Vystavování bonsají - orientace stromu

Na kterou stranu Tokonomy byste umístili jalovec z fotky?

Vpravo
19
83%
Vlevo
3
13%
Obě možnosti jsou rovnocenné
1
4%
 
Celkem hlasů : 23

Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 10 úno 2012, 16:55

Nedávno se na blogu Bonsai Tonight objevilo několik článků ohledně směřování bonsají s aplikací na sestavování výstavních kompozic - tj. jestli člověk vnímá celkový pohyb konkrétního stromu směrem doleva/doprava, a tím pádem jej umístí nalevo/napravo od doplňkového objektu. Se svolením autora jsem články přeložil, první část je na našem blogu tady http://leafbrothers.blogspot.com/2012/0 ... art-1.html . Jedná se o shimpaku jalovec, myslíte si, že směřuje doleva, nebo doprava? Na kterou stranu byste ho při "klasické" prezentaci v Tokonomě postavili? (viz anketa). Podle mě se jedná o dost zajímavé téma, které se , pokud vím, zatím nikde moc neřešilo, takže si myslím, že diskuze může být pro všechny zúčastněné podnětná :) .
Přílohy
shim1.jpg
jalovec shimpaku
shim1.jpg (113.61 KiB) Zobrazeno 4089 krát
shim2.jpg
při umístění vpravo - strom má tedy předpokládaný směr doleva
shim3.jpg
při umístění vlevo - strom má tedy předpokládný směr doprava
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Venca Stropek » 10 úno 2012, 18:32

Ahoj Lukáši,
nad tímto stromem jsem přemýšlel již po shlédnutí na Bonsai T... Anglicky neumím, ale dle fotek jsem nedokázal strom pochopit :!:
První část stromu mi jasně říká doprava, ale vrchol je postaven tak, že směřuje doleva :think:
Můj závěr byl, že bych zmenšil, nebo odstranil nejnižší jin v levo a pravá spodní větev by asi také šla pryč :oops: a další pravou
nad ní bych pokrátil. Takto mi to také připomíná Clémensův buk, který jde celý doprava, ale vrchol je jasně levostranný :!: :!: :!:
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Pavel Slovák » 10 úno 2012, 20:50

Zdarec Luki, zajímavé téma. Existuje několik základních bodů, jak vnímat tento strom. Pro mě strom jasně směřuje doprava, tedy umístění v Tokonomě na levé straně. Myslím , že to nelze dokonale popsat v textu. Ale výrazně mluví kmen od nebari, výrazně mluví prázné (negativní) prostory, výrazně mluví výrazně mluví těžiště kompozice ( které samozřejmě není ( někdy může být, zde ale ne) totožné s těžištěm kmene. Důležitý aspekt je si uvědomit , představit i z fotky ve 3D. Jak Venca poukazuje spodek jasně doprava horní část se může jevit mírně vlevo. Zde je nutno si uvědomit rotaci v hloubku v horní části a to si v hlavě přenést do prostoru. Sovnat si také poměry prostorů, uvědomit si jejich velikosti a také to, že foto je mírně z nadhledu, takže pravá spodní větev prostor ještě více otvírá atd atd. Je to spíš téma na živo a na hodně malování. Nicméně velmi důležité, naučit se vnímat strom a představit si jej je nutné při každém tvarování , restylingu, vystavování, hledání chyb v kompozici, prostě pořád. Spousta lidí takové cvičení vůbec netrénuje a pak vznikají problémy např. na fóru v nepochopení.
Zdraví Pavel S.
Pavel Slovák
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 úno 2009, 23:20
Bydliště: Vigantice

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Venca Stropek » 10 úno 2012, 21:19

To jak píše Pavel, je to, co mě mate :!: Pohyb kmene ve spodní části, jiny, shari atd. mě nutí směřovat strom doprava, ale pak by musely nastat změny v postavení
vrcholové části stromu. Lehce ubrat na levé části čepice a také malinko zvýraznit nějaký negativní prostor na pravé straně vrcholu, aby byl jasně zřetelný směr kompozice.
Zatím se nedokážu jasně orientovat v takto složitých stromech, chybí mi právě ta hloubka, která je zřetelná na živo a dokáže pomoci pochopit zbytek kompozice.
I přesto si myslím, že by to nějaké úpravy právě toho vrcholu sneslo, ale to by již musel objasnit mistr sám. Díky za tyto témata :jedna: :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Milan Vohnout » 10 úno 2012, 22:21

Popravdě jsem si říkal, že jde použít na obě dvě strany a tak jsem hlasoval ale díky Pavlovi a dobrému vysvětlení a podíval se znova a jeto tak. Škoda, že se už asi více lidí asi nezapojí v diskuzi na tohle téma. :P
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Milan.Hupak » 10 úno 2012, 22:56

Venca Stropek mi mluví z očí. Lépe to vyjádřit snad ani nejde.
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Robert Černý » 11 úno 2012, 00:24

Je to sice mimo téma (hlasoval jsem pro "pravo"), ale strom se mi nějak nelíbí. Je krásně zpracovaný a je na něm vidět odborná péče, ale prostě mi na něm něco vadí. Pokusil jsem se o virtuál, zřejmě jsem z toho udělal tuctovku, ale mě se takový stromy líbí. Možná je to začátečnickou nezkušeností :?
Přílohy
shim1.jpg
shim1.jpg (131.69 KiB) Zobrazeno 3947 krát
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jirka Bělunek » 11 úno 2012, 09:40

Zdravím, co se týká umístění obrázku na foto, tak nato odpověděl Leonardo svým Zlatým řezem. Z toho také vyplívá myslím i umístění které preferoval. Myslím doprava a do zmíńovaného zlatého řezu.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 úno 2012, 09:51

Stejné téma je i na Bonsai kai a tam jsem včera napsal toto :
"To není snadná hádanka. Kmen a větší část obrostu směřují - mají pohyb doprava, tím by si strom říkal o umístění spíše na levé strně kompozice, ale když se na kompozici dívám jako na celek, tak tento strom i na mě působí tím průhledem -volným prostorem - a svou horní částí lépe když je umístěný na pravé straně Při umístění vlevo se mi zdá " že se jeho "hlava" dívá k sousedům".

Otázka byla na umístění tohoto stromu, / zřejmě schválně vybraného a nejednoznačného - otížnějšího na rozhodování/, ale ve vzhledu - poloze tak jak je na obrázcích a v této takto aranžované kompozici, ne na jeho další možnosti, otáčení či úpravy - ty jsou pochopitelně možné ale bude to jiná kompozice. Lukáš má na stránkách přeložené i "správné" odpovědi aranžerů a autora. Tam je zcela jistě patrný i vliv a odlišný pohled Japonců čtoucích doma tradiční texty zprava do leva, a tak občasná pro nás jakoby obrácená orientace věcí v aranžmá ...
A Robertovi - zdravím :jedna: mýma očima - rostlinu jsi trochu "zjednodušil" ale změnami jsi ze zadní větve která zajišťovala v původní poloze "hloubku" kompozice udělal větev která jakoby vychází a vyplňuje vnitřní oblouk ohybu kmene, to pro mě není to pravé. Vzniká tím z obrostu tak trochu takový "hříbeček" obrost je téměř rovnoměrně rozdělen na obě strany - ale vzhledem k ohybu kmene větší část obrostu jde jinam než pohyb kmene ve vždy viditelné dolní části - ten směřuje doprava, obrost "jde" doleva - rostlina je tak trochu"jako lyžař při slalaomu, jinde nohy jinde trup" její "těžiště" je tako posunuto více na levou stranu, původní řešení bylo vyváženější autor vytěžil -získal více...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Vystavování bonsají - orientace stromu

Příspěvekod Jarek Servus » 11 úno 2012, 13:00

V první chvíli jsem hlasoval pro umítění vpravo, Směřoval mě k doplňkovce doleva pohyb vrcholu a jinů. Přitom jsem zvyklý číst stromy odprava, tak mi toto umístění přišlo poměrně vyvážení. Po přečtení Pavlova příspěvku jsem udelal jednoduchou věc. Dlaní jsem si na monitoru rozdělil kompozici na dvě části a takto celkové vyvážení. Potom jsem musel dád za pravdu Pavlovi, Při umístění stomu nalevo je kompozice vyváženější.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Další

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron