Diskuze kolem virtuálního tvarování

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Honza Culek » 29 lis 2012, 18:33

Byl bych moc rád, kdyby všichni pochopili, že nemám nejmenší touhu ani potřebu na někoho machrovat a něco si dokazovat. Naopak bych byl velmi rád, kdyby se někdo snažil pochopit skutečný význam toho, co jsem se pokusil vyjádřit a nebral to jako osobní útok, nabubřelé machrování atd. Necítím se jako žádný mistr, ani jako výborný demonstrátor atp. Díky různým faktorům jsem se možná dostal v něčem o kousek dál a rychleji než ostatní. Ale hlavně proto, že se mi ve spoustě věcech a situací podařilo neprosazovat své ego a svoje mylné názory. To je právě ta věc, která hodně souvisí s tak často vykřikovanou pokorou...Velmi často mě to stálo obrovské úsilí najít v sobě POKORU. Jsem rád, že zde padla zmínka o tom, že jsem se ještě před dvěma lety vyjadřoval k určité věci tak a tak. Je to pro mě důkaz toho , že jsem se někam posunul a dokázal se odprostit od věcí a názorů které byly velmi často prostě mylné a scestné a v konečném důsleku znamenaly jen ztrátu času a koncentrace, na to co je opravdu důležité. A otecvřeně přiznávám, že pro mě není vůbec důležité, jestli jsem členem nějakého internetového fóra nebo ne, nebo za koho se považuju nebo nepovažuju a za koho mě považují ostatní. Důležité jsou pro mě výsledky práce a samotný přístup a hlavně lidé a přátelé, kteří se bonsajím chtějí věnovat na podobné vlně a podobným přístupem. Moc rád někomu pomůžu nebo poradím, když toho budu schopen. Protože jsem se toho zatím stihl o bonsajích a hlavně přístupu k nim naučit VELMI, VELMI MÁLO. Je taky ale potřeba aby na druhé straně byl někdo, kdo skutečně chce o věcech přemýšlet a naslouchat...
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 30 lis 2012, 01:15

Já jsem asi ten poslední, kdo tady může pouštět nějaká moudra, takže to co píšu berte s rezervou a pouze jako můj osobní pocit a názor, který nikomu nevnucuju.

Myslím, že se tahle diskuze začíná ubírat nějakým špatným směrem. Původní myšlenka příspěvků Honzy Culka, Milana Karpíška a Venci Stropka byla podle mne taková, že kresba je mnohem lepší než virtuál. Myslím v tom směru, že kresba je člověku přirozenější. Ať už co se doby používání týče (staré jeskyní malby), tak i poskytovanou volností. Asi to nedokážu správně vyjádřit, ale přijde mi jako kdybyste chtěli srovnávat kaligrafii tvořenou ručně štětcem a nějakou kaligrafii vytvořenou v počítači pomocí myši. Vždyť je přeci rozdíl vzít do ruky štětec nebo tužku a usměrňovat jeho cestu, tlak na papír, sklon a podobné věci (všechno to musí plynule vycházet z nitra člověka a pomocí ruky to přenášet na papír) a nebo si vzít do ruky myš plnou elektroniky a pomocí několika kliknutí uříznout celou větev a dát jí třeba vzhůru nohama na druhou stranu koruny. Podle mě to kreslení mnohem lépe rozvíjí bonsajové cítění a estetiku. Musíte sami rukou vykreslit veškeré pohyby kmene a větví a tím si osvojujete ty správné křivky, nasazení větví a tak. V počítači je to vše takové umělé.

A pokud jste strom viděli pouze na několika fotkách, tak nemá vůbec žádnou cenu dělat nějaké složité kresby nebo virtuály, protože ve skutečnosti strom vypadá úplně jinak než na fotkách. Prostě to chce si ten strom posadit na stůl, párkrát s ním zatočit a pak začít něco vymýšlet. Internet nás nic nenaučí, chce to prostě držet v ruce a nebo se aspoň někomu na ty ruce dívat.
Smyslem tohohle fora je poskytnout úplným začátečníkům nějakou pomocnou ruku, aby se dokázali zorientovat ve světě bonsajistiky, který dosud znali jenom z knížek a časopisů a pomoci jim v úplných začátcích třeba i odpovídáním na dokola se opakující otázky. A v neposlední řadě jim poskytnout informace o tom, kde se můžou sami osobně setkat s podobně myslícími lidmi a od nich teprve začít získávat zkušenosti. Ne nějaké virtuální informace z internetu.

Na závěr bych chtěl říct, že obdivuju lidi co dokážou kreslit nebo dělat virtuály, já neumím ani jedno. Ale pokud bych chtěl s něčím takovým začít, tak by to rozhodně byla kresba.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 30 lis 2012, 09:42

V podstatě bych mohl napsat, že Honza mi to vzal z úst. Ale přece jen něco dodám, nemám zapotřebí se povyšovat nebo něco podobného. Vždy jsem se snažil každému vysvětlit, co chtěl vědět. I tady jsem se o to několikrát pokoušel, bohužel není moc těch, které by to zajímalo asi a už mi to tak trošku přišlo jako házení sviněma o zeď :) . Rád bych svoje zkušenosti předával dál a vždy jsem se snažil pomoct každému.

To, co jsme tu já nebo Honza psali před třemi lety, bylo asi podobné tomu, co tu píší ostatní a já se za to nestydím a patří to k vývoji každého. Důležité je, že se vyvíjím dál, ale né díky tomuto ani jinému fóru. Tím nechci v žádném případě říct, že toto fórum je na hovno, v začátcích je to skvělá věc. Potom si ale každý musí najít svoji cestu. Buď je spokojený s tím co má, a nebo chce víc. Není to ale jen o tom, jestli se tím někdo živí či ne, je to prostě pořád můj koníček a tak mu věnuju maximum. Je to jen o přístupu k věci a i když jsem měl jiné zaměstnání, tak jsem se mu věnoval, co to šlo. Chápu, že spousta lidí nemá možnosti jet do zahraničí či objíždět výstavy, ale myslím si, že najít si čas i možnosti na to k někomu zajet jednou dvakrát do roka, si najde každý. Je u nás spousta skvělých bonsajistů, kteří vás neodmítnou a budou rádi, když vám budou moci předat zkušenosti.

Pokora tu na fóru trošku chybí, to je pravda. Místo toho, co by se někteří zamysleli nad tím, co tu někdo napíše, mají sto výmluv, proč to tak nedělat a jsou většinou chytřejší! Výmluvy typu, proč sledovat japonské stromy, když žijeme v Čechách a podobně, osobně nemám rád. Místo toho, co byste si z nich vzali příklad, tak na nich hledáte jen a jen chyby. Proč? Tímhle se přece nikam neposunete. Nebo výmluvy typu takový materiál já mít nikdy nebudu nebo nemám možnosti, jsou též nesmyslné. Všude v okolí je spousta pěkného materiálu a i když to není zrovna stoletá borovice, je ten materiál pěkný a kvalitní. Když na něm budete pracovat, bude vypadat za x let skvěle a hravě strčí do kapsy i tu starou borovici. Takhle to prostě vidím já.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod pájaombre » 30 lis 2012, 10:46

Čauky Milane,moje první(neubržděná)reakce se týkala hlavně názoru na toto forum :( Jako první mne zaujala sama Myšlenka tohoto fora,poté setkání ve St. Kolíně a Merklíně,oboje mám tak trochu z ruky,přesto se tam budu rád vracet.Samozřejmě souhlasím i s tím,že učení na živo nejde nahradit,znovu ale musím říct,že se zdaleka ne všichni v dnešní době mohou řídit tím co píšeš(když se chce tak to jde)synové jsou již dávno samostatní,žádné jiné starosti nemám a přesto nenajdu jeden víkend volný :think: co včíl.Co se týká pracovního materiálu(ještě netvarovaného) tak sem s ním,budu rád když mi ke dvěma parádním kouskům od tebe přibude další....
Čauky z jihu....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod 001čolek » 30 lis 2012, 11:11

Honzo,Milane, jak jsem napsal už jednou - vůbec nic osobního. Jsem už od přírody takovej,co na srdci ........ ;) Chápu,že vývoj každého jedince má své stupně a to v každém koníčku i v podnikání,chápu že ne každý může být za čas mistrem v tom daném oboru, chápu že mnoho bonsajistů to vidí třeba stejně,nebo podobně jako vy dva. Máte založenej KAI který pravidelně navštěvuju a obdivuju tam mnoho stromů,na některé se dívám cíleně každý měsíc několikrát. Je znát ten rozdíl (myslím mezi weby a jeho členy + jejich materiál) ve vyzrálosti a zkušenostech,tady se často objevují stromky o které bych neměl zájem ani já a to jsem naprostý začátečník. Nicméně tam máte i pravidla / regule o členství které jste si z pochopitelných důvodů (pochopitelných i pro mě :lol: ) stanovili , taktéž je tam i odkaz pro začátečníky na B.G. Už se v tom nechci pitvat,věřím že to nebyl úmysl kohokoli popíchnou,věřím tomu,že jste ochotni se sem tam zamyslet i nad pro vás naprosto nezajímavým materiálem a poskytnout rady .... mě prostě jen vadil ten to'n zpravy/příspěvku Honzy a následné Milanovo přitakávání...tot' vše. Alespon' vidíte ,že sleduju všechno a to i včetně vašich začínajících předlet'itých příspěvků kde se od Honzou kritizovaných příspěvků ty vaše téměř neliší. Já si z téhle výměny názorů něco odnesl (myslím kladného) .
Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 30 lis 2012, 13:19

My to nemyslíme zle, jen chceme aby se každý zamyslel nad svým přístupem tomuto koníčku. Bonsaje jsou postaveny na detailech a na těch se musí pracovat. chápu to, že né všichni mají možnosti jako já nebo Honza, ale věřte tomu, že ani mi to nemáme tak jednoduché jak to vypadá. Živit se bonsajemi není zase taková výhra jak si myslíte. Věřte nebo ne ale taky na svoje stromy nemám čas a volné víkendy? to nevím ani co je. :lol: Můžete se zeptat mé přítelkyně ;)
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod Vahada » 30 lis 2012, 13:31

Nerad se pouštím do podobných diskuzí, ale v tomto případě bych také rád vyjádřil svůj názor, týká se to účelnosti tohoto a podobných fór.
Nechci opakovat co je již napsané. V zásadě souhlasím s názorem páji a Zdeňka. Vadí mi kategorické názory "nic", "k ničemu" a podobně.

Určitě je lepší se věnovat stromkům přímo u nich než trávit čas na netu a určitě je nesrovnatelně lepší osobní setkání, diskuze nad stromkem atd., ale přesto jsem na tomto fóru a i na jiných našel spoustu informací, které mi pomohly se posunout dál, především v pěstování a navíc jsem přes fórum našel celou řadu kontaktů na vynikající lidi. Ztráta času sledováním podobného fóra je minimální, je to několik minut denně i když u mě často až za několik dnů.
Kdo je zvyklý pracovat s informacemi na netu tak ví, že se na něm dá najít skoro všechno, ale zdaleka ne všechno co najde je stoprocentně pravda.

Osobně si myslím, že fotografie stromků v řadě případů nejsou příliš vypovídající, stromek ve skutečnosti vypadá úplně jinak a vyjadřovat se k němu jen na základě fotek je riskantní. Přes to všechno i tyto fotky mohou být inspirující a názory ostatních mohou v konkrétních případech pomoci.

Jsem pro "pokoru" a respektování názoru jiných......., ale fórum budu určitě sledovat dál.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod pájaombre » 30 lis 2012, 14:24

Jsem rád,že je vše vysvětleno a to v dobrém :jedna: Jo a Milane co ten netvarovanej materiálek ;)
Čauky z jihu....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 30 lis 2012, 14:46

Materiál neni problém v pondeli se rozhlidnu po zahrade a neco ti poslu. Ted jsem na ceste do tabora. Napis mi mailem o co konkrétně by si mela zajem. Sorry za diakritiku pisu z mobilu
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Diskuze kolem virtuálního tvarování

Příspěvekod 001čolek » 30 lis 2012, 16:01

Milane,nechtěj mě rozplakat :naughty: :naughty: :lol: :lol: !!! Co může být hezčího,nežli se živit tím co je zároven' i tvým koníčkem??? Já sám jsem v devadesátých letech provozoval pěstírnu akvarijních ryb (nějakých skoro 30 000 litrů vody v nádržích) ,volno vůbec žádné a to i ve svátky vánoční a nestěžoval jsem si ... :lol: :lol: Potom tomu chod věcí chtěl jinak,já se musel vrátit k řemeslu a dodnes na rybky s láskou vzpomínám ... manželka tedy nééé :lol: :lol: Doma dnes nemám ani jednu nádrž..neuměl bych se na to už jen tak dívat a pomalu to zase nerozšiřovat. Tím chci jenom říct,že pokud jsem napsal že máš velké štěstí,tak to tak je. Já osobně včera skončil v zaměstnání na modelárně (chtěli po nás čím dál víc času stráveného v práci (včetně víkendů) která zrovna tedy koníčkem není) a od pondělka nastupuju do zaměstnání s nepřetržitým směnováním (max 15 šichet do měsíce)..ale nejedná se o práci fyzickou,budu mít víc času a síly na koníčky,barák,zahradu atd ... a ty peníze o které budu přicházet se budu snažit vydělávat zase doma melouchama v dílně apod.

Samozřejmě tě trochu přátelsky popichuju.ale ono to tak nějak je. Bonsaje se mi líbí,baví mě i všechno okolo nich,prvopočátek mě úplně pohltil ale dnes už vím,že všechen volný čas tomu obětovat nechci,ani nemůžu. Podle toho asi budou vypadat i mé výpěstky :think: :think: ...nevím,možná budu muset časem vybrat několik favoritů a ostatní stromky porozdávat,aby na úkor těch oblíbenějších netrpěly ... no,čas ukáže co budu stíhat.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

PředchozíDalší

Zpět na kresby, focení...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron