Vystavování bonsají - orientace stromu II

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Jarda Marek » 13 úno 2012, 19:22

Hlasování tu nejní ale jsem pro levou stranu tokonomy kde pro mě rozhodující je velmi zajímavé nebari a plný energie obrost.... :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Venca Stropek » 13 úno 2012, 20:24

Dobrý večer,
tento Clémensův buk jsem zmiňoval na počátku vlákna o jalovci a jeho umístění v tokonomě, že mi připomíná nejednoznačný směr stromu a napsal jsem, že je vrchol
jasně levostranný. Mýlil jsem se :!: . Na buk jsem si pouze vzpoměl, ale neprohlédl fotku.
Když to vezmu postupně od nebari: na pravé straně nebari jsou výraznější opěrné kořeny, které dávají celému stromu výraznou stabilitu, dále pak silný pohyb kmene
napravo, kam i směřuje velká váha obrostu. Pak následuje klidnější část stromu, kde je kmen rovný. Vrcholová část kmene se navrací zpět nad nebari do středu vrcholu s
větší vahou větví opět na pravou stranu stromu. Tato vrcholová část dává celému dílu rovnováhu, i když směřuje mírně vlevo.
K samotnému nasazení stromu v misce: strom je nasazen výrazně vlevo, tudíž se otevírá více volného prostoru vpravo. Tento volný prostor mi dodává ještě více stability
a vyváženosti celého díla ( optického prodloužení nebari ). S touto miskou bych se smířil :P . Strom bych v tokonomě umístil vlevo.

Za sebe mám snad jasno v "nejednoznačně směřujících stromech".
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 úno 2012, 22:55

Za sebe mám snad jasno v "nejednoznačně směřujících stromech".


Pokud je to pravda, tak tahle debata měla smysl a já jsem spokojený :D . Ne, hlavně že se živě diskutuje a hodnotí se pro a proti, to je fajn :jedna: ...

V podstatě souhlasím se všemi Vencovými poznatky ohledně popisu a zhodnocení stromu. Velikost i barva misky se mi zdají být odpovídající, jaku už ale psal Pavel S., dalo by se uvažovat o změně tvaru ideálně na oválnou misku.

Ani pro mě nění tento konkrétní buk zrovna mým "šálkem kávy" , snad i kvůli tomu, že je tvarován spíše jako buk-bonsai než jako buk-strom :think: , ale rostlina je to v každém případě moc pěkná.

Prozatím se u tohoto stromu všichni jednomyslně shodli na tom, že směřuje doprava, tudíž že by měl být při prezentaci umístěn vlevo. Dovolil jsem si udělat menší fotomontáž a vložit siluetu jalovce z vedlejšího vlákna do fotky buku (bez jakýchkoli úprav tvaru jalovce, umazávání obrostu apod.) - zkuste porovnat oba stromy, nejsou si ve své podstatě hodně podobné? ;)
Přílohy
buk meets shimpaku.jpg
buk meets shimpaku.jpg (149.48 KiB) Zobrazeno 1564 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod ruda.p » 14 úno 2012, 00:03

Ano sklonem kmene si sou podobné, jen už s větvemi je to jiné a díky jinům u jalovce dostává jiný vzhled
proto jsem viděl jalovec jako dlan co poněčem sahá a u buku pouze náklon jak u okrajového porostu lesa.
Mám odlišné vyjadřování k těm to tématům, ale výsledek je shodný,
je to tím že jsem se nikdy nezabýval bonsaemi do hloubky a viděl to pouze z pohledu běžného tvora, který jde a but se u toho stromu zastaví nebo ho přejde

Velice rád se v této zálibě něčemu přiučím a poznám lidi co tu jsou, protože sám vidím, že jsem pouze konzument, který se pokouší nahlédnou do hloubky, ale je stále daleko
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Jarek Servus » 14 úno 2012, 08:53

Rudo, napsal jsi to moc pěkně. Jde opravdu o to, umět se zastavit, podívat a vnímat. Vnímat časem hloubku a smysl, který není vidět. Hezky to napsal Antoine de Saint-exupéry v Malém princi, že správně vidíme srdcem.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod ruda.p » 14 úno 2012, 11:58

Jarku, vážím si toho a je to pro mě pocta!
taky jsem dlouho váhal zda mám svými slovy do těchto diskusí zasáhovat neodbornou kritikou,
ale strašně mi vadilo jak každý používá odborné termíny, které já nevidím :D
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu II

Příspěvekod Compel Lubomír » 14 úno 2012, 19:45

Rudo, vono umění je celkem věda. Nadruhou stranu to není o odborných názvech a kritikách. Ale jak hezky Jarek citoval Saint - exuperyho, o srdci.
Měl jsem tu čest, určitou dobu, pracovat s umělcem. Vono to s nima taky není vůbec jednoduchý.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Předchozí

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron