Vystavování bonsají - orientace stromu II

Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 12 úno 2012, 22:38

V druhém příspěvku z Bonsai Tonight se objeví i několik dalších stromů k posouzení, než ale tuto část v příštích dnech přeložím a zveřejním, myslím, že by nebylo od věci zapřemýšlet nad bukem Serge Clémence z fotky níže - co říkáte na celkovou kompozici, její pohyb, umístění stromu v misce a vůbec soulad s miskou apod.? :idea: Oba dva stromy si jsou a zároveň nejsou podobné... Takže estetické cvičení číslo 2 ;) - kam byste v Tokonomě umístili tento buk?
Přílohy
buk_sergeclemence.jpg
buk_sergeclemence.jpg (156.56 KiB) Zobrazeno 2894 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod ruda.p » 12 úno 2012, 22:49

Bez váhání a jakéhokoli vysvětlování a vykládání něco o proporcích a postavení
z mého pohledu na levou stranu - krátce - padá do prava a kam jinam by měl spadnout, když né do středu.



Omlouvám se těm co jdou na to moc vědecky jde přeci jen o pocit
Naposledy upravil ruda.p dne 12 úno 2012, 23:53, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 12 úno 2012, 23:08

jde přeci jen o pocit


Nesouhlasím. Když tenhle výrok vztáhneme pouze na prezentaci bonsají, tak je výsledný pocit vytvářen právě správným/nesprávným aranžmá, pocit tudíž není příčina, ale důsledek. To se pak dá aplikovat i na umění, nejen bonsai, ale i malířství, sochařství atd., obecně - pokud bychom při tvorbě i prezentaci postupovali pouze dle pocitů, tak bychom v podstatě ponechali stranou techniky a pravidla (což samozřejmě v jistých případech může být i přínosné, jsme-li však s nimi předem obeznámeni) a ve velké většině případů by výsledek nebyl dobrý a výsledný pocit ještě horší :) .
Tohle totiž není "vědecký postup", jak píšeš, ale postup umělecký, estetický...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod ruda.p » 12 úno 2012, 23:35

Jistě máš pravdu, je to technika co dovede jak malíře tak sochaře jakékoliv umění k přísně daným pravidlům, která byli dány dlouhými zkušenostmi všech těch oborů. Přesto malíři komponovali na svých pocitech jak viděli to či ono a podle toho pak volili techniku s kterou to dovedli k dokonalosti
Beru to, tak co vidím a podle toho se rozhoduji, nikdy neznáš pocit druhého, proč a jak to udělá, protože jsme každý originál,
kdyby tento strom tvořil druhý člověk věř, že by vypadal úplně jinak a to zas je podle mého daný na pocitech té konkrétní osoby

jinak čtu to tady dost pozorně bohužel mi chybí takové to odborné názlosloví, tak to tady laicky posvém dokládám

Omluva pokud to vyjadřuji špatně či špatnými slovy
Naposledy upravil ruda.p dne 13 úno 2012, 00:14, celkově upraveno 1
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod ruda.p » 12 úno 2012, 23:51

upravil jsem foto od pozadí aby bylo lépe vidět, tak doufám že jsem zas něco nezvoral ;)
Přílohy
buk_sergeclemence.jpg
buk_sergeclemence.jpg (108.67 KiB) Zobrazeno 2873 krát
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2012, 00:05

U buku u mě umístění vlevo, i když je u něj jako u předchozí rostliny také částečně naznačena podobná nejednosměrnost střední a vrchní části koruny ve vztahu ke spodní části kmene, ale horší umístění a zasazení ..., a měli by jste mu dát další vlákno, jinak to hlasování bude zmateční... :jedna:

Rozděleno na přání přispěvovatele. Admin.
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 13 úno 2012, 00:40, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod lacike » 13 úno 2012, 00:39

Buk by som dal doprava, presne z rovnakeho dovodu ako jalovec. Vrchol sa posuva dolava a akoby sa naklana ponad rastlinu, cim otvara priestor. Prava strana sa mi javi ako uzatvorena, ma hustejsie olistenie a dominantne pretrcajuce.
Co sa tyka kompozicie, mozno by mohol byt strom nahnuty o par stupnov viac dolava a posunul by som ho v miske viac k stredu (ano, aby prava cast viac pretrcala), nie vsak uplne, iba tak decentne :-)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod ruda.p » 13 úno 2012, 01:01

Podle mě miska je vyhovující, vytváří i část volného místa na doplnkové drobnosti(soška,skalka či skupina kamení)
a nebo pokud by měla část zasahovat přes okraj misky, tak bych volil o krapet kratší misku k docílení tohoto efektu
Přílohy
buk_sergeclemence.jpg
buk_sergeclemence.jpg (106.97 KiB) Zobrazeno 2859 krát
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Pavel Slovák » 13 úno 2012, 09:01

Tento Buk je pro mě velmi krásná a vyvážená rostlina se zachováním mnoha estetických prvků. Vracení objemu vrcholu v tomto případě ideálně dovažuje pravou stranu stromu. Tak si představím strom na kraji lesa. Dokonce tomu vypovídá i výraznější část kořenových náběhů na silnější straně stromu. Stejně tak umístění v misce vlevo je podle mě dokonale zvládlé v rámci estetiky kdy výraznější část nebari má před sebou i výraznější prostor v misce. Pokud bych mohl něco ovlivnit, byla by to asi miska. Barva je velmi dobrá, ale volil bych měkčí , ženštější misku, ovál, nebo aspoň zakulacené rohy , možná s jemným okrajem ven.
Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Honza Culek » 13 úno 2012, 12:04

Tento buk bych v kompozici umístil zřejmě doleva. Vrchol sice směřuje do leva, tedy na opačnou stranu než většina hmoty stromu, jeho celkový průběh a "energie", ale celkově strom směřuje do prava a vrchol se odklání do leva kůli zachování "kompoziční stability". Strom jako takový mě ale nijak neoslovuje a v podstatě se mi nelíbí, není to prostě moje krevní skupina...
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Další

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron