Jak to vidíme-cit, umění?

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Jarda Marek » 04 bře 2010, 20:22

Ať na ten strom koukám jak koukám tak souhlas s klukama. Extra se mi nelíbí.
Mílo píšeš: až Honza takový strom vypěstuje:
Jak znám Honzu, tak takovýhle strom asi opravdu nevypěstuje :( . Ne snad proto že by to neuměl a nebo neměl ten cit a nebo se to nenaučil, ale zkrátka proto že ho ten strom neoslovil :naughty: .
Je to o pohledu na strom, o pohledu ze strany tvůrce a o pohledu ze strany pozorovatele. Pokud se na strom podívám jeho očima je skvělý, ale pokud se na strom podívám očima pozorovatele, je zajímavý, dobře zapěstované jemné větvení ale to je vše.
Je to o diskuzi a každý z nás to uvidí stejně jinak ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Milan Karpíšek » 04 bře 2010, 20:36

Jardo samozřejmě jsem nemyslel, že by měl vypěstovat uplně stejný. Myslel jsem to tak, až dopěstuje jednoletý semenáč do podobné dokonalosti v zapěstování jako je například tento javor, bude na věc nahlížet uplně jinak. Nejaký pátek to ale bohužel dá. I když se vám ten strom nelíbí podívejte se na něj z hlediska pěstování.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Jarda Marek » 04 bře 2010, 20:44

Proto jsem napsal:
Jarda Marek píše:je zajímavý, dobře zapěstované jemné větvení

tam jsou ty roky vidět, takže vím o čem jsi mluvil, ale tady jde o kompozici celého stromu, nasazení hlavních větví jak naznačil Martin.
Je to opravdu o umění a citu no a pohledu každého z nás ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 bře 2010, 22:51

Ten představený javor je a musí být, ať už se to někomu líbí, nebo ne, špičkový strom, když se dostal na výstavu Kokufu.
Rozdíl je ten, že je pěstovaný a tvarovaný do jiného stylu, než je zrovna "populární" - v současnosti převládá myšlenka, že všechny větve na listnáčích musí směřovat nejdříve nahoru a pak až dolů, což je svým způsobem stejně zidealizovaná představa jako trend tvarovat listnáče do tvaru "borovic". "Pravda" bude někdy uprostřed - na většině (starých) stromů uvidíme větve rostoucí tak i tak, aniž by se někoho ptaly, jestli rostou správně nebo špatně. Prostě si myslím, že se poslední dobou nasazení větví listnáčů až příliš PŘECEŇUJE.
Tím neříkám, že se mi všechny větve tohoto stromu líbí, dalo by se z něj odstřihnout mnoho větví a stromu dát jednu z mnoha jiných (třeba bonsajově líbivějších a přiručkově správnějších) podob - viz další virtuály (mně by byla nejbližší 2). To je taky jeden ze znaků kvalitní bonsaje - v jednom stromě je jich ukryta celá řada tak, že odstraněním jedné z hlavních větví strom nijak neztratí na kvalitě, jenom se stane jiným, DOBRÝM stromem.
V každém případě je třeba v první řadě respektovat práci tvůrce a spíše než hledat dílčí chyby se zaměřit na celkový dojem ze stromu - jak už jsem někde četl (volně parafrázováno): "Člověk stojí před krásnou bonsají a obdivuje se jejímu kouzlu a majestátnosti, když tu přijde bonsajový ´expert´ a veškeré kouzlo je pryč..." Člověk by totiž VŽDYCKY udělal strom jinak než ten druhý bonsajista, pokud je však již představené řešení jedním z těch DOBRÝCH (což zas samozřejmě není snadné objektivně posoudit :), pokud je řešení ne úplně ideální, tak je konstruktivní kritika na místě), nějaké další rady typu "tahle větev tam nemá co dělat, pohled z druhé strany by byl mnohem lepší, apod." už jsou svým způsobem tak trochu nerespektováním autorovy práce a egoistickým vnucováním svého pohledu na věc.
Tím nechci nijak narážet na nějakou konkrétní diskuzi nebo strom, ale spíš upozornit na to jednoznačné odmítání "to je špatně, přes to vlak nejede" - samozřejmě se někdo postojem "to je jiný přístup, vy mě nechápete" nebo třeba "to je naturalistický styl" může snažit zakrýt své lajdáctví nebo nedostatek zkušeností, ale to je zase na jinou debatu... :D
Přílohy
acer1.jpg
acer2.jpg
acer3.jpg
acer4.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Lada Fabián » 04 bře 2010, 23:14

To je přesně ono a jak psal Jarda!Pohled každého jedince.Osobně souhlas s klukama.Také mě na tom stromu nesedí některé věci.Také na to bude mít vliv foto,reál je o něčem jiném!Na to se v této debatě pozapomělo! :think:
Na druhou stranu čím déle na ten strom koukám tak žasnu nad tou pečlivou prací a kompromisem,který musel tvůrce řešit!Myslim že je to dost vidět na Lukiho virtech!
Prostě ten strom má své ojedinělé kouzlo a hlavně se líbí majiteli,který se sním rád pochlubí!
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 bře 2010, 03:40

Nejdříve odpovím Milanovi.Takový strom nevypěstuji a rozhodně nebudu sám kdo to nedokáže.Je to totiž jednoduché.Ten stromek je dobře poskládaný hned z několika javorů. A to mimo Japonsko moc lidí neumí.
Není pochyb o tom že ten kdo tento stromek vytvářel tak byl na vysoké technické úrovni.Krásné nebari,konický a zvlněný kmen to je kvalitní základ pro dobrou bonsai.Otázka zní proč to teda dobrá bonsai není?To je také jednoduché.Protože to být dobrá bonsai nemá.
Když třeba máte krásné stádo bílých ovcí jejich krása nejlépe vynikne když k nim přidáte jednu černou.Toto je také základním pravidlem v definici harmonie.Domnívám se že ten kdo měl na starosti sestavení zmíněného ročníku Kokufu-ten o tom něco věděl.(aby také ne když je to ne ledajaký profík)
Mám doma také také pár černých ovcí.No poravdě jsou černější než černé.Ale Dan Pánek se né a né rozhoupat aby o jejich nedostatcích napsal že se jedná o umění a cit. :lol: :lol: :lol:
Podle mne není moudré si brát za svůj vzor strom s tak zřejmými nedostatky.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Jarda Marek » 05 bře 2010, 06:18

Luki k tomu není co dodat :jedna:
a nesouhlasím s tou dvojkou, ale právě o tom to je :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Habr Sumo

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2010, 08:51

Teda, člověk tu chvíli není a ejhle. :) Ale to je dobře, je třeba taková to polemika. :jedna: Lukáš píše , že když se to dostalo na Kokufu......Nic proti,samozřejmě jsou někde úplně jinde, ale mě spíš vadí takový ten celkový názor, že vše co udělají je dobře.Jsou to taky jen lidé, žádní bohové. ;) Tím netvrdím, že Lukáš má takový názor.To, že celkově jsou ve světě bonsají špička je neodiskutovatelné.Milan:Pokud ten javor je postavený od začátku, tím spíš je to zarážející, že jsou některé ty větve postavené tak jak jsou. ;) Pokud by to bylo yamadori, bylo by to logické.A nakonec:V žádném případě netvrdím, že je to škaredý strom.Kdybych takový měl tak si vískám. :) Jen jsem chtěl slyšet názor z více pohledů.Až tato debata skončí, přesunu to od toho javoru do jiného tématu
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 bře 2010, 10:01

Mě se ten strom líbí . A proč?. Právě proto, že má chyby a není "vysoustruhovaný" jako jiné stromy.Stačí se zamyslet a počítat, kolik let práce bylo jen dokonalé rozvětvení až do konců.A to zřejmě jen střihem a ne dráty.A že má větve ne přesně podle příruček ? To se mi právě líbí. Zabalte si strom do listí- a bude to :jedna: .
Úpravy podle Lukiho jsou pěkné, ale strom by "omládl" a nebylo by to ono. Právě ta spodní pravá větev dělá strom stromem.Bez ní :think: Nevím, nevím. Ale zase je to věc osobního pocitu,estetiky,obrazotvornosti. Tenhle strom já u mě JEDNIČKU . :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 bře 2010, 10:05

Martine nevím co je na tom zarážejíci, postavil ten javor tak jak chtěl tvůrce a to je právě ono. Honzo všichni napracují s náhradními díly tak jak Urushibata a spol. Je spousta lepších javorů ale tenhle je pěkný tím že není natolik vyumělkovaný jako ty ostatní. Je více přirozený a tím zajímavější. Není problém nahazet si větve přesně kam potřebuješ, loni jsem to zkoušel na habru, provrtal jsem kmen a provlíkl větev a za sezonů to pěkně srostlo. Takže nevidím problém v tom si tpostavit jakýkoliv strom. Stačí pěkně zapěstovaný kmen s konicitou a větve si našviháš kam budeš chtít a funguje to i u nás. Letos budu zkoušet nadělat náhradní díly na habry. uvidíme zdali to bude taky tak pěkně fungovat jak na těch javorech v japonsku
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků