HISTORIE BONSAJÍ V ČSSR - ČR

HISTORIE BONSAJÍ V ČSSR - ČR

Příspěvekod george5167 » 04 úno 2012, 20:48

3.2.2012

Asi jsem jeden z mála žijících pamětníků.

Okolo roku 1964 se začalo mezi zahrádkáři v Praze proslýchat něco o bonsajích. Vznikl BONSAI KLUB a sekce bonsají v HORTIKLUBU.
V Bonsai klubu byla řada nadšenců - sinolog Dr Hrdlička / bývalý velvyslanec v Japonsku /, Ing Herynek, Ing Štolc a řada dalších, kterým se omlouvám, že je neuvádím.

V Hortiklubu Praha vznikla silná sekce, v níž byl nestor českých bonsajářů zesnulý p. Černý, přítel Steinbauer a spousta dalších
velmi obětavých členů včetně mne, který sekci vedl.

V Brně působil např. přítel Miloslav Ryšán a další členové brněnského Bonsai klubu.

Literatura neexistovala. Pan Černý měl fotografii bonsají z Japonska na pohlednici asi z r. 1922, o ničem starším nevím.

Čeští bonsajisté byli / trochu omylem / v létech 1966 - 1985 na špičce ve Střední Evropě.

Bonsaje v republice byly a nádherné, ale nikdo o nich nevěděl. Objevil jsem je na Čínském velvyslanectví v Praze / tenkrát se moc nenosilo chodit na čínské velvyslanectví /. Byla tam napůl zničená nádherná sbírka. Podle pracovníků velvyslanectví to byl dar Číňanů prezidentu Masarykovi kolem 1922.
Na mé lamentování poslal velvyslanec do Číny pro zahradníka a ten skutečně dal sbírku do pořádku. Ukázali jsme nejlepší exponáty jednak na výstavách Hortiklubu v Perlové ulici a v zahradě u Národního divadla. Nakonec dopadla špatně - čínské velvyslanectví ji darovalo do Průhonic, kde se během 2 let ztratila .... Co o tom ví Dr Větvička ? Dr J

/ brzy pokračování / všechny připomínky zveřejním - Dr J
george5167
 
Příspěvky: 9
Registrován: 16 úno 2011, 18:51

Re: HISTORIE BONSAJÍ V ČSSR - ČR

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 úno 2012, 11:10

Historie bonsají je jedna věc, činost různých osob a organizací v minulosti je věc druhá :think: . Jsou k dispozici v době minulé vydávané časopisy i další tiskoviny, a tak pokud by si s tím někdo chtěl dát práci, je možné poměrně snadno dohledat jak velké množství informací o rostlinách, výstavách, tak i jména osob, funkcionářů výborů atd. I pamnětníci ještě žijí.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků