cork barkblack pine

cork barkblack pine

Příspěvekod Martin Havránek » 25 pro 2013, 18:43

AHOJ VŠICHNI :) moc se mi libí cork bark black pine (korkova borovice černa), ale nějak nenacházim jak ji nazívame mi Češi? Ani na ni nenacházím na webech českých bonsajistů což mi přijde docela dost škoda :(
Rozhodně si ji chci pořídit, bohužel nikde sem nevyděl že by ji někdo nabízel, jen si myslím že sem někde vyděl zmínku že je někdo dováží? Rad bych si pořidil malou roslinu jako svou mateční rostlinu a zni udělal několik robu. Pokud mi někdo poradíte kde bych se po ni měl podivat tak budu moc rad :jedna: nebo alespon pod jakým označením ji hledat?
Martin
Martin Havránek
 
Příspěvky: 46
Registrován: 16 zář 2013, 06:09

Re: cork barkblack pine

Příspěvekod Martin Kolacia » 25 pro 2013, 22:42

jestli se nepletu viděl jsem pár prodejních kusů v isabelii
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: cork barkblack pine

Příspěvekod Jiří Svačina » 27 pro 2013, 13:38

Nějak se tu v diskusích teď nic moc neděje, tak kousek k " té strašné češtině " v úvodu :think: a jen doplnění Martina..........Japanese Cork Bark Black Pine je japonský domácí název . Jméno této borovice v botanickém názvosloví užívaném v okolním světě je Pinus thunbergii var. corticosa. Je to kultivar který na starém dřevě kmene vytváří mimořádně silnou, hodně členitou - do silných lišt rozbrázděnou kůru . Vše co jsem viděl z dovozu i ve světě byly roubované rostliny..., a pokud je to uděláno dobře, roub umístěn hodně nízko - v kořenech - tak aby nebyl příliš vidět srůst - rozdíl v borce podnože, jsou to velmi efektní rostliny...
Ale tak jsk jsem jž vícekrát napsal , u bonsají.... " spěch je omyl " ..... a i tyto rostliny potřebují mnoho let velmi dobrého pěstování, aby jejich kmeny - kůra narostla do síly - krásy...pravděpodobně potřebují pěstování na plném slunci - hodně tvrdé podmínky během léta ...a ochranu v našich zimách - alespoň u nás...
Tento kultivar je možno naroubovat na naše domácí - v našem podnebí odolné-běžné podnože, například borovici lesní/. Takto roubovaný roste /tento a i další roubované kultivary P. thn. / i ve volné půdě a našich podmínkách dobře, ale do tvorby masivní borky se mu alespoň u nás bohužel nijak moc nechce....Mám tu ale jen jednu větší rostlinu, cca 2m vysoku, cca 15 let starou , s tmavou, rozpraskanou, ale zatím asi jen 1 cm silnou borkou... Je to o trochu více, než má v sousedství rostoucí stejně stará naše běžná P. nigra, ale ne moc velký rozdíl.... ;)

Pěstujete tuto borovici ve volné půdě ..... jak vám roste ????

Hezký den
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 28 pro 2013, 10:23, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: cork barkblack pine

Příspěvekod Luděk Urbanič » 27 pro 2013, 17:54

Pěstuju ve volné P. thunbergii - několik exemplářů- jsou to cca 15 leté semenáče - nepouštím je taky moc přes dva metry - pozoruju u nich dost výraznou apikální dominanci - terminál je schopný udělat i víc jak metr za rok - spodní větve rostou slabě až živoří.
Jinak taky nevidím nějaký výraznější rozdíl mezi ní a naší P. nigra .
Choroby jsem žádné nezaregistoval - bojuju jen s těma potvorama co vyžírají pupeny a mladé výhony.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: cork barkblack pine

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 pro 2013, 10:39

Díky .... zdravím :jedna: .

Ten silný růst - bohatý, "živě sytě zelený" obrost - koruna je i pro staré stromy v jejich domovině typická... ano a je podobná naší P. Nigra. Nápadný rozdíl je v barvě rašících pupenů, které jsou u tohoto druhu bílé....
Je to výborná rostlina ale zřejmě především pro teplejší prostředí ... :clap: - nádherné, veliké, staré stromy jsou i mimo Japonsko třeba v Kalifornii, Oregonu ....
Dendrologové uvádí, že je v Evropě pěstovna od roku 1862....ale mezi stromy rostoucími - pěstovanými v našich - českých arboretech a parcích není tento druh uváděn.....tedy volně rostlé staré stromy u nás zřejmě nejsou ....

Já semenáčky - pravokořené rostliny základního druhu už opět žádné nemám / jen roubované / ...
Tady u nás doma se tento druh probouzí při sebe menším oteplení v předjaří, a při následných mrazech /u nás to je mrazová kotlina..../.... jsou-byly rostliny vysázené do volné půdy nenávratně poškozeny...ale co se nedaří u nás může fungovat jinde a jak je vidět z toho co píše Luděk, pokud se najde vhodná poloha - správné podmínky , je možno je pěstovat ... :clap:

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: cork barkblack pine

Příspěvekod Martin Havránek » 28 pro 2013, 14:44

Děkuji za informace :) Co se teto borovice tyče vím moc dobře že trvá dlouho než začne kůra vytvářet typicky tvar pro formu corticosa. CO se borovice tyče, chci ji získat jako budoucí mateční rostlinu pro roubování na P. nigra. Nebo alespon získat od někoho řízky z teto borovice na naroubování :) samozřejmě s náležitou kompenzaci bud finanční nebo vracením části materiálu po ujmutí.
Okouzlila mě již když sem ji poprvé vyděl v jednom zahradnictví, nebo co to bylo v Německu od té doby jsem ji nikdy nevyděl, ale za to sem se snažil zjistit co nejvíce o teto borovici a rad bych si ji pořídil a naučil se ji rozumět, což nejlépe docílím když sni začnu úplně od začátku :) (roubu). Je mi jasné že ji budu muset na zimu ochánit před jarními mrazíky takže ji budu muset umístit do nevytápěné místnosti, i kdybych ji měl alespon hodinu deně svítit UVA žárovkou.
Martin Havránek
 
Příspěvky: 46
Registrován: 16 zář 2013, 06:09


Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků