Fotografie, samotné focení atd.

Čím vy…

digitální fotoaparáty
20
44%
digitální kompakty
6
13%
digitální zrcadlovky
15
33%
jiné
4
9%
 
Celkem hlasů : 45

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Petr Havlín » 04 lis 2009, 20:34

Zakletá víla je asi jabloň :think: nebo ne :think:
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jaromír » 14 bře 2010, 22:10

Medzi greenhormi som nováčik, ale ak možem tak niečo o foteni z mojich skuseností, biele pozadie pokial je blízko za rastlinou ovplyvni meranie expozicie a rastlina potom vyjde tmavšia - pokial sa dá pozadie dostatočne daleko za rastlinu a nastavi sa male clonove čislo bude rozmazané a teda neutralne. Čo sa tyka blesku, da sa použit kedykolvek, pri externom vyklopenim bud do stropu a použijeme len odrazene svetlo zhora - nebudu tiene za rastlinou, alebo pri kompaktoch prikriť blesk pauzákom a tym ubrať na sile zablesku.

Dúfam že to niekomu pomôže a budeme sa spolu tešiť z prima fotiek krásnych bonsaji.
Jaromír z L.M.
___________________________
Vaďí keď nerastú, ale max 25cm.
http://www.vogel.sk
Jaromír
 
Příspěvky: 44
Registrován: 14 bře 2010, 15:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš - Slovensko

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jarek Servus » 15 bře 2010, 09:47

Děkuji za příspěvek, škoda, že tu nebyl takový dřív, v sobotu jsem musel fotit bleskem a dost fotek jsem zkazil kvůli stínu a přesvětlení.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jaromír » 15 bře 2010, 21:37

Jarku, som rád že ti to pomohlo. Pokial viem, odpoviem - foto je moje hobby.
Jaromír z L.M.
___________________________
Vaďí keď nerastú, ale max 25cm.
http://www.vogel.sk
Jaromír
 
Příspěvky: 44
Registrován: 14 bře 2010, 15:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš - Slovensko

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 07 bře 2014, 10:21

Trochu jsem se inspiroval profesionály a na focení obvykle používám následující set-up: černé pozadí: ideálně černé hedvábí, já používám černou roletu z Ikea, dá se použít také černá netex fólie. Poté dvě světla z obou stran s modifikátorem (ideálně softbox, ale dá se použít i bílý deštník). Při focení masterpiece od Waltra používají taky jeden spot-light reflektor mírně vlevo od fotoaparátu, asi na nasvícení kmene. Fotoaparát samozřejmě na stativu. Černá barva asi nejlépe kontrastuje se zeleným obrostem, kůrou.
Přílohy
LD2 2013_07_05 09_1.jpg
LD2 2013_07_05 09_1.jpg (49.91 KiB) Zobrazeno 2400 krát
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 bře 2014, 09:52

Jiří je to dobře myšlené a jde to takto udělat :jedna: .....jen .... ta černá věc v pozadí musí být bez záhybů , jinak budeš mít na fotkách na pozadí světlé a tmavé pruhy .... a halvně měla bybýt dál - lépe řečeno rostlina více před pozadím aby pozadí i při potřebné hloubce ostrosti rostliny bylo už mimo -neostré - rozmazané :think: ....k tomu rostlina-kmen bývá někdy "prosvětlována" ještě jedním bodovým světlem šikmo zdola, dovnitř koruny......+ co nejmasivnější - pevný stativ, a použitý objektiv v klasice nejlépe nějaké pevné sklo - portrétní - asi s ohniskem 80-100 aby obraz byl vykreslen věrně..../"neroztažený střed"/ ........z toho ti vyjde potřeba větší plochy pozadí a i větší vzdálenosti fotoaparátu od rostliny.........v ditální podobě technika obdobných vlastností...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 10 bře 2014, 13:14

Ano pane Svačina, máte pravdu. Rostlina by měla být dál od pozadí, tenhle setup byl narychlo spíchnutý, proto ty nedostatky ve vzdálenosti ohybech apod :oops: Fotil jsem pevnou padesátkou, raději než stovkou, (zrcadlovka z crop faktorem). Tohle bylo jen narychlo při testu synchronizace blesků zoomem. Jaké nastavení používáte při focení vy? Přikládám ještě fotografii, jak by to mělo vypadat.
Přílohy
1526948_10151971473003795_9181215_n_1.jpg
1526948_10151971473003795_9181215_n_1.jpg (32.69 KiB) Zobrazeno 2217 krát
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 bře 2014, 11:12

Já v poslední době fotím většinou jen amatérské - reportážní obrázky, ne nejnovější technikou, zrcadlovka, - ruka i stativ,s obj. Sigma 2.8/ 24-70, případně 70-300, nebo pevný makro 2.8-100....u těch šíbrů většinou uprostřed nebo na tom delším konci, s předvolbou co nejvyšího clona čísla, případně v pohybu s předvolbou času....ale u bonsají a členitějších objektů pokud je to trošku možné, by to mělo být foceno tak nějak, jak je vidět na tom tvém posledním obrázku s profi vybavením...Ze vzdálenosti snímání /foťák je pevně na stativu - kousek je vidět v pravém horním rohu té fotky/ můžeš ohhadnout jaký je použitý objektiv + asi i delší čas,+ vyšší clonové číslo, ... - a nemusí to být s těmi soft-blesky atd, stačí rozptýlená světla a i jen odražená, třeba tabulí polystyrenu, atd... A k tomu, z většího nasnímaného, ale i já doma ještě vždy úpravuji na PC - u mě Fotoshop, ořezání, vyčištění, korekce na co možná normované barvy, případně s doostřením...
Hezký den ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Robert Černý » 20 bře 2014, 10:57

Není univerzální návod na dobrou fotku :naughty:
Jde o to zkoušet a zkoušet. V dnešní době digitální fotografie si můžeme dovolit udělat několik chyb, než se nám povede jedna na "ostro".
Když fotím v Merklíně stromy, pokaždé na stejném místě, se stejným vybavením a pokaždé musím foťák jinak nastavit.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Svačina » 21 bře 2014, 08:16

Roberte to je při focení "z ruky" a s mobilní technikou jasné......ty trochu hřešíš na možnosti digitálu . Ale studiové fotky, kterým se kolega přibližuje , nebo třeba zahájení výstav, svatby atd. neopakovatelné záběry a k tomu ve studiích dříve vše na velkém formátu desek se nefotí-nefotilo stylem několika pokusů ale na jistotu....
Proto se domnívám že neuškodí popsat i třeba to tvé vybavení, a každý si dle svých možností musí vybrat....já se jen snažil upozornit na některé základní "vybavení - nastavení" a jen s drobet starší technikou...já znám i studiové vybavení jak zábleskové tak lampové pro fotky bez stínů, stoly s prohýbaným - neviditelným pozadím atd...ale to zas asi nikdo nebude stěhovat na výstavy našich kytek...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

PředchozíDalší

Zpět na kresby, focení...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron