Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Robert Černý » 03 lis 2009, 11:53

Petr Syrový píše:Roberte já myslím že třeba udělat pomůcku jak fotit v interieru stromky by zrovna na zimu aktuání bylo.Já fotím pokus- omyl a rád se přiučím.


V interiéru bych fotil hlavně za jednolitým - jednobarevným pozadím. Hlavně ne proti oknu, protože jde moc světla proti foťáku a je nesouměrné pozadí.
Třeba použít prostěradlo, nebo nějakou deku. Ideální je když toto pozadí je mírně nakloněno a to tak, že horní část bude o něco dál od foceného stromku než spodní část pozadí. Ideílní je něco okolo 60 stupňů. A čím bude pozadí dál od foceného stromu, tím líp. Jde o to, že stíny se zjemní a někdy ani na pozadí nedopadnou a tudíš nejsou kolikrát ani vidět. Musí se ale dodržet podmínka, že pozadí vyplní celou fotku!
Dále je důležité fotit bez blesku (i u malých kompaktů jde vypnout), jinak se nehezkým stínům, které foto dost ruší a strom je pak nepřehledný nevyhneme. To ale přináší daň fotit se stativem, jelikož se bude fotit na delší čas uzávěrky a to se v ruce nedá udržet a fotka by byla rozmazaná.
Někdy je světla opravdu málo a proto se musí stromek nasvítit, stačí i obyčejná lampička. Jak blízko ji dát si každý musí vyzkoušet, záleží na síle žárovky a zase aby strom lehce osvětlila a nedělala nepříjemné stíny. Úhel nasvícení musí také každý najít sám, většinou se jedná o 0-90 stupňů. Záleží jestli je strom s jehličí, s listem, nebo bez.....
Pokud nemáte stativ, dá se to vyřešit, že aparát prostě položíte na něco...(kus nábytku, žehlící prkno, atd....), jde o to aby foťák stál na něčem pevném. Dále bych doporučoval fotit ze stativu (nebo z jiného udělátka) na samospoušť. Protože i když je aparát na stativu, zmačknutím spouště se mírně rozechvěje a fotka bude opět mírně mázlá. Když se zmačne spoušt a fotí se na samospoušť, je nějaká chvíle aby vybrace ustaly a stromek bude vyfocen tak jak má.
Rád bych ještě podotknul, že není žádný 100% návod jak vyfotit strom v interiéru a každý má jiný podmínky a každý musí zkoušet a vymýšlet. A věřte, že skoro nikdy nevyfotíme strom, aby vypadal jak z časopisu (ani já ne). Nemáme na to vybavení co by to chtělo. Kdo byl na výstavě v Děčíně, mohl si všimnout jak se tam fotily stromy do katakogu, nebo kam.... Přišel profi fotograf, donesl si tři kufry. Co jsem viděl já, tak fotil před profi pozadím, měl dvě velký lampy na osvětlení a fotil pomocí dvou vyrovnávacích externích blesků.....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Robert Černý » 08 lis 2009, 17:50

Rád bych zde vysvětlil nějaké základní pojmy ohledně focení.
Někteří z vás je znát budou a ostatní zase ne. Tak začnu pomalu, jednoduše a od začátku.
Předpokládám, že dnes již všichni disponujeme digitálními fotoaparáty, už kvůli našim stránkám a internetu. I když na druhou stranu spousta lidí ještě dnes používá kinofilmové aparáty.
Digitální aparáty se dělí na kompakty a zrcadlovky. KOMPAKTY se dají ještě dělit na takové ty klasické malé a takzvané nepravé EVF zrcadlovky. Oba druhy přístrojů fungují stejným způsobem. Rozdíl je že takzv.EVF zrcadlovky mají vzhled zrcadlovky, ale nemají výměnné objektivy a ve svém tělě mají absenci zrcadla, které dělá ze zrcadlovky zrcadlovku. Dále nepravé EVF zrcadlovky jsou ve výhodě oproti malým kompaktům tím, že mají větší a širší objektiv, který umožňuje větší ZOOM - vlastnost přiblížit si focený objekt (dnes již 28x) a mají větší SVĚTELNOST - to znamená, že hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. Dále je možnost nastavení hodnot (čas, clona atd.)u EVF manuálně, kompakt nabízí pouze automatický režim.
ZRCADLOVKA - dnes se zrcadlovkou myslí zrcadlovka jednooká (v angličtině SLR - Single-lens reflex), digitální zrcadlovka (DSLR) u níž je zrcadlo sklopné, a jeden objektiv se tak používá jak pro expozici, tak i pro hledáček, v němž je vždy vidět skutečný obraz. Zrcadlo v těle přístroje zajišťuje přenos obrazu z objektivu do hledáčku. V konstrukci v podstatě není velký rozdíl mezi digitální a konofilmovou zrcadlovkou. U digitálního aparátu se již nepřenáší
obraz na kinofilm, ale na takzvaný čip - SNÍMAČ, SENZOR, který zpracovává obraz do digitální podoby.
Toliko pro začátek a pokračování příště. Jen ještě pár ilustrašních obrázků.
Přílohy
olympus.jpg
klasický malý kompakt
olympus.jpg (6.48 KiB) Zobrazeno 4616 krát
panasonic.jpg
nepravá EVF zrcadlovka
panasonic.jpg (34.15 KiB) Zobrazeno 4632 krát
pentax.jpg
zrcadlovka
pentax.jpg (74.04 KiB) Zobrazeno 4626 krát
zrcadlovka.JPG
schéma principu zrcadlovky
zrcadlovka.JPG (61.27 KiB) Zobrazeno 4637 krát
zrcadlovka - spoust.JPG
schéma zrcadlovky po zmačnutí spouště
zrcadlovka - spoust.JPG (63.06 KiB) Zobrazeno 4605 krát
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Míra Z » 09 lis 2009, 00:51

Roberte díky zajímavé :jedna:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Jarek Servus » 09 lis 2009, 10:06

Roberte pokračuj, je to zajímavé :clap: :clap: , ale dokazuje mi to, že jsem technický analfabet :roll: . Poslední, čemu z elektroniky snad rozumím je krystalka, kterou jsme dělali na základní škole. :lol: :lol:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2009, 16:10

Teda Roberte!Smekám! :clap: :clap: Tohle je pro nás , kteří v tom tapou opravdu veliký přínos.Jen tak dál. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Pavel Š. » 09 lis 2009, 16:48

Pěkně vám to Robert naservíroval. :jedna: Já jsem se bohužel při výběru foťáku před pár lety musel prokousat ke stejným informacím pracně sám. :blednu:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Jarda Marek » 09 lis 2009, 16:54

Víš Pavle jsou tu skvělí lidé, kteří se nebojí ani nestydí poradit, jako "greenhorni".
Roberte :jedna: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Milan Vohnout » 09 lis 2009, 18:20

Zas o něco chytřejší a to díky Robertu. :D
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod Robert Černý » 12 lis 2009, 13:48

Zdravím, pokusím se dnes přiblížit zase nějaké pojmy ohledně focení. Poprosím jen ty zkušenější o schovívavost, jelikož se budu pokoušet vysvětlovat pomalu a polopatě.
EXPOZICE - jedná se v podstatě o souhrn nastavení fotoaparátu, aby výsledek byl koukatelný.
V expozici musí být nastaveny tři hlavní elementy: čas závěrky, clonové číslo objektivu a citlivost ISO. Při focení s externím bleskem je tomu trochu jinak, tam jsou nejdůležitější hodnoty: clonové číslo objektivu, výkon blesku a vzdálenost foceného objektu, ale o tom až jindy.
ČAS ZÁVĚRKY - je čas na jak dlouho se závěrka otevře (ve velkém případě to bývají desetiny a tisíciny sekundy), čím bude závěrka déle otevřená, tím dopadne na snímač (senzor, čip, konofilm) více světla a tím bude výsledná fotka více světlá, naopak pokud bude závěrka otevřena na kratší dobu, snímač bude osvícen méně a tím bude výsledek tmavší. Proto se musí najít optimální nastavení času, aba fotka nebyla tmavá ani světlá.
ISO - Citlivost filmu podle standardu ISO určuje citlivost na světlo a požadavky na expozici, to znamená, že čím je citlivost (ISO) vyšší, tím je více kinofilm a snímač citlivější na světlo. V praxi to znamená, že když budeme fotit např. na ISO 100 použijeme určitý čas k osvětlení snímače. Když budeme fotit na ISO 800, budeme potřebovat kratší čas na stejný výsledek. U digitálů se citlivost ISO pohybuje v rozmezí od 12 do 3200, obvyklé hodnoty jsou 100, 200 a 400.
CLONOVÉ ČÍSLO OBJEKTIVU - jinak také clona. Slouží nám k nastavení hloubky ostrosti. Je to v podstatě stínění objektivu. Aby jsme pochopili princip clony, musíme si představit objektiv jako válec, který má schopnost zmenšovat a zvětšovat svůj vnitřní průměr. Nesmí nás zmást, že menší clonové číslo " f " (menší clona) v objektivu vytvoří větší vnitřní průměr a naopak větší clona udělá v objektivu menší díru. Co to udělá v praxi?? Jak jsem již psal jde o takzvanou HLOUBKU OSTROSTI, kdy při focení si zvolíme, zda-li před i za foceným předmětem chceme mít ostré, nebo rozmazané prostředí. Při focení našich stromků je výhodnější fotit na menší clonu (velkou díru). Výsledkem bude ostrá bonsai a mírně rozmazané rušivé pozadí, které je nežádoucí, pokud nemáme nějaké jednolité (jednobarevné) pozadí. Závěrem můžeme říct, že pokud budeme chtít mít na fotce ostré i pozadí, fotíme na velkou clonu (malá díra) a naopak, když chceme mít focený objekt ostrý a pozadí rozostřené, fotíme na malou clonu (velká díra). Aby to nebylo tak jednoduché, musíme si uvědomit, že při různých hodnotách clon, je i rozdílné množství světla, které bude dopadat na snímač. Velká clona (malá díra) propustí méně světla. Zase malá clona (velká díra) propustí více světla. Proto musíme v závislosti na cloně pracovat i s časem závěrky. Velká clona (malá díra) - delší čas, malá clona (velká díra) - můžeme si dovolit kratší čas.
U malých kompaktů se dá většinou nastavit pouze hodnota ISO, ostatní nastavení je možné u nepravé EVF zrcadlovky a u pravé zrcadlovky. Zřejmě většina z vás má kompaktní fotoaparáty, ale psal jsem to aby jme pochopili jak to vlasně funguje.
Přílohy
m.jpg
foceno s malou clonou - pozadí je rozostřené
m.jpg (97.23 KiB) Zobrazeno 4356 krát
v.jpg
foceno s velkou clonou - pozadí je ostré
v.jpg (127.1 KiB) Zobrazeno 4366 krát
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd. od Roberta

Příspěvekod preacher » 18 lis 2009, 10:35

Roberte, díky. Myslím, že se zase posune kvalita fotografií o kus dopředu. Já osobně jsem absolvoval kurz Digitálích dokumentačních technik na Přírodovědecké fakultě MU v Brně u Dr. Vávry. Kurz byl velice přínosný a náhled nejen na digitální fotografii, ale i na další techniky v dokumentaci a prezentaci mi rozšířil obzory. Pokud má někdo zájem se o těchto technikách dozvědět více, může se kouknout na stránky Dr. Vávry: http://digicentrum.sci.muni.cz/ucebnice.htm
Pavel Kotík
Uživatelský avatar
preacher
 
Příspěvky: 11
Registrován: 01 říj 2009, 09:26
Bydliště: Kobylí, okr. Břeclav

Další

Zpět na kresby, focení...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků