Kontejnér pro yamadori

Vše, kdo jak co

Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Alexandr » 15 úno 2010, 11:30

zdravíčko ve spolek,
mám otázečku, oholedně materiálu z přírody. Bydlím v bytě, takže co si z venku přinesu musím dávat do kontejnéru. Existuje nějaké pravidlo nebo spíše doporučení co do velikosti kontejnéru vůči velikosti stromu?
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 úno 2010, 12:04

Obecně vzato, čím větší kontejner, tím líp to poroste a bude sílit.Ale chce to být rozumný a velikost kontejneru přizpůsobit množství a velikosti kořenů. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2010, 13:53

Přesně naopak, čím menší nádoba, tím lépe. V odpovídající nádobě (která je větší o max. pár cm na každé straně) nejlépe ze dřeva můžeš maximálně kontrolovat teplotu a hlavně vlhkost substrátu. Ve dvojnásobně velké bedně, kde je několik kyblů nadbytečného substrátu se strom doslova "utopí".
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 15 úno 2010, 14:09

Sašo je to jak píše Láďa.Tzv.všeho s mírou.
Když stromek vyzvedneš je vše podmíněno jeho přežitím.Takže zde volím nádobu pokud možno větší podle možností.Kolik mám prostoru a jaké mám dostupné nádoby.Obecně se dá říci že preferuji nádoby širší a nemusí být příliš vysoké.(např.umyvadla,přepravky)Opravdu vysoké např.sudy můžeš uříznout.Hlavně nezapomeň na odtokové otvory :!:
Pokud jsem zvolil nádoby příliš velké tak se to podobá pěstování ve volné.Zpočátku to nijak nevadí jelikož stromek je tzv odložený.Ale později když s ním potřebuješ detailněji pracovat tak ho musíš přesadit.Jelikož velká nádoba je samozřejmě těžká a neposkytuje pro práci optimální přístup.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Vladimír Vinický » 15 úno 2010, 14:27

Fakt, že jsem o tom nikdy moc nepřemýšlel, ale myslím si také, že nádoba by neměla být moc veliká, ale především ne moc hluboká. Myslím, že není pravda, že čím větší nádoba, tím se přiblíží pěstování růstu ve volné půdě. Ve volné půdě jsou úplně jiné podmínky! Ve větší nádobě je skutečně možné stromek "utopit". Záleží také moc na umístění této nádoby a s tím spojené zalévání a zvoleném substrátu.
Dělám to převážně takto: cca 2 roky záhon (ze začátku stínění)
cca 2 roky pěstební nádoba
pak první tvarování a miska
Samozřejmě mám na mysli silné a staré yamadori.
Ahoj, Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2010, 14:55

Záleží, o čem se bavíme: 1.) velké yamadori - vcelku všechny listnáče, pokud u nich potřebujeme nechat zarůst rány a vytvořit nový přechod na vrchol (špalky), tak je nejideálnější jejich vysazení na záhon na několik, klidně i 5 let, dle potřeby, pokud ne, tak se nic neděje a přejít plynule k bodu 2
2.) velké (nebo spíše řečeno kvalitní, cenné) yamadori - jehličnany, do volné půdy nikdy, vždy CO DO MOŽNÁ NEJMENŠÍ (tím chci samozřejmě říct co možná nejmenší při maximálním zachování kořenů), nejlépe DŘEVĚNÉ bedny (proč jsem psal už minule)
3.)proutky a podobně - do čehokoliv, porostou všude...
Když už jsou stromy jednou v nádobě a ne ve volné půdě, tak jim nepomůžeme v růstu obsypáním kolečkama hlíny navíc, ale správnými podmínkami po vyzvednutí, a pak správným hnojením a péčí vůbec.
Doporučuji si přečíst na toto téma článek od Waltera Palla (možná ho má Maroš přeložený na svém blogu, případně ví, kde ho najít, tak se možná ozve :) ).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Alexandr » 15 úno 2010, 15:51

jsem hendikepován místem a také se mé drahé půlce moc nelíbí ty primalexové kýble:-))) Jsem spíše pokukoval po plastovích "bonsai" miskách z OBI, zdaji se mi celkem prostorné ale zase né až moc.....jj stránky pana Palla znám...kouknu
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 úno 2010, 16:12

Lukáši, tak z toho jsem jelen. Tak proč renomovaní čeští a zahraniční bonsaisté dávají své stromy do kýblů o velikosti cca 100 litrů, průměru 60-80 cm a hloubce cca 60 cm ?
Třeba na tvarovačkách jsem ještě neviděl strom v malém kontejneru. Vždycky obdivuji, jak ty kýble opižlávají a snižují, aby bylo vidět na strom. :oops: A není mi jasné proč :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Jarda Marek » 15 úno 2010, 16:35

Jen pro příklad, taky mi to zajímá ?
DSCF7067k.jpg
DSCF7067k.jpg (61.32 KiB) Zobrazeno 7609 krát
pic.jpg
Pro poměr velikosti
pic.jpg (8.62 KiB) Zobrazeno 7550 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Milan Karpíšek » 15 úno 2010, 17:32

Jardo to ale neznamená že je ten kontejner pro rostlinu velký. Může tam být nějaký kořen který zatím nebylo možný uříznout. Nebo prostě neměl jinej kontejner zrovna po ruce. Lukáš má pravdu, je lepší dávat stromy do menších kontejnerů ale né na ukor kořenového balu!!! Třeba ten habr co jsem na něm seděl, protože se kopal napodzim nechalo se mu víc kořenů. Kdyby se kopal na jaře šel by skoro do polovičního.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků