Vystavování bonsají - orientace stromu III

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Honza Culek » 14 úno 2012, 21:26

Můj názor je, že jsou to všechno hezké stromy, dobře zapěstované, ale strašně mě provokují svým stylem tvarování. Se vší úctou a respektem k autorům nebo autorovi těchto stromů a jejich tvůrčích záměrů, bych hledal v těchto kytkách něco jiného a postupoval při tvarování jinak. Tak jak stromy vypadají nyní mě nepřivádí na myšlenku instalace, nebo prezentace, ve smyslu rozhodování na jakou stranu bych ten který strom umístil.
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod ruda.p » 15 úno 2012, 02:00

můj pokus 1. i když se naklání do prava mě táhne do leva snaží se narovnat, tak proto do leva
2. a 3. se kloní do prava pro mě pocitově a jsou si podobné
4. tam váham, ale přikláním se na pravo od středu, jako když chce vykročit do prava
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Vláďa Boudný » 15 úno 2012, 07:26

Snad si nebudete myslet, že jsem blázen, ale já si představuju stromky jako živočichy, nebo figurky (zvíře, člověka) a pak je mi jasný kam se koukají a kam vystrkujou zadek. Bonsai je pro mě jako socha a má svou tvář, která málokdy směřuje přímo k pozorovateli (možná u stylu koště trochu ano). Kdybych dělal sochu několikahlavého draka, tak se budou všechny hlavy koukat jedním směrem (nemyslim, že budou mít všechny hlavy stejnej úhel natočení, ale jejich pohled bude směřovat přibližně na jedno místo). No, je to můj subjektivní pocit. Takže tyto stromky směřujou podle mojí metody 1P, 2P, 3L, 4P.
U dvojky a trjoky bych popřemejšlel o odstranění některých ze spodních větví a pak by bylo rozhodování jednodušší.
densA.jpg
Jasnej dinosaurus.
densA.jpg (48.45 KiB) Zobrazeno 3550 krát

kalifornsky%20jalovec.jpg
kalifornsky%20jalovec.jpg (50.42 KiB) Zobrazeno 3537 krát
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 úno 2012, 10:16

Vláďo tahle "představivost-záměna" :jedna: - to vůbec není špatná pomůcka. Musíš si jen dořešit ten svůj "pohled" u stromů které směřují k divákovi čelem. Stromeček-rostlina- kámen by měl být hezký ze všech stran, ale otočen k divákovi pokud možno svou nejhezčí - nejzajímavější pohledovou stranou - "čelem" pootočen dopředu, - případně naznačeným pohybem - pohledem - směřovat k doplňkům, do "osy" obrazu, - být v rovnováze, ne odcházet /nebo dokonce padat/z "obrazu" ne šilhat, koukat kamsi "dozadu-až za roh" :D ....
Ale není to a nidky nebude žádný neporušitelný "předpis", každý z nás má na stromy svůj pohled , rozdílné oči - rozdílné pocity. :think: ...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2012, 15:23

ale strašně mě provokují svým stylem tvarování


Honzo, i mě z této várky první a poslední (ale hlavně ten první, hlavně ten první... :evil: :D ) strom svým tvarem "provokují" - představují pro mě ale DOBRÉ řešení, dobré využití stromu, nejedná se sice o to "MOJE" preferované řešení, ale jelikož se jedná o jedno z DOBRÝCH řešení (podle mě má každý strom skoro vždy několik/nespočet? možných DOBRÝCH řešení), takže v tomto ohledu nezbývá než strom a jeho autora respektovat a spíše se ptát a hledat "proč?".Tím vlastně odpovídám i na námitku níže:

Tak jak stromy vypadají nyní mě nepřivádí na myšlenku instalace, nebo prezentace, ve smyslu rozhodování na jakou stranu bych ten který strom umístil.


Jelikož stromy už prezentovány byly (všechny jsou bezpochyby na úrovni, která snese i dost přísná kritéria pro vystavování) a první strom dokonce na dané výstavě zvítězil, když jej hodnotil renomovaný bonsajista z Japonska (s dodatkem, že směřuje doprava..), takže to pro mě osobně znamená, že "objektivní" kvalita stromům určitě nechybí (lidově řečeno: "není to blbé, protože to není po mojem"), a já sám se jen snažím trochu proniknout pod slupku, pochopit různé náhledy na věc... I proto mě vlastně celé téma zaujalo tak, že jsem se ho rozhodl přeložit a nabídnout i těm, kdo neovládají angličtinu.
Když použiju přirovnání ohledně 1.) "jiných tvarů" ("jinak než bych tvaroval já") a 2.) otázce o směřování stromů s ohledem na jejich vystavování: 1.) někomu se nemusí líbit Picassovy obrazy a sám by určitě podobné nemaloval (i za předpokladu, že by byl třeba i dobrým, vzdělaným malířem), OBJEKTIVNÍ umělecká a estetická kvalita Picassa, jeho přínos je však nezpochybnitelný. 2.) Stejně tak víme, že se obraz vystavuje v jisté pozici a pokud bychom jej vystavili vzhůru nohama, tak nemůžeme říci, že "to tak děláme my", "to je náš způsob prezentace a vnímání obrazu" - je to prostě ŠPATNĚ.
Stejný efekt bude mít i vystavení stromu na nevhodné straně kompozice - v našich českých podmínkách, kdy se až tak často stromy neprezentují v "klasické" 3 prvkové kompozici, si tuto nevhodnou prezentaci můžeme vztáhnout například na strom vystavený pohledovkou dozadu, což je bohužel občas taky k vidění...

Ještě jednou bych chtěl zvlášť zdůraznit můj názor, že každý strom má více DOBRÝCH řešení tvaru, proto bychom si např. při těch výstavách, kdy každý mrmlá, že by "to udělal jinak", měli uvědomit, jestli je dané řešení celkově DOBRÉ a pokud ano, tak autora ocenit a respektovat a necpat mu to SVOJE řešení, protože každý má ten svůj styl/vnímání/náhled/cokoli... :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2012, 15:32

No a pokud jste si už přečetli i celý překlad článku, tak víte, že dle jeho autora (a v podstatě i majitelů stromů a osoby, která stavěla výstavu):

strom č. 1 - směřuje DOPRAVA
stromy č. 2 a 3 - směřují DOLEVA
strom č. 4 - směřuje DOPRAVA

Nevím, jestli stejné možnosti uvedl ještě někdo jiný, z prvních přispěvatelů ale všechno trefil pan Svačina :jedna:

Pokud se ptáte, proč podle všech osob uvedených výše směřují stromy, tam kam směřují, tak si opět zkuste porovnat několik prvků - rozdělit strom osou (kolmice na povrch misky ze středu kmene), zvážit poměr obrostu a negativního prostoru na obou stranách, vzít v potaz pohyb kmene... podívat se na strom trochu "jinak"...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Jarda Marek » 15 úno 2012, 19:43

Luki díky za názorné vysvětlení, tréning ... :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu III

Příspěvekod Dobruda » 17 úno 2012, 23:28

L, P, P, L - tak to cítím já...
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Předchozí

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron