Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 15 kvě 2009, 16:31

Sakra co je to vlastně ta bonsaj? :?: Pořád o tom tady píšeme ale co to vlastně je? Mám na mysli je to každý stromek který roste v misce? Asi né? A kdy se z toho stromku tedy stane bonsaj? Jak to vnímáte vy? :?: :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Jarda Marek » 15 kvě 2009, 19:41

Nejdřív bych rád věděl, jak to vnímáš Ty ? ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod tomikzlesa » 16 kvě 2009, 11:38

Tak přensně tuhle větu nemám rád :naughty: pro někoho je bonsai píchlej semenáček v kelimku od másla a pro někoho ne :D je logické že na ůroven japonska se dostane málokdo :D takže se nákímy pravidly a podmínkami kdy je strom bonsai a kdy ne opravdu neřídím
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Martin Iša » 16 kvě 2009, 20:44

Já osobně preferuji název stromek. :) Abych řekl pravdu, slovo bonsaj - bonsai je mě poslední dobou tak nějak protivné. :think: Možná , že to přejde, ale když slyším v médiích co s tím slovem dokážou-bonzáj!!! :evil: A v titulkách samej poradce. :x Nechci být za každou cenu japonským bonsajistou, a ani si na to hrát.Můj názor na věc je ten, že kdo dokáže skloubit toto japonské umění s českou přírodou, zahradou ,vesničkou a pod. je u mě borec. :jedna: Není to jednoduché. :naughty: Ale jak říká Tomík, někdo má v kameném korytě borovičku, někdo v plastovém květináči sazenici a oba tomu říkají bonsaj-bonsai. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Jarda Marek » 16 kvě 2009, 20:55

Podle mého je bonsai stromek(do určité velikosti), na který když se podívám mělo by na něm být vidět stáří, věkem a přírodou ošlehaný jedinec z kterého vyzařuje moudrost a je mi jedno jestli má větve v přeslenu nebo ne, tím chci říct skloubení s naší přírodou jak píše Martin.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Robert Černý » 16 kvě 2009, 21:14

Naprosto souhlasím s Martinem, asi bych to nenapsal jinak a ani líp.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Milan Vohnout » 17 kvě 2009, 10:02

A pro mě bonsaj neboli bonsai je dřevina která je miniaturní kopií, která je co nejvíce podobná velkých sourozenců a je jedno jestli jeto pokojová nebo venkovní rostliny. Musí, zní doslova vyzařovat příjemné stáří a tvořit přiměřenou harmonii s bonsajovou miskou.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod tomikzlesa » 17 kvě 2009, 20:50

jeste mi napadlo, nevim ted presne, ale neni to Bonsa"i" jen v prvnim pádu a ve vsech ostatnich pak Bonsa"j" ? cetl sem to tusim v nake knizce
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Martin Iša » 18 kvě 2009, 19:03

Je možno obojí. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co je to Bosai nebo taky Bonsaj

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 kvě 2009, 23:29

Teda přátelé to koukám jak jste se rozjeli.A naprosto přesně jste porozuměli co jsem měl na mysli.Pod slovo Bonsai se dá schovat mnoho zcela rozdílných věcí.Dlouho jsem si myslel že opravdovou bonsai umějí vytvořit pouze v Japonsku. Něco jako že toto umění je nepřenositelné.Později jsem zjistil že v Evropě a samozřejmě i v Čechách existují lidé kteří dokáží vytvořit krásné stromy pěstované v mísách.Také jsem nerozuměl tomu obrovskému rozdílu mezi prací našich tvůrců a pěstitelů a levných importů především z ČLR.
Kde zohýbaný kmínek a hranatá bonsajová miska.znamená že je bonsaj na světě. :D
Když jsem ale uviděl co dokáží šikovné české ručičky.Které zmíněný materiál přetvarují a dopěstují.
Tak si říkám pokud někdo.dnes říká těm především čínským importům bonsai, proč ne. :think:
Kdy se ze stromku v květináči nebo v míse stane bonsai na to asi nikdy nebude jednoznačná odpověď.Dokonce existuje matematický výpočet založený na průměru kmene u krčku stanovující výšku bonsaje a velikost její misky.Ale každÿ celkem rychle sám zjistí že spousta krasných stromků,starých stromků a stromků se zajímavým tvarem do tohoto výpočtu jednoduše nezapadá. :think:
A přesto si myslím že to jsou bonsaje,stejně jako stromky které do výpočtu zapadají.Nemyslím si že matematika může rozhodovat co je umění a co ne.Také se často říká že bonsai je kopie stromu v přírodě.Podle mého názoru je bonsai strom s vlastním charakterem,je výsledkem spolupráce člověka a přírody.Tak trochu to připomíná rozhovor,jde zde o vzájemnou komunikaci.Bonsai nám může připomenout konkrétní strom z volné přírody nebo celou scenérii.Ale bonsai není pouhou kopii stromů z volné přírody.(tedy pokud není z plastu).
Také bych chtěl říci že bonsai je slovo které nás spojuje.Nás kteří se snažíme pěstovat stromky v miskách.Jsme z různých. koutů republiky dokonce i ze zahraničí,ženy i muži,někdo má třeba jednu jiný desítky někdo je zná dvacet let jiný teprve rok.Ale všichni máme rádi bonsaje. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron