Diskuze kolem virtuálního tvarování

Jalovec pohledovka 1

Příspěvekod Honza Culek » 27 lis 2012, 22:54

Taky kroutím hlavou, ale zleva do prava...tohle virtuální bonsajování je k ničemu a je to akorát naprostá ztráta času nic víc. Věnuji se bonsajím chvíli, ale tohle už mi došlo.
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod vláďadošek » 28 lis 2012, 11:13

Koukám Honzo že jsi to vzal od podlahy,doufám že tě tu neukamenují...pravda je taková,že naživo vypadá rostlina vždycky jinak a taky se rozhoduju jen podle to ho co vidím ve skutečnosti.
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Martin Kolacia » 28 lis 2012, 13:31

Honza Culek: Dovolil bych si nesouhlasit , kreslení používá spoustu lidí. Virtuální obrázek je ale tvrdší než tužka kde si každý přidá tu o pár milimetrů na tloušťce nebo konicitě či nějaký ten ohyb aby strom vypadal lepší. Navíc je to lepší než zmordovat kytku a pak zjistit že tento koncept je naprd a za dva roky po zotavení rostliny zkoušet další tvar. Někdo dělá dost vypracováné virty jako např. Rudo Fraštia kde je pak vidět že stromek udělá skoro do puntíku stejně a někdo jen virtuálně skicuje jako tady předešlé případy.

Jarek Servus: Jestli to trošku padá tak je to jen tím že se upraví malinko obláčky ... je to jen hrubá skica přeci.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Laco Sonoga » 28 lis 2012, 14:19

Nie som žiadny Bonsai Master, ale rád by som sa mu aspoň priblížil. Študujem literatúru, sledujem videá, chodím na semináre a tiež sa dívam na Masters, ako to robia oni. A je to divné, ale všetci kreslia. Tak som tiež začal. Dúfam, že ma to niekam posunie. A to je všetko.
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Jalovec pohledovka 2

Příspěvekod Honza Culek » 28 lis 2012, 23:24

Reagoval jsem spíš na samotný princip ne na to, že je ztráta času kreslit. To je samozřejmě nesmysl. Taky se snažím hodně kreslit, kreslím všechno, stromy v přírodě, bonsaje podle fantazie, bonsaje podle fotek a bonsaje které jsem viděl naživo a ze všech stran a pak se třeba pokusím nakreslit budoucí tvar nějakého stromu, nebo jeho ideální vzhled v daleké budoucnosti. Rozhodně nikomu nic nevnucuju. Každý, ať si dělá co chce a jak uzná za vhodné.
Můj názor ale je, že sezení u počítače a kreslení virtuálních počítačových návrhů stromů, které jsem nikdy neviděl je z podstaty zbytečné a zavádějící. Takhle se bonsaje prostě nedělají a dělat nedají. Navíc jsem li začátečník, asi jako většina lidí na tomto fóru, je milionkrát důležitější naučit se udržet svoje stromy naživu a v dobré kondici a dlouhodobě se o ně starat, naučit se mít k nim vztah a pěstovat je, než řešit po internetu kam ohnu jedu nebo dvě větvičky na cizím stromě, který znám z jedné nebo několika nezřídka velmi špatných fotek. Přiznám se že poslední dobou hodně přemýšlím o podobných internetových fórech jako je toto. Všichni pořád dokola píší o tom jak se chtějí učit a poznávat něco o bonsajích. Místo toho ale hodně lidí sedí u počítače a učí se proklikávat chaosem nejrůznějších vláken a příspěvků, reagovat jednou nebo dvěma větami na podobně kusý a neurčitý komentář někoho jiného a vytvářet virtuální bonsaje, což jim zabere tolik času, že na to, jít ke svým stromům, být na zahradě, pracovat na svých stromech a věnovat se jim a vytvářet něco hmatatelného, co má nějakou hodnotu, už ani nemají čas. A co se o bonsajích tímto vlastně opravdu naučili? Nic...
Znovu ale opakuju, Nikomu nic necpu a nechci, aby si někdo myslel, že chci někoho poučovat. Sám jsem na začátku chápání toho co to bonsaje vlastně jsou.
Uživatelský avatar
Honza Culek
 
Příspěvky: 41
Registrován: 12 zář 2010, 23:36
Bydliště: Sloup v Čechách (okr. Česká Lípa)

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod pájaombre » 29 lis 2012, 08:05

Čauky Honzo,nedá mi to a tak píšu svůj názor.O bonsaje se zajímám již nějaký čas,začátky mého pěstování nic moc,to znamená pokus-chyba-táboráček ;) .V místě kde žiji se bohužel nevyskytuje žádný velikán bonsajové scény :( od koho se tedy učit? HLAVNĚ díky tomuto foru a přátelům z něj vděčím za aspoň malý posun vpřed,bohužel i když nějaké prostředky mám,volný čas to bohužel není,moc rád bych znovu zajel za P.Slovákem,L.a J.Syrotnejma,M.Drábkem a dalšíma kamarádama,bohužel není kdy :x Ptám se tedy,jak se má začátečník zdokonalovat :?: Možná se pletu,ale bonsaje na kterých pracuješ a prezentuješ nejsou tebou pěstované kousky,ale dovoz od někud,málo kdo z nás má možnost z takovým materiálem někdy pracovat,no a musím uznat,že se mi tvá práce moc zamlouvá a i já se od tebe učím.Chci pouze podotknout,že díky těmto forům pro greenhorny se může posunout dopředu aspoň několik z nás :|
Čauky z jihu...
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Milan Karpíšek » 29 lis 2012, 09:14

Honza má bohužel pravdu a to ve všech bodech. Kreslení je daleko lepší než nějaké virtualizování na počítači. Je daleko rychlejší si nakreslit několik rychlých malých skic než laborovat na počítači. Představa o té rostlině je o hodně lepší a hlavně od základu a i co se týče prostoru. Navíc kreslením se člověk vyvýjí daleko více než virt. zpodobněním rostliny.

Co se týče ztráveného času nad tím, tak to je taky pravda. Je lepší se opravdu věnovat rostlinám a precizní práci na nich. Zrovna u tohoto jalovce je zbytečné řešit co sním, když tam není téměř žádný obrost. Chce to věnovat větší pozornost pěstování než nějakému tvarování, které v tuto chvíli nikam nevede. To samé co se týká náklonu, rostlina v tomto náklonu bude mít v budoucnu daleko větší koule než kdyby se narovnala jak píše Martin K. Stejně tak jako řešit nějaké padání je nesmyslné nebo vytvářet dynamiku vytaženou větví a podobně :) . Tím nikdy dynamiku Martine nedohoníš, chce to trošku sledovat stromy japonské. I ty podprůměrné stromy v japonských knihách mají daleko větší koule než stromy s vytaženou větví a či jinak položeným obrostem. Dynamiku na rostlinách určují uplně jiné věci, obrost je spíše na posledním místě.

K tomu učení, na internetu se pěstovat bonsaje nikdy nenaučíte, je to opravdu ztráta času, píšu z vlastní zkušenosti. Je tu spousta dezinformací a spousta plácání do větru bohužel. Pokud se opravdu člověk chce něco naučit musí jezdit mezi lidi, a tu práci vidět. Tím nemyslím zrovna tvarování, to není práce ale spíše dolaďování té důležité práce. Daleko důležitější je právě to pěstování, letní práce a hlavně přístup a pečlivost. Bez toho se nikdy nedoberete k pořádnému výsledku. A nejde o to na jakém materialu pracujete ale o to jakým způsobem na něm pracujete. Problém u nás je ten, že spousta lidí ani tu kvalitu práce nevidí a spokojí se s tím co vidí na českých výstavách a u sebe doma. V tom, že Honza pracuje na rostlinách, které sám nepěstuje nevidím žádný problém. Sbírá praxi a to je správné a učí se tu práci na rostlinách ne na internetu.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Josef Vrážel » 29 lis 2012, 09:45

Dovolil bych si k problematice smysluplnosti webů jako takových rovněž vyjádřit...
Vzhledem k tomu, že mám letité zkušenosti s weby i když z jiné oblast, dovolím si tvrdit, že ten, kdo očekává, že se zde něco naučí, je naivní...je to třeba brát jako zábavu a možnost určítého kontaktu s podobně postiženými jedinci. Možnost navázání kontaktů...ono ve finále si pak člověk stejně vytvoří okruh lidí, jejiž názor bere a názor toho "zbytku" už tak vážně nebere....je těžké, aby si zde všichni vyhověli, když jejich zkušenosti, znalosti, možnosti jsou na různých úrovních...

tímto se omlouvám Jarkovi za spamování pod jeho stromeček....
Josef Vrážel
 
Příspěvky: 94
Registrován: 23 říj 2011, 21:04
Bydliště: Karolinka , okr. Vsetín

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod Jarek Servus » 29 lis 2012, 13:24

Milan.Hupak píše:Našel jsem na netu jednu kresbu. Co takhle?

Tohle určitě stojí za úvahu. Podle mě je kreslení dobré k rozvíjení představivosti a hledání možných variant stromu. Nenahradí samozřejmě práci s hmotou, ale dá se při kreslení přemýšlet a hledat variace na řešení.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jalovec pohledovka

Příspěvekod 001čolek » 29 lis 2012, 16:07

Ahoj všem.
Poslední měsíce jsem měl spousty jiných,vážnějších starostí (dalo by se napsat existenčních :roll: ) tak jsem se všemu okolo bonsají moc něvěnoval. Mé začátky mělo na svědomí právě tohle forum. Lád'a Kotál mě provedl spletí prvních nástrah zasvěcenou radou k tomu či onomu,vždycky si na mě a mé dlouhé telefonáty našel čas a já mu jsem za to dodnes neskonale vděčný. Vlastně hlavně díky jemu a tomuto foru jsou mé stromky živé a většina z nich celkem dobře prosperuje. Nějak vám chlapi nevím co jste tím vlastně mysleli :think: . Jestli jsem pochopil dobře Honzu Culka ,tak se vyjádřil tak trochu (nebo hodně ?? ) v tom duchu,že vlastně takové forum jako je B.G. je k ho...u . Já si to nemyslím. Můžeš být Honzo výborný demonstrátor (asi i jsi) ,můžeš mít pro stromky vytříbený vkus i cit,některé tvé poznámky i chápu ale celková nota tvého příspěvku je když to napíšu hodně mírně - nabubřelá. Taktéž mi moc nesedí příspěvek Milana Karpíška...stačí se podívat právě na tomtu foru dva tři roky zpět a jeho komentáře k té či oné větvi na probírané rostlině se příliš neliší od příspěvků,které tady Honza C. kritizuje.No ale na mě pánové nedejte,já se teprvá učím stromky udržet naživu a správně vybírat yamadori v přírodě atd atd. Jen to chce asi občas i trochu pokory,když už to jedinec nemůže vydržet ;) tak alespon' vážit psaná slova a rozmýšlet kde přispívat a kde ne. Možná,že je to potom i tak trochu otázka toho,jestli se stále považujete za B.Greeny (když už jste členy/uživateli ) a nebo jestli se cítíte být už někde v jiné lize ... to je na vás. Mě osobně nevadí,když na forech kde jsem jedním z adminů (vodácké weby) se začátečníci vyjadřují jako ostílení říční vlci ... já v nich vidím budoucí potenciál a náhradu za ty stárnoucí,po kterých to někdo jednou musí převzít. Sám jsem si také prošel krátkým obdobím mistra světa nežli mě pár příhod a PŘÁTEL naučílo poslouchat,vnímat a hlavně té pokoře. No a ještě poznámka na Milana Karpíška .... Milane,on každý nemá čas a ani prostředky jezdit po výstavách,tvarovačkách a pěstitelích po celé Evropě.... ty máš tu kliku/štěstí,že tě náš společný koníček živí,máš zázemí a možnost pracovat na stromech které si většina z nás nemůže a mnohdy ani nebude moci dovolit a máš na to čas. To,že jsi v tom dobrý vůbec nezpochybn'uju ... to samé u H.Culka. Takže závěrem...omlouvám se za příspěvek nesouvisející se stromkem (Jarku sorry) , Honzo a Milane : nemyslím to nijak zle,jen mi to co jste odprezentovali právě na tomto foru v tomto vláknu docela hnulo žlučí ... právě vy,kteří jste dál nežli většina z nás by jste měli podat pomocnou ruku a mnohdy polopatě vysvětlovat proč to tak ne a proč to tak ano. Ach jo,chybí mi tu Lád'a,chybí mi tu jeho komentáře,chybí mi tu jeho moderování,usměrn'ování a vůbec všechno. Co je vůbec J.Markem a M.Išou??
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Další

Zpět na kresby, focení...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron