Větve v přeslenu

Větve v přeslenu

Příspěvekod Jarda Marek » 14 kvě 2009, 05:24

pro Martina : Já si myslím, že tak jak bys to chtěl stavět ty, tak to z výchozího materiálu opravdu asi nešlo, ale o to mi nejde.......... :naughty:

Jde mi o to proč by neměli být větve v přeslenu :think: ? Proto, že to nějaký japonec řekl nebo napsal do pravidel :think: ?
Vždyť u nás v přírodě kam se podívám rostou stromy úplně zrovna tak, no a nesnažíme se udělat ty stromky tak aby byly a vypadali jako ty z přírody ? ........naší přírody ?
Já vím je to na jiné téma do jiného fóra, ale tak mi tak napadlo............(když tak to přesunu) :oops:
Jen tak mimochodem podívám-li se na některou dovezenou bonsai ať z japonska, koreii či číny taky tam najdu chyby a přitom se tím pyšní a né lacino :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Smrk I.

Příspěvekod Martin Iša » 14 kvě 2009, 07:18

:jedna: Jako bych se slyšel. :clap: ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Smrk I.

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 kvě 2009, 13:03

Jardo, ono i při té dobré vůli dětal stromy podle reálného vzoru je ten přeslen docela nevhodný. Na takto tenkém kmenu vznikne nehezká boule. Ano, i to se dá brát jako přírodní. Je to ovšem všechno o míře přípustnosti. Pro mě (a nejspíš i pro Martina) to zrovna moc přípustné není :? .
Dále, je mi jasné, že se na prvním tvarování takovéhoto materiálu nedá vykouzlit okamžitě nádherný stromek, ale výsledek je docela plochý... zadní větve jsou myslím zbytečně na koncích přetáčeny do stran a když se na strom podívám zboku, tak i ta "vadná" větev by v podstatě mohla jít ve směru svého přirozeného pohybu = tudíž dopředu. Nyní má strom z pohledové strany úplně odkrytý kmen, což mi nesedí, ztrácí tím hloubku. Pominu-li že jsou větve v přeslenu, pak ta větev ze které je teď jin, byla jedna z mála větví, jdoucí svým nasazením do prostoru. Možná se mýlím... nevím. :|
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Smrk I.

Příspěvekod Jarda Marek » 14 kvě 2009, 13:56

Mirek Halatin píše:Jardo, ono i při té dobré vůli dětal stromy podle reálného vzoru je ten přeslen docela nevhodný. Na takto tenkém kmenu vznikne nehezká boule. Ano, i to se dá brát jako přírodní. Je to ovšem všechno o míře přípustnosti. Pro mě (a nejspíš i pro Martina) to zrovna moc přípustné není :? .


Vidíš, Míro to je ono "přípustné" podle čeho přípustné ? Řídíš se nevědomky podle předpisu který máš naučen v hlavě ? Nebo se Ti to prostě nelíbí ? A jestli ano, tak proč se Ti to nelíbí?
V přírodě to tak bohužel nebo bohu dík je, a to že tam vzniká boule je jasný právě z přírody. Nechci psát nebo stanovit nějaká pravidla co je a co není, mě šlo jen o to že to tak v přírodě je a my se tomu bráníme kvůli tomu že to někdo řekl. Mě osobně se to taky nelíbí, protože mě to někdo naučil že to být nemá, ale nebráním se tomu. Když tam ty větve nejsou, tak se musí nahradit jinou vrstvou objemu myslím třeba i z přeslenu nebo né ? Nemám rád roubování, protože příroda si taky nedokáže přiroubovat větev tam kde by ji potřebovala a z mého hlediska už je to moc umělé (i když je to stromku přínosem) ale taky se tomu nebráním. (podotýkám, že nemám roubováno nic)
Proto jsem tuto diskuzi rozpoutal, naše krásné sosny v lesích mají větví v přeslenech a jak jsou nádherné a nejen ony. Nebo né ? :think:
Doufám, že jsem se Tě nějak nedotkl, jen sem se rozkecal (sakra já snad nemám co na práci ? :roll: ), chci tím říct, že ačkoli si dělal řidičák podle předpisů, tak podle nich taky nejezdíš, viď ? (Teda občas :lol: )
Omlouvám se jestli jsem někoho urazil a byl bych rád, kdyby se k problému vyjádřil. Jarda
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Smrk I.

Příspěvekod Jarda Marek » 14 kvě 2009, 20:40

Mirek Halatin píše:pro Jardu: budu-li mluvit za sebe, pak proto, že by se mi některé "přírodní prvky" na bonsaji prostě a jednoduše nelíbily, Ty možná děláš bonsaje proto aby ses co nejvíce přiblížil přírodě. Já dělám bonsaje, aby se mi líbily (s čímž se právě některé byť sebepřírodnější prvky neshodují)



pro Míru: Já dělám stromky taky aby se mě líbily a nejen mě, ale chtěl sem to jen vysvětlit. Proč to nemůže nebo nemá být na bonsaji a v přírodě jo ? Nic víc nic míň. A neboj vlákno přesunu do estetiky abychom to Robertovi opravdu nezaplácali.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Smrk I.

Příspěvekod Martin Drábek » 14 kvě 2009, 20:52

Ahojte, tak vidím, že ten příspěvek rozpoutal debatu, jedině dobře ;) . Opravdu jsem nepsal o přeslenech kvůli nějakému pravidlu nějakého japonce. Naopak preferuji ponechat pokud možno "původní myšlenku" stromu v těch přípustných mezích.

Na první pohled to na mě fakt působí jako nepřírodní, ale naopak velice "umělý" výsledek tvarování. Ale je to jen můj názor. Zároveň chápu, že pokud byl stav po zakoupení takový, že nedovolil více, tak prostě nešlo více udělat pro dobro stromu.

Prostě ať se mu daří a věřím, že se z něj ještě něco vyklube.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Větve v přeslenu

Příspěvekod Jarda Marek » 15 kvě 2009, 05:20

Omlouvám se všem zůčasněným někde došlo k problému s přesunem přízpěvků :oops: :blednu:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Větve v přeslenu

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 15 kvě 2009, 13:38

Větve na přeslenu z principu by neměly být.Tady musím souhlasit s Mírou Halatinem.Pokud tedy hovoříme o hotové bonsaji(jinou otázkou je co je hotová bonsaj)tak jsou větve na přeslenu nepřípustné. :!: Ale existují výjimky např.styl přísně vzpřímený habitus smrk nebo jedle, pouze vrcholová část.Tohle je jenom jedna z mnoha výjimek.To jestli se jedná o výjimku to nerozhoduje nějaký Japonec ale pouze tvůj cit a zkušenost. :D ( a také dobří kamarádi kteří se ti nebojí říci že to není dobře) :D :D :D :lol:
Srovnání se stromy rostoucími ve volné přírodě, není podle mě správné :!: Jednoduše protože u malého stromku se ti nepodaří dosáhnout stejného poměru kosterních větví a kmene,jemných větviček a kosterních větví.Pokud by se ti to podařilo(udržet stejné proporce jako u velkého stromu) pak nemusíš dodržovat zmiňované pravidlo a můžeš tvarovat podle přírody větve na přeslenu.A přesto tvoje bonsaje budou vypadat přirozeně. :D :D :D To jen čistě teoreticky.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Větve v přeslenu

Příspěvekod Jarda Marek » 15 kvě 2009, 20:29

Honzo tak za prvé: cituji "Pokud tedy hovoříme o hotové bonsaji(jinou otázkou je co je hotová bonsaj)tak jsou větve na přeslenu nepřípustné."
To máš pravdu ale pořád nevím proč a nechci :naughty: slyšet že z estetického hlediska, protože estetiku taky někdo stanovil.
za druhé: na ty kosterní větve Ti připomenu pár obrázků z výstavy na které si byl. Co ty na to ?
Přílohy
hyl1.jpg
hyl1.jpg (123.59 KiB) Zobrazeno 3944 krát
hyl2.jpg
hyl2.jpg (145.15 KiB) Zobrazeno 3931 krát
hyl3.jpg
hyl3.jpg (117.97 KiB) Zobrazeno 3943 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Větve v přeslenu

Příspěvekod Mirek Halatin » 16 kvě 2009, 16:50

Jardo, to "z estetického hlediska" znamená z hlediska vlastní líbívosti či nelíbivosti. Nebo podle tebe někdo určuje co je hezké a co ne?? ;)
Už jsem ti navíc napsal proč přesleny ne - boule. Pokud se ti boule na stromcích líbí, tak je tam tvoř.... tvoje volba. ;) Ale pro mě to nebude o nic naturálnější než špatně zarostlý roub.

ps: na přiložené fotky koukám jak koukám, ale přeslen tam prakticky nevidím (možná jeden v horní části stromu, který by šel odstranit a nahradit)...
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Další

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron