Fotografie, samotné focení atd.

Čím vy…

digitální fotoaparáty
20
44%
digitální kompakty
6
13%
digitální zrcadlovky
15
33%
jiné
4
9%
 
Celkem hlasů : 45

Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Milan Vohnout » 14 bře 2009, 12:14

Nejdříve jsem si řekl, jestli se to sem vůbec hodí, ale nakonec mi to nedalo. :) Moc by mě zajímalo, čím fotíte bonsaje, výstavy, rostliny atd.? :o Jako jestli používáte digitální fotoaparáty, digitální kompakty nebo snad digitální zrcadlovky. Kolik by měl mít Mpx na tohle focení, jestli s bleskem nebo bez, jaké je dobré světlo a jaké je dobré pozadí na focení tmavé nebo světlé. Zkrátka vytvořit malý seriál o focení a poradit jak začínajícím tak i pokročilým. :oops:

Já třeba zatím používám kompakt Panasonic DMC-FZ8 a má 7.2Mpx s 12xsuperzoomem. Letos přemýšlím o digitální zrcadlovce. Blesk skoro nepoužívám, když už je málo světla, použiju umělé osvětlení, ale radši přesto dávám přednost přírodnímu. Světlé pozadí se mi více zamlouvá než tmavé ale to asi záleží na vkusu a na zbarvení kůry atd. a co vy. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 bře 2009, 12:53

Je to skvělé téma Milane. Taky bych se rád něco nového dozvěděl. Já osobně (moc se mi nesmějte) používám staré HPčko s 3,2Mpix. Bez stativu bych s ním nevyfotil ani jedinou ostrou fotku, navíc hodně "šumí" v modré a červené :( . Snímač už stárne, takže mě to tlačí do koupě něčeho nového.

Je to taky hodně o nasvětlení a pozadí. Snad se ozve Pavel Slovák, ten to má pěkně vychytané. :jedna:
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Ladislav Kotál » 14 bře 2009, 18:05

V létě jsem si udělal radost, prodal kompakt Olympus a koupil jsem si digi zrcadlovku Canon EOS 450 D, 12 mil. pixelů, portrétní,normální a teleobjektiv a učím se fotit.Upředňostňuji foto bez blesku,bokem "nasvicuji" odrazovou deskou.Co se týká pozadí,udělal jsem si stojan,na který věším obarvené prostěradlo,dál za objekt,aby vynikla hloubka. Ale pořád to není ono. Potřebuji inspiraci, abych se něco přiučil. :blednu: :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jarda Marek » 14 bře 2009, 21:48

No já koupil fóťák před 4mi lety abych zdokumentoval přestavbu baráku a jelikož dávám přednost českým firmám (aby byla práce), tak jsem koupil Premier od Umaxu. Má 5.0 mega a fotím s ním se stativem. je to lepší, pro dobré nastavení a pokud kytku fotíte ze všech stran (což bychom měli), tak fotíte pořád ze stejného místa. Musím se naučit a vymyslet nějaké lepší pozadí :think: , ale nějaký ateliérový koutek dělat nehodlám. Fotím jen ve dne a bez nasvětlování, to se musím taky naučit :think: Takže jsem zvědavý na další příspěvky ;) .
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 bře 2009, 00:44

Při toulkách po světě jsem opotřeboval zrcadlovku Minolta / značce jsem fandil / tak, že jsem tehdy na nějakou dokumentaci čehosi, potřeboval rychle pořídit něco nového a to byl tehdy Nikon T80. K tomu jsem /po kratičkých experimentech s nepoužitelnými kompakty / po nástupu digitálů přikoupil tělo Nikon D100. Jsou to v obou případech zrcadlovky se shodnými bajonety a tak mám jednu sadu výměnných objektivů a dvě těla... Ale v poslední době fotím pro sebe už jenom digi...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Robert Černý » 15 bře 2009, 22:50

Já vlastním kompakt Olympus Mjú 820, ten je tak do kapsy, nebo do batohu, když chci vyfotit něco v lese a nechci s sebou tahat brašnu s velkým foťákem. Ten velký je digitální zrcadlovka Pentax K200D + dva základní objektivy. Nedávno jsem si ještě pořídil externí blesk, ale ten mám spíše na jiný focení než na stromy. Samozřejmě nechybí stativ. Focení mám jako další koníček, ale učený z nebe nespadl, takže se stále učím a pořád mě neco překvapuje :lol: . Z cca 100 snímků je tak 1- 2 ke koukání.
Své stromy fotím proti zdi našeho domu - brizolit - neutrálně světle šedivá barva, ale časem bych to rád vychytal na jednolité tmavé (to vede, protože si myslím, že stín z blesku nemusí být tak markantní jako na světlém pozadí) vebo světlé pozadí.
Strom jsem také zkoušel fotit proti vzdálenému pozadí při nízké cloně, což udělá pozadí velice rozostřené, ale na pozorování detailů stromku to stejně není vhodné, takže asi zvítězí to zmiňované tmavé, či světlé pozadí.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Dan Pánek » 16 bře 2009, 10:03

Perfektní stránky o focení

http://www.fotoroman.cz/

Dělení na digitální fotoaparáty, digitální kompaky a d. zrcadlovky asi není moc šťastné. "Falešné zrcadlovky" jsou myšleny jako digitální fotoaparát - vylučovací metodou? Zrovna tak otázka na počet Mpx není až tak podstatná.

Mám nepravou zrcadlovku Olympus 2100 10x 2Mpx a zrcadlovku Nikon D60 s objektivem 18-55 se stabilizací a "průměrnou" světelností. Na stromky je oboje dostačující, ovšem ohledně fotek A4 např. do časopisu je stařičký Olympus nepoužitelný - malé rozlišení. Má-li člověk využít možností zrcadlovky, je třeba umět fotit a záleží, co očekáváte, jinak laicky řečeno "dělá horší fotky" než ultrazoomové falešné zrcadlovky.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Milena » 27 říj 2009, 11:08

Jak to, chlapi, děláte, že se tak vyznáte taky v pixelech atd?
Co se týče pozadí, všimli jste si posledních fotek jalovce od Milana? (Nebo to bylo od někoho jiného z dneška :? Tak tu rohož jsem hned kvitovala jako velmi vhodné a příjemné pozadí. Já používám jakési plátno rolované, co bylo součástí diaprojektoru (vždyť říkám, že jsem pamětnice :lol: ). Fotím klasickým foťákem zděděným po dceři, ale má zoom. Ale stále řeším problém: jak se zbavit stínu. Nefotím zase tak často, abych si zapamatovala, jaké bylo světlo, odkud šlo slunko a proč někdy dělá stín "těsné duchy" (jako televize v 60.letech) a některé fotky jsou bez stínu úplně. Na toto tedy trpělivost nemám.
Taky je báječný nápad Milana, poskládat ty fotky z jednotlivých let vedle sebe, to je nejvíc vypovídající. To mi chybí v moudrých knihách. Jak třeba vypadají ty bonsaje v publikacích z 80.i 90. let dnes.
Ještě pro zasmání: fotila jsem od pionýra Pionýrem a byly to lepší fotky, než později Flexaretou :P
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Dan Pánek » 27 říj 2009, 13:34

Ohledně stínu - dalo by se to popsat přesně, ale ač to není složité, asi by to tak vyznělo.

Denní světlo je za jasného dne většinou dostatečné, pokud má odrazové plochy - zdi, dlažbu atd. - celkem rovnoměrně osvětlí celou kompozici - a naruší i stín - až tak rušivý výrazný stín nevzniká.
Základem v místnosti je více zdrojů světla - z různých úhlů, dostatečně silných. Ohledně stínu na pozadí pomůže větší vzdálenost mezi bonsají a pozadím.
Problémový bývá při amatérském focení blesk - je příliš intenzivní a "dá více světla" než žárovky v místnosti. Žárovka pozadí osvětlí "trochu", ostrý blesk více osvětlí okolí a zanechá stín po všem, co se mu postaví do cesty (bonsai, její větve atd.). Takže buď to chce dost světla a focení bez blesku - nejlepší, nebo alespoň dostatek světla na plochu, která je blesku přistíněna.

A ty pixely - to jsou takové čtvereční milimetry na fotce, čím víc jich foťák umí, tím větší jde udělat kvalitní fotka.
Při rozlišení digitální fotky 1600x1200 pixelů, je to 1 920 000 čtverečků - což jsou zhruba 2Mb pixely - což je číslo třeba z mého starého Olympusu. Na web to bohatě stačí, i na běžné fotky, ale na výřezy z fotek je to málo. Takže běžný fotoamatér se dnes o toto číslo nemusí zajímat, pro běžné focení je vždy dostatečné.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Fotografie, samotné focení atd.

Příspěvekod Martin Iša » 27 říj 2009, 15:14

Díky za vysvětlení. :clap: Kolikrát jsem nevěděl, o čem Robert mluví. :oops: :lol:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na kresby, focení...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků