Vystavování bonsají - orientace stromu

Na kterou stranu Tokonomy byste umístili jalovec z fotky?

Vpravo
19
83%
Vlevo
3
13%
Obě možnosti jsou rovnocenné
1
4%
 
Celkem hlasů : 23

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Pavel Slovák » 12 úno 2012, 18:16

Jirko, tak jak píšeš je třeba si domyslet prostor. To znamená hlavně také přidat vpravo pod vrcholem , to je velmi důležitá větev a mezi spodníma dvěma větvema vpravo. Další aspekt pro mě, který ukazuje strom s pohybem doprava je množství hmoty vpravo od osy protínající kmen středem nebari. Dále právě onen prázdný (u nás se tomu díky možná kdysi špatnému překladu říká negativní ) prostor (v čínském a japonském malířství , umění je užíván pojem "prostor vnitřní imaginace" ) hovoří pro mě zcela jasně ve prospěch stromu doprava. Dále způsob usazení stromu v misce je se záměrem pro strom doprava ( i zběžně je viditelné , že to nedělal žádný neuměl, a poměr vzdáleností v misce od kmene po okraj miky je ve zlatém poměru).
Kopie - shim2.jpg
Kopie - shim2.jpg (38.74 KiB) Zobrazeno 2582 krát


Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Honza Culek » 12 úno 2012, 18:47

Zkusil jsem udělat takové kompozičně psychologické schéma :D
Přílohy
shim3.jpg
shim3.jpg (37.46 KiB) Zobrazeno 2566 krát
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jarek Servus » 12 úno 2012, 20:53

Jiří a Pavle děkuji za další vysvětlení, musím si to celé přečíst ještě jednou, abych to celé pochopil.
Jen linguistická připomínka: "Prostor vnitřní imaginace" mi připadá daleko hezčí a výstižnější název než "negativní" nebo "prázdný prostor".
Naposledy upravil Jarek Servus dne 13 úno 2012, 09:40, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 12 úno 2012, 22:13

V posledních dnech jsem se příliš nedostal k počítači, takže jsem rád, že se se svými názory zapojilo tolik bonsajistů :jedna: . Přesně tohle byl můj záměr, rozpoutat diskuzi i ohledně estetiky a vnímání bonsají, jakousi nadstavbu samotného pěstování a tvarování, kde se všichni máme co učit.
Takže, abych i já vyjádřil svůj názor, hlasoval jsem pro umístění stromu doleva, a to z důvodů, které (především v posledním příspěvku) podle mě dost zřetelně popsal a načrtul Pavel S. - hmota obrostu jednoznačně zatížená doprava, dvě spodní větve svým sklonem i výstavbou rovněž "táhnou" vpravo, pro mě osobně je pak i hodně důležitý levý spodní jin, který sice vychází doleva, pak se ale krásnou kličkou otáčí doprava a dodává jalovci ten správný "šmrnc" vpravo. Pro mě je to z velké části právě tenhle jin, který mi hodně ulehčuje rozhodování, proč strom umístit vlevo.
Poloha vrcholu (a v podstatě i spodní pohyb kmene) už je pro mě až druhotným prvkem, i když přiznávám, že kdyby to byl můj strom, tak bych asi tuto nejednoznačnost vrcholku mínil zkorigovat aspoň lehkým ubráním obrostu na levé straně a přidáním na pravé.
Ještě jsem zkusmo ve Photoshopu provedl úpravy stromu - náklon 7° doleva, redukce obrostu na pravé straně, cekové vzpřímení stromu, kdy spodní část již nemá výraznější pohyb doprava, ale je de facto kolmá k povrchu misky - v tomto případě bych si už strom na levé straně dokázal představit jen velmi stěží.
Pavel píše cituji : "že to nedělal žádný neuměl", v originálu článku se ale píše (přeloženo doslova) - "Zatímco jsme o problému diskutovali, přišel majitel stromu a postavil strom doprava, tak jak se to zamlouvalo mně, a celková kompozice lahodila mému oku.", takže by mě samotného zajímal i pohled autora bonsaje na jeho vlastní strom :) .
Přílohy
vprav EDIT.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 úno 2012, 07:47

Honza Culek - ta expozice je celek, tj. patří do ní celý svitkový obraz, ne jen jeho polovina, a i volný prostor kolem rostliny a obrázku až po hranici danou bambusy.... Pokud by jsi z ní vykrojil jen to co máš uvnitř té elipsy hlasoval bych také pro umístění vlevo.
Obrázky jsou zřejmě foceny širokoúhlým objektivem a zkreslují objekty - vzdálenosti blíž a dál od objektivu...
Luki, ten jalovec , není to nakonec fotomontáž ? i když podle stínů asi ne , ale těsně nad tím mechem se mi to nebari nějak nezdá. Pavel má pravdu co se týče jeho umístění v misce, i spodní části. Já ale píši ne jen k rostlině ale celé tokonomě, mimo to co jsem již napsal, je rostlina na fotografii vlevo obrostem blíže ke svitku, vlevo od ní je dle mého názoru více volného místa než by mělo být, doplňkovka naopak k naznačenému směru větví daleko - neladí mi to.
Mimo změnu náklonu kterou udělal Lukáš, bych zcela jistě volil i jinou misku a rostlinu v ní posunul.
Ale také - bylo by mi potěšením mít tu takovou rostlinu ...

Rozděleno na přání přispěvovatele. Admin.

Ještě doplnění - o omlouvám se ;) jen hrubé a neumělé vykreslení propojeného volného chcete li negativního prostoru, / "stromu ve stromu" - toho důležitého co tam není / v tomto případě autorem tvaru velmi pěkně zpracovaného :D . :think: :) /snad mi porozumíte/Ale musím přiznat, že tento obrázek, jak je vidět, trošku podporuje Pavlův pohled na tento strom
Přílohy
Kopie%20-%20shim2.jpg
Kopie%20-%20shim2.jpg (44.78 KiB) Zobrazeno 2368 krát
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Honza Culek » 13 úno 2012, 11:45

...to moje "schéma" bylo myšleno jako vtip...berte ho prosím s velkou nadsázkou. Pro umístění stromu vlevo jsem však stále a to i z objektivních důvodů , které popsal Pavel Slovák a Lukáš Sirotný a zbylé prvky kompozice toto umístění ještě potvrzují a "stvrzují".
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jarda Marek » 13 úno 2012, 19:14

Taky by mě zajímal pohled autora, kterého jsem asi pochopil a dal strom do prava jak on ... a nebo to nechápe zrovinka jako já :P

Strom pro mě zajímavý v pohledu na kmen "lehce" z levé strany a vrcholem do leva, postavím-li do tokonomy na levou stranu, levá stěna mi tento jedinečný pohled uzavře a přicloní proto jsem pro volbu do prava jako autor... doplňkovku vidím celou a svitek taky ať mám strom z té či oné strany...

Je mi jen záhadou kolik lidí hlasovalo do prava, nikdo se k tomu nevyjádří a jen já opět budu za šťourala protože tomu nerozumím :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Bury76 » 13 úno 2012, 20:31

Také jsem hlasoval pro umístění stromu do prava připadá mi že strom přichází a pozoruje doplňkovku, nebo se sklání k doplňkovce.
Uživatelský avatar
Bury76
 
Příspěvky: 358
Registrován: 01 říj 2009, 19:28
Bydliště: Děčín tel.739468413
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 úno 2012, 22:34

Jelikož zde byl strom už z hlediska estetiky a proporcí velmi podrobně rozebrán (takže nezbývá než místo pro pocity :) ) , chtěl bych ještě přidat jeden názor autora z druhé části článku:

Ačkoli lidé často velmi silně vnímají směřování horní částí koruny, většinou váha obrostu nedokáže převážit směr určený spodní částí kmene.

To znamená, že je často hodně ošidné řídit se PŘEDEVŠÍM směřováním vrcholu - zkuste schválně ještě jednou odolat nutkání sklouznout očima po kmeni k vrcholku doleva a vyhodnoťte strom i s ohledem na umístění v misce a celkovou váhu koruny, nejlépe z toho posledního náčrtku v příspěvku pana Svačiny, kde je rozkresleno nejvíce relevantních prvků. Myslím, že na živo by to bylo určitě zřejmější...

Druhá část s dalšími zajímavými stromy k posouzení je nachystaná na zítřek ;)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron