Estetika jalovec

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Milan Karpíšek » 20 srp 2010, 07:59

Záměrně jsem čekal s odpovědí jestli ještě někoho něco napadne. Takto jsem to jsem dal jako představu téměř hotového stromu. Jedná se o sabinu yamadori, a hlavní o co mi šlo, bylo respektovat strom tak jak narostl a využít co nejvíce větví. Tím pádem vznikne už trošku složitější strom, originál. Ta levá s očkem mě vůbec nevadí, naopak podtrhuje celkový charakter stromu v mírném větru. Na jalovcích jsou takovéto větve bežným jevem. Za další na stromě zůstalo neskutečné množství možností jak se stromem dále pokračovat. Ořezat většinu větví je na takovémto stromu prasečina a obrovská škoda. Hlavní důvod proč jsem to dal sem byl ten, že jsem chtěl aby jste se začali na stromy koukat trochu z jiné stránky. Chce to hodně sledovat japonské stromy a že tam je taky dost i nesmyslných větví ale to je na nich to krásný. Ty stromy nejsou dokonalý. Pokud se chcete učit tak jak tu všichni píšete, tak se učte a přemýšlejte co je pro strom nejlepší nikoli pro tvarování a pravidla. Všechny pravidla jsou od toho aby se porušovali :twisted: . Sabina je samozřejmě natvarovaná tímto způsobem. Boční pohled jsem výjmečně nevyfotil ale ten by stejně nic nevyřešil, to je potřeba vidět naživo.
Přílohy
P1070888_resize_resize.JPG
P1070888_resize_resize.JPG (69.45 KiB) Zobrazeno 1970 krát
sabináž virt_resize.jpg
sabináž virt_resize.jpg (64.84 KiB) Zobrazeno 1966 krát
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod pájaombre » 20 srp 2010, 08:26

Přiklonil bych se k poslednímu Milanovu vysvětlení :clap: pro rozčlenění horní koruny,bych potřeboval pohled z hora :roll:
Jediné co mě vadí :evil: je že ho nemám doma :twisted: jinak :jedna:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Jarda Marek » 20 srp 2010, 15:12

Milane opět skvělá práce, ale...
zase budu za rejpala, jelikož jsem evropan, pohlížím na strom coby evropan a ta větev s tím očkem mi tam nesedí ať chceš nebo ne, je nasazena v pravém úhlu na kmen a to mi vadí :think: (je to jak spojka vodovodní trubky) asi si budu muset nechat protáhnout oči či co :think:

spodní jin č.2 taky šel tím směrem a větev z mě neznámého, ale asi přírodního úkazu je pryč, proč větev položená výš a ještě přímo rovně proti tomuto úkazu vydržela je mi záhadou :think: proto v tomto případě nevidím na tom nic krásného :think: myslím na té větvi a sám za sebe a jelikož se učím (jak neuslále píšem) tak pro mě to není přirozené :think: a jelikož si to vložil do estetiky stromu chtěl bych to vysvětlit.
Díky :jedna:
Přílohy
P1070888_resize_resize.JPG
P1070888_resize_resize.JPG (62.96 KiB) Zobrazeno 1918 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Martin Iša » 21 srp 2010, 10:33

Pane "učiteli" Milánku ;) , nevím proč to nechceš vyfotit ze všech stran????Určitě víš, že stromek by měl být koukatelný ze všech pozic 8-) A ty jako zkušený bys to měl vědět.My se můžeme mýlit, splést se, skazit.....ale jsme Greenhorni a ještě dlouho budeme.Učíme se, učíme se rádi. Každý "zrajeme" bonsajově jinak.Jak už bylo psáno několikráte:100 lidí 100 názorů. ;) Asi už jsi za druhým :think: Levelem, ale tady je to o trpělivosti, ochotě vysvětlovat neustále úplné začátky , základní principy pěstování, tvarování........A až po zvládnutí Základů, může bonsajový elév přemýšlet zda může porušit pravidla, vyzdvihnout na stromku přednosti , zajímavosti, které třeba i ty pravidla porušují, ale stromek tím získá na zajímavosti a originalitě.Možná to asi myslíš v dobrém, ale probírat zde fylozofii by zde zatím asi spíše uškodilo.Páč si myslím, že valná většina zde nebude vědět o čem je řeč.To nemyslím v žádném případě ve zlém.Jsme rádi, že sem přispíváš. Vážíme si toho. :jedna: No a ke stromku:Budu se opakovat, ale takto z jednoho pouhého pohledu, to držátko NEEEE! :) Netvrdím, že se to někomu nemusí líbit, ale mě ne.Jinak tvarování obrostu 1- :P To jen abys nezpychl. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Dan Pánek » 22 srp 2010, 08:17

Zkusil jsem jen narychlo naznačit, jak třeba mohl strom vypadat před tím, než na něm zapracoval vítr či sníh, výsledek ala Milan mi přijde přirozený dost.

Přidám mé vnímámí pravidel, trochu jiné, než je na greenech obvyklé - když nevíš, jak to udělat lépe, udělej to aspoň podle pravidel

Martine, Martine :roll: , cos to zas vyplodil? Ono někdy méně je více...
Přílohy
milan2.JPG
milan2.JPG (67.48 KiB) Zobrazeno 1812 krát
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Jiří Svačina » 22 srp 2010, 10:01

Ano Dane, vidíš tu rostlinu dobře, a podobně jako já, směrem na levou stranu ,který jsi naznačil, by strom asi přirozeně rostl. Mohl by, ale pochopitelně nemusí být tím směrem tvarován...jen...
Bonsai - v Japonském duchu,tj. třeba i jen 15 cm vysoký, vždy působí jako STROM, a i dramaticky pokroucený ,třeba jen náčrt s předpokládanou miskou, nebo virtuál, by měl být vždy představován v reálné a stabilní poloze, tj. /z těch vámi posmívaných a neuznávaných pravidel / může mít libovolně šikmý, pokroucený kmen , rozervaný, nakloněný atd., ale "po lopatě", v misce, při umístění na stanovišti a větru "NEPADÁ"...
A jistě může mít třeba i ta "očka", i hodně složitě pokroucené větve, proč ne, to jsou jedinečné detaily... ale vždy je důležitý i směr a nasazení větví, vzájemné poměry, atd. - stručná, jednoduchá přirozená elegance.
A to, že to u jamadori bývá občas jinak, a o hodně složitější, je sice fakt, a že to většinou už moc nejde změnit, je také fakt, ale na těch zásadách-pravidlech to proto přece nic nemění a je zcela zbytečné to okecávat, nebo poukazovat na jiné přednosti či nedostatky něčeho - někoho... Představená rostlina je zakořeněná pokroucená větev, i pro mě viditelně stará a krásně pokroucená, dramatická, ale také zcela bez nebari, s dost řídkým obrostem na větvích daleko od kmene , ne moc dobře nasazenými větvemi...navíc druhu u nás silně trpícího houbovou rzí.
Pokud se pokroucením větví řeší jen nedostatek obrostu v žádaných polohách, je to spíš legrační ..... a /nedodržované/ pravidlo - kvalitní a bujný obrost je přece před tvarováním vhodné si vypěstovat...
K příspěvkům i v dalších diskusích jen opakuji : Dámy a pánové - SPĚCH je u bonsají omyl....
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 22 srp 2010, 11:49, celkově upraveno 3
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Martin Iša » 22 srp 2010, 10:15

Dane,Dane!Když už něco nazanačuješ, tak to alespoň napiš konkrétněji. :) Já to snesu, nejsem urážlivý a samozřejmě dokonalý také ne. ;) Co se týká stromku to je snad už jasné ne?Pořád se to "mele" dokola.100 lidí 100 názorů.A je přirozené, že to všichni nevidí stejně.A o porušování pravidel, vyzdvihování předností stromu....by se dalo hovořit hodiny a hodiny.Jsem pro, taky jsme si včera s Milanem pokecali po telefonu. 8-) Ale mám pocit, že si asi nerozumíme. :think: Jsem sice někdy na zabití, ale snažím se pomáhat s nejlepším svědomím.Dane, a nikdo ti nebrání, aby jsi se více zapojil do diskuze a pomoci těm úplně začínajícím. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Dan Pánek » 22 srp 2010, 15:25

Já jsem to tam konkrétněji měl, Martine, ale pak se mi to zdálo moc kritické, tak jsem to zase smazal, jako obvykle. Možná soukromě na mailu, veřejně to řešit nechci, tak dyštak napiš.

Co se týče pomoci začátečníkům - ohledně těch levelů pěstování a tvarování tu radíte dobře, a já sám v tom nejsem nijak zkušenější než řada z vás - je zbytečné něco dodávat. Kde někdy nesouhlasím, je ta filozofie, to s úrovní znalostí a zkušeností moc nesouvisí, spíš s vrozenou touhou preferovat nějaký fundovanější přístup k věci. To je pro většinu začátečníků, ale i letitých pěstitelů zbytečné - dělají to pro radost - a sem to asi moc nepatří, jak sám správně píšeš.

Takže když mám čas, chodím sem číst a reaguji jen zřídka. Tohle Milanovo vlákno se mi zdá správně zařazené a přínosné, přes Milanův jistě trochu "lektorský" přístup k věci :lol:
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Martin Iša » 22 srp 2010, 19:31

Dane jen mě skritizuj, já jsem splachovací. :) Pokud si stojíš za svým, nevím proč po mailu?Vždyť diskutujme. ;) S Milanem jsem si to vyříkal, a ještě to určitě proberem. :jedna: Zkusím to ještě více vysvětlit.Já osobně se snažím koukat na příspěvky jako úplný začátečník, a těch je tu většina.A za svou osobu bych byl radši, kdyby když to sem Milan dá(nebo kdokoliv jiný) rovnou vše "polopatě" vysvětlil-proč, jak, kdy........Páč si myslím, že to Milan myslí dobře, ale ta forma "hádanky" nebo jak to lépe nazvat ;) většině asi moc neříká, nebo tomu nerozumí.Taky jak už je tu dlouho ten Jalovec, a kolik Greenhornů nějak reagovalo? :think: Toť můj osobní názor. ;) Pokud má někdo jiný, sem s ním. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Estetika jalovec

Příspěvekod Lada Fabián » 22 srp 2010, 19:56

Martine,domnívam se že Milan nás chce všechny spíše donutit k tomu aby jsme ještě lépe pozorovaly bonsaje ,stromy v přírodě a náš materiál a dostali z něj opravdu to nejlepší.Proto ty hádanky.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků