Jak to vidíme-cit, umění?

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jiří Svačina » 06 bře 2010, 13:59

Martine já se nechci nikoho dotknout, ale ten velký optimismus co se týče té kdysi pověstné české řemeslné dovednosti a učenlivosti už delší dobu nesdílím.... Zdá se mi že čím dál víc jsou to jen vzpomínky na dávnější minulost.
Co se týče umění a dovedností těch asiatů - Číňanů, Korejců a Japonců i dalších , a jejich občas omílaných tajemství... Setkal jsem se u nás i ve světě s celou řadou jak zahradníků, bonsajistů tak i keramiků. Všichni, opakuji všichni , po trochu kvalifikovaném zájmu o jejich práci byli velmi příjemní a sdílní. S radostí nám ukazovali své umění...
Protože se v tomto prostředí pohybuji cca 40 let, dovolím si ti tu napsat, že se vesměs nejedná o žádná neznámá tajemství. Jejich postupy jsou až překvapivě jednoduché. Ta chyba je v nás . Nejsme dobře připravení - tápeme, jsme v oboru nezkušení a málo vzdělaní, navíc s mnoha jinými zájmy... Při kontaktu s nimi , často velmi prostými človíčky , umělci a mistry ve svých oborech, my, z jiného světa, z velké části nejsme schopni pochopit co nám to vlastně ukazují - sdělují . Oni se učili u svých otců, dědů, pradědů ...my jsme vesměs kdesi na začátku cesty, ale v mnoha případech se bohužel, už nechceme učit...
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 06 bře 2010, 14:23, celkově upraveno 2
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 bře 2010, 14:18

Tohle jsi napsal Jirko správně.Jak já je znám tak oni opravdu nemají žádná tajemství.Je to přesné :!: Náš problém je hradba vlastních předsudků.A potom rádi nevidíme to co nechceme vidět.A pak samozřejmě nejsme připraveni přijmout něco nového.(máme vlastní misku plnou zvětralého čaje a nový nám nikdo nenaleje dokud ten starý sami nevylejeme)

Jednou mi Jarda Marek říkal že ho vždycky rozesměje něčí argument typu :To jsem ještě neviděl.To neznám.Tak to být nemůže.atd.
Ten argument vypráví sice hodně o tom kdo argumentuje.Ale naprosto nic o existenci věci samotné.Je to opravdu úsměvné. :lol: :lol: :lol:

Pro Martina Kolaciu:Když si Martine myslíš že tam jizvy být musí.Tak tam rozhodně být musí. :lol:To by v tom pak nebyl žádný pořádek. :lol:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Kolacia » 06 bře 2010, 14:57

pro honzu zatřepálka: jsem dalek teorie neposkvrněného početí bonsaje 8-)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jiří Svačina » 06 bře 2010, 15:01

Honzo před mnoha léty jsme se na jedné botanické expedici kdesi v Rumunsku utábořili na vysokohorské louce a bavili se s kamarádem botanikem. Nějak došla řeč na to v čem se to válíme - no kdosi říkal že v trávě...a on se zvedl a během chvilky nasbíral a pojmenoval asi padesát druhů rostlin které tam nám pod nohama a kol kolem rostly. Řada z jmen mi byla a je dodnes neznámá, tehdy byly téměř všechny zcela mimo mou rozlišovací schopnost... čím víc rostlin - věcí poznáš, tím víc porozumíš jejich růstu, vzájemnému propojení celého společenství i dalším vzdálenějším souvislostem ....
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Compel Lubomír » 06 bře 2010, 16:36

Ladislav Kotál píše:Dane :clap: :clap:
Jen ještě malou poznámku. Hrozně mě baví na výstavách a akcích pozorovat a zdáli poslouchat jak se diváci baví...... proč to sem dává ? ..já mám doma lepší....,že se nestydí.....,já bych uřízl tuhle větev.....,já bych se na to díval z jiné strany...., víc bych to položil..., podívej na ty dráty ...., A pak přijde skupinka lidí, bonsajistů, kteří již něco ukázali,stojí, kroutí se, poodstupují, prohlížejí ,..... a jsou zticha :naughty: . Každý z nich si udělá svou představu,snaží se pochopit, co tím chtěl autor říci......a pak se pobaví normálně, bez emocí, zášti ,jak by si to představoval každý, jediný. A to je na tom to nejhezčí.....každý to totiž vidí jinak, ale nikdo nezatracuje práci jiných.
Pro mě platí, když by měl strom na tom nejblbějším místě větev, která by popírala všechny poučky a šablony,které jsou v moudrých knihách, ale strom by mě oslovil, třeba právě tou zvláštností,je pro mě hezčí než jiný, učebnicový. A tím je náš koníček právě jedinečný.

JJ, Laďo i Dane, to jsou přesně ty debaty o umění, o citu o designu o představách o tom kdo jak co vidí a cítí . Vzpomínám na má učednická léta u keramika umělce a taky jsme rozjížděli takové debaty. Ony ty debaty nejsou jen o představě a pochopení věci, ony jsou i o pochopení toho kterého člověka a tím vlastně dojde k pochopení co ten člověk chce vlastně říct svým výtvorem, potažmo dílem. Pokud nechceme dílo pouze zkritizovat a pohanět, tak takové debaty jsou nekonečně krásné.Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 06 bře 2010, 19:30

A toto ste už videli http://www.dugzbonsai.com :shock:
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 bře 2010, 20:00

Teda Jaro to je síla.Uf koukám že toho vím ještě hodně málo. :shock:
Přesně jak psal Jirka pro někoho jenom távník pro jiného....

Pro Martina Kolaciu.Martine ty co vypadají neposvrněně.Že už ani nepoznáš jak vznikly ty jsou podle mne ty nejlepší. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Iša » 07 bře 2010, 13:08

Asi se všichni shodneme na tom, že ze stromkama je to jako z holkama. :) Každý máme jiný vkus, a káždému se nám většinou líbí jiná. ;) Když jsem si to tu znovu pročítal, zjistil jsem, že všichni diskutující debatují s tím nejlepším úmyslem a všichni tak nějak mají pravdu.Děkuji všem za tuto diskuzi a prosím ty, kteří by chtěli pokračovat v "pletení"(Honzo nic ve zlém), aby si vytvořili jiné vlákno, páč původní záměr tohoto vlákna byl stromek a co se nám na něm líbí, nebo nelíbí.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 15 lis 2012, 19:39

dlouho se tu nic neřešilo tak nadhodím něco
Přílohy
P1160298_resize.jpg
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Vláďa Boudný » 16 lis 2012, 10:26

Mě osobně se nelíbí tloušťka horních silných větví a rozšíření kmene v přeslenech. Asi bych se snažil větve druhé od spoda netahat tolik dolu,ale spíš lehce vzhůru. Je to muj názor, neříkam, že správný, otázka je, jestli se s tím dá něco dělat.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron