazení,ale i pevné názory.
Nemusíš se mnou souhlasit.Ale podle mě je modřín tam,kde jsem chtěl,aby byl.Miska bude samozřejmě jiná.Bude to asi obdélník se zakulacenými rohy.Samozřejmě stromek musí také nabrat na zelené hmotě,aby bylo na čem pracovat.
Ale to je všechno v rukou božích.A já doufám,že dostanu ten čas,abych to dokončil. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jirka Novák » 03 čer 2009, 09:50

Honzo dobře, zapomeňme na to ;)
K Tvému modřínu: Je dobře, že si jdeš za svou představou. Pokud dáš ale stromek na veřejné fórum, musíš očekávat, že někdo bude mít i jiné představy než ty. Pořád si myslím, že šlo stromek udělat lépe, ale asi nemá smysl rozebírat proč a jak, když už jsi střihnul a svou představu máš. Navíc, jak jsi napsal, tak se zamyslíš pouze nad příspěvky a názory Ládi Kotála. Rád ale někdy stromek uvidím naživo a můžeme o tom podiskutovat.

re Simsa: Netvořil bych za každou cenu něco zvláštního, ale ten strom si o to (z mého pohledu) říká sám. Starý, staletý habr. V blízké vesnici je podobný, památný chráněný strom. Promiň, ale svou detailní přestavu si zatím nechám pro sebe. Třeba Maroš ten stromek ještě vymění :D

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 čer 2009, 11:29

A tohle je přesně to, co jsem nechtěl: aby se lidi zamýšleli jen nad mými příspěvky. Nejsem Všeználek a rád se poučím od ostatních. A Jirko, tvoje stromy jsou na dost dobré úrovni, abych se mohl poučovat a debatovat. :clap: :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jirka Novák » 03 čer 2009, 12:21

Dík :P Taková slova od Tebe potěší ;)
Lidi odjakživa chtějí mít někoho za vzor a za kým půjdou. Na stránkách Greenhornů jsi to ty a nic s tím nenaděláš :jedna: Sám si určitě vzpomeneš na (Pavle promiň) Slováko-mánii, na jiném bosai webu. Ale Tvá práce je výborné úrovni, takže se greenhorni mají opravdu u koho učit a děkuji za Tvé rady, připomínky a čas.

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 04 čer 2009, 05:45

Já děkuji oběma klukům za smír (Jirka + Honza), protože by byla škoda o kohokoli z nich přijít, za chovali se přesně jak sem čekal, s chladnou hlavou greenhornů jdou dál.
Je to pohled na danou věc dvěma nezávislými stranami a to je přesně to co nás učí, teda alespoň ty, kteří se učit chtěj.

Pánové děkuji :clap: :clap: :clap:

Láďovi neopakovatelná poklona a dík za perfektní spolupráci :clap: :clap: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Tuctový stromek ?

Příspěvekod maros » 04 čer 2009, 16:34

Najprv sa chcem Jardovi poďakovať, že časť thredu o ktorej som si myslel, že bola zmazaná, je tu. Našiel som ju až dnes( greenhorn :( ). Myslím, že ta téma nebola zbytočná. Aj keď je mi ľúto, že vyprovokovala horkokrvné reakcie :( . Keďže téma pôvodne vznikla pri debate o mojom strome (Jirko: zatiaľ nie je na výmenu, ale čo nie je môže byť, opýtaj sa o rok ;) ) tak ešte raz chcem zdôrazniť, že ja som tu písal o yamadori a nie hotovom bonsai. Na tému kvalitného materiálu som dávno čítal príspevok od Waltera Palla, ktorého preklad v plnom znení si sem dovoľujem vložiť. Pôvodne bol napísaný Walterom pre fórum na Bonsai Talk (http://forum.bonsaitalk.com/f59/garbage-dinner-4119.html) ale má ho aj na svojom blogu (http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2007/07/garbage-for-dinner.html). Podľa mňa veľmi poučné a do témy tuctoviek vnáša trochu lepšie svetlo. (pozn. Sumy a mena ostali zachované, bolo to písané pre Američanov – ak by niekoho podráždili hodinové mzdy. :D Ide ale o princíp nie sumy. :idea: )

Walter píše:
Odpadky na večeru
Nechodím často na fóra o varení a naozaj neviem čo sa tam deje. Stáva sa často aby sa nejaký kuchársky vedátor prezentoval toto? „Práve som sa prehrabával v obecnej skládke odpadu a nazhromaždil som veľa vecí, ktoré by možno mohli dať dokopy dobré jedlo. Na dnes som pozval na večeru svojho šéfa s manželkou a preto teba, Učenec Varenia, žiadam o tvoju najlepšiu radu ako by som mohol urobiť dobrú večeru z toho čo mám k dispozícii.“
Veľmi rád by som si prečítal odpoveď! Cynické? Nuž, toto sa deje každý deň pri bonsai. Z nejakého dôvodu si celkom dosť ľudí myslí, že umenie bonsai pozostáva z vyrábania majstrovského diela z odpadkov. Realita je ale takáto: umenie bonsai pozostáva z učenia sa ako posúdiť a vybrať najlepší možný materiál, a to v prvom rade. Niekedy sa môže stať, že takýto materiál je z odpadkového koša, ale v tom prípade je to stále výborný materiál, ktorý majster rozozná a povie Vám to veľmi rýchlo. Ak začiatočník skúša svoje šťastie s odpadom, tak neodvratne pohorí. Prečo je to tak, že sa ľudia snažia ušetriť 20USD pri kúpe slušného materiálu a potom strávia hodiny a hodiny času pri práci na žalostnom materiáli?
Ak má niekto slušnú prácu tak by malo byť možné aby dostával od 10 do 50 USD a niekdy aj oveľa viac za hodinu práce. Ako dlho človek pracuje na jednotlivom strome počas rokov? 10 hodín?100 hodín. Nuž teda tu je moja jednoduchá rovnica: vezmite si počet hodín, koľko si myslíte, že budete pracovať na strome v budúcnosti a vynásobte to svojím hodinovým zárobkom. Výsledok je zmysluplná suma, ktorú sa Vám oplatí minúť pri zaobstarávaní si materiálu na to aby ste trávili svoj čas rozumným spôsobom. Ja míňam najviac času, námahy a peňazí na to aby som dostal do rúk správny materiál. Iba ten najlepší je dosť dobrý. A potom sa ma ľudia pýtajú čo majú robiť s tým čo zachránili z odpadkového koša – a navyše chcú aj zdvorilú odpoveď! Tak toto ide u mňa za hranice politickej korektnosti. Niekto by im to mal povedať. Ja!
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

PředchozíDalší

Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků