Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Pavel Slovák » 15 úno 2012, 22:52

V podstatě jste to krásně shrnuli, :clap: je to hlavně o tom, individuálně se v počátcích vzdělávat, nejenom o pěstování, tvarování ale mít povědomí o těch základních estetických pravidlech, které při tvorbě využíváme. A k těm složitějším úvahám a snad esteticko - filosofickým úvahám se postupem dopracovat později s praxí a zkušenostmi.
No a tady bych Lubomíre jen podotkl, že momentální reakce v rámci posouzení stromů se od všech odvíjela na úrovni těch základních estetických pravidel a ještě ne všechny byly v komentářích využity. Myslím, že nikdo tady zatím žádná složitá pravidla nehledal. ;)
Zdraví Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod ruda.p » 16 úno 2012, 02:45

Tak upřímě řečeno nečekal jsem takovou smršt :D
ale zkusím to jinak z lehka, bylo tady řečeno že se to dá najít v knihách, ano máte pravdu !
but v přeložených a nebo v cizém jazyce který málokdo ovládá a nebo je pohodlnej to tak číst
a koupí si to jen kvůli obrázkům. Tak proč tohle forum ?
Bylo taky tady řečeno, že to tu navštěvuje rozmanitá sorta lidiček at
lidí co tomu rozumí a nebo rádi to doma jako doplněk a hledají radu jak se o to starat !
Někdo podotkl, že škoda popsaného papíru, ale to vidím stejně i u drátovaní, zalévání, přesazování
a spousty dalších jednodušších věcí, které se dají najít všude a přesto se plýtvalo údajným papírem
kolikrát se to i opakuje !
Měl sem na mysli k základům o tvarování přidat i o pohledu na rostlinu (bonsai), kde se nachází negativní místa, jak vypadají ?
co je důležité v základu dodržet, aby to byla bonsai a né keřík v květináči !
píšete o různých prostorách na stromě ale spousta lidí je nevidí, tak proč to názorně jim neukázat ?
sám sem slepej a ty místa, která jste někdy popisovali jsem neviděl :D asi jsem nečetl tu knihu

Děkuji za pochopení a snad mě za to neukamenujete, až se někde potkáme na srazu :D Ruda
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 úno 2012, 07:42

Rudo, jsi na správné cestě :clap: To že nevidíš negativní prostory je správně :jedna: Hrozně laicky řečeno, jsou to prostory mezi větvemi, zkrátka místa, kam můžeš strčit ruku, nebo jak jeden nejmenovanej řekl: místa kudy proletí pták. Zkrátka, kdyby tam nebyly ty díry, tak je to koule ;)
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod pájaombre » 16 úno 2012, 08:13

Pro Luďka,pěstuji (stromky v misce)již dosti dlouho a přesto jsem :mrgreen: ,vlastním a mám několikrát přečteno cca 5ks literatury,přesto jsem nejvíce zkušeností odkoukal při tvarovačkách na různých setkáních většiny předních(českých)lektorů,asi nejvíce sebraných velice dobrých rad mi dalo toto forum,za což vřele děkuji adminům :jedna: Čeho že se v pravidlech nedržím(nedodržuji)?Nejsem tvrdej zastánce přísného žaponismu,spíše preferuji volnější Čínu :? U některého mého stromku lze najít přeslen,lípu tvarovanou na způsob jehličnanů :( snad jen jalovce,které mám nejraději se snažím pěstovat dokonaleji.
O estetice při výstavách toho moc nevím(sleduji,čtu,nechám si poradit)naštěstí jsou tu ochotní mistři pěstitelé jako např.
Vašek N. Pavel S. Petr H. Lukáš,Josef S. Martin K -a další bonsai přátelé převážně z tohoto fora ;)
No víc sem toho snad ještě nenapsal :twisted:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod ruda.p » 16 úno 2012, 12:04

Lado dík, ted už si to budu pamatovat, ja když někde čtu negace, tak hledám něco špatně a ono je to díra,prázdno :D které mám i ve vědomostech :D
no a kdyby se to takhle dalo na zažátek k radám, tak věřím žeby to každý ocenil a věděl o čem je řeč,
stačí vybrat vhodný strom a dodat k tomu to povídání o prostoru a liniích,
dušička bude spokojená a vy budete mít zas malé + :jedna: :D ;)

Ted vážně já opravdu jsem laik co se vrátil do toho po mnoho letech a tu literaturu, asi už nestihnu dohnat a jsem zastánce,
že na praktických ukázkách-tvarovačkách a slezinách se člověk naučí hodně a líp se to pamatuje

moc dík mám toho co dohánět a věřím že mi to tu bude svědčit Ruda
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Martin Kolacia » 16 úno 2012, 12:13

Napsal to hezky L Kotál .... a hlavně se toho nebát 8-)



Zajímavé na posuzování a estetických hodnotách je také to , že lidi vnímají estetiku taky podle kulturních základů. Například naše evropská civilizace se naučila psát zleva doprava a první kontakt oka začíná dle zvyku vlevo ..... pokud dostaneme do oka jako podnět z druhé strany není to pro náš mozek tak příjemné jako "klasika" zleva . Například ve fotografii je to dost často vidět , že fotografové používají v kompozici diagonálu vedoucí z levé spodní strany fotografie do pravého horního rohu, která oko takzvaně provede celou kompozicí (například útes , mořská hladina či cesta vedoucí zleva do pravého horního rohu) . Druhá varianta (diagonála zprava do levého horního rohu) je samozřejmě taky možná , ale už je to taková vyšší dívčí aby fotografie vypadala skvěle .
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Pavel Slovák » 16 úno 2012, 13:06

Rudo, ono je to úžasné , převedeno do "češtiny", hezký strom vytvoříš, když se naučíš správně rozmístit to NIC. Pavel S
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Jarda Marek » 16 úno 2012, 16:05

Jsem za s Láďou je to vysvětleno pro začínající do podrobna a jen vložím odkaz na toho ptáka ....
Jerry Vlček :P

viewtopic.php?f=30&t=193
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Honza Culek » 17 úno 2012, 17:34

Myslím, že možná nejdůležitější pro pochopení principů a "prvidel" a estetiky při tvorbě bonsají je jezdit na výstavy a pozorně si prohlížet kvalitní stromy, které třeba dostaly nějaké ocenění, ale i ty méně kvalitní, méně dopěstované atd...a hodně o nich přemýšlet a přistupovat ke všemu novému s otevřenou myslí. Vytvářet si tak vlastní postoj v tom, co se mi vlastně líbí a hlavně proč, vevnitř v sobě pochpit proč je něco "prasárna", něco "má šmrnc" a něco je "divný" atd.. Navštěvovat také všechny demonstrace a prostě se koukat a učit.
Já vnímám bosajová "pravidla" ani ne tak jako pravidla, ale spíše jako generacemi vyzkoušené a zcela logické principy nějaké základní univerzální estetiky a proporcí. Myslím také, že vůbec není na škodu se vzdělávat v obecných principech týkajících se výtvarného umění, sochařství, architektury a kultury obecně. Není však vůbec nutné řešit, jestli bonsaje jsou nebo nejsou uměním, Bonsaje jsou bonsaje a dají se dělat buďto dobře a nebo špatně... Druhá věc je také otázka teorie a praxe, kdo nic nedělá, nic neskazí, ale taky se nic nenaučí...
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Estetika -Vystavování bonsají - orientace stromu I,II,III...

Příspěvekod Jarek Servus » 17 úno 2012, 17:58

Rudo, fórum je výborné k vyměňování zkušeností, hledání řešení stromů ..., kolikrát tady najdeš nápady, na které bys sám nepřišel. Zkrátka literatura se číst a studovat musí, ale pro konkretní radu je dobré se obrátit na fórum. Taky člověk rád ukáže co se mu povedlo a určitě je rád, když někomu i na dálku pomůže. O vzniku buňek ani nemluvě, ... a mohlo by se pokračovat snad do nekonečna.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron