Kontejnér pro yamadori

Vše, kdo jak co

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 16 úno 2010, 00:14

Mároš ten článek je opravdu na toto téma vyčerpávající. :clap:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod tomikzlesa » 16 úno 2010, 10:12

suprovej článek, díky za překlad, dost mě zaujala metoda pana Clemence :idea:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 úno 2010, 13:09

No tak vidím, že tenhle článek od WP je trochu staršího data (měl jsem na mysli jeho nově přepracovanou verzi), ale v podstatě je tam všechno pěkně sesumírováno.
Snad 2 připomínky:

Ako už bolo povedané pôdna zmes ktorú použijete by mala byť o niečo priepustnejšia ako zmes následne použitá keď zo stromu bude bonsai. Dobré výsledky boli dosiahnuté so zmesou 40% hrubého piesku, 30% akadamy a 30%kompostovaného humusu z kôry.


To už by dneska WP asi nedoporučil, jeho recept z posledních let je 80% ostré složky a 20% kvalitní rašeliny, ten výše zmíněný substrát je ale určitě dost vylehčený a pro yamadori vhodný.

V žiadnom prípade sa nesmie používať žiadne hnojivo pred tým ako strom javí jasné známky rastu.


Dneska už taky radí hnojit hned po zasazení. MY přidáváme ke všem čerstvým stromům hned rohosku a pak hnojíme nejlépe na list.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Vladimír Vinický » 16 úno 2010, 15:38

Samozřejmě, že návodů jak dostat yamadori úspěšně domů je spousta. Jeden návod za všechny: Po vykopání obalit celý stromek do potrav. fólie, nechat jakoby vysílit a pak až druhý nebo třetí den dát do roztoku se Superthrivem, nechat nacucat a pak teprve zasadit do přepravní nádoby vyložené polystyrénem - to když se kopou na "dovolené" - nemám stoprocentně vyzkoušeno - ale je to praxe kopáčů, kteří v cizině kopou, nebo nechají si kopat ve velkém a po transportu domů je takto ošetřují.
Já osobně to dělám jak jsem již uvedl výše.
Nechápu Lukáši, proč by nemohl přijít jehličnan do záhonu - já to dělám podle potřeby a nedělám rozdíl mezi jehličnanem a listnáčem. Na druhou stranu kdybych nechal v záhoně bez dalšího obrývání a dalších praktik listnáč nebo modřín 5 let, tak by jej už nikdo nevykopal, no a kdybych jej pravidelně obrýval apod., tak je vlastně téměř zbytečné jej dávat do záhonu - a rovnou s ním do bedny. Naopak velká stará borovice, která nemá až tak dobrý kořenový bal si v záhonu dva roky chrochtá a pak jde do bedny.
Můžu doložit, že jsem vyzkoušel kopat velké, staré yamadori buků v říjnu, listopadu, prosinci, březnu, dubnu a květnu, borovice v březnu, dubnu, květnu, červnu, čevenci, srpnu a září. Modříny jsem kopal i v lednu na Tři krále (tedy žádné zelené štětičky jak se doporučuje), atd., atd. Téměř vždy tyto rostliny až na velmi malé výjimky přežily. Podstatný podle mne je zejména kořenový bal, který v některých případech je tak homogenní, že je možno tyto stromy přesazovat vlastně kdykoliv.
Myslím, že si každý za desítky let praxe odzkouší tu svou metodu. Sami vidíte jak se současná praxe diametrálně liší od dřívějších doporučených metod, které další a další papouškovali celá léta úspěšně dále a až teprve nyní jsou vyvraceny.
Jsou to jen mnou osobně odzkoušené metody, které každému v případě zájmu rád předvedu.
Ahoj, Láďa
P.S. Nikdy neříkej nikdy - jednou jsem vykopal hrušku, dělala rok a půl, že je mrtvá a pak se probudila.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 úno 2010, 16:17

Nechápu Lukáši, proč by nemohl přijít jehličnan do záhonu


Samozřejmě, že tam můžou přijít, ale já nevidím v podstatě jediné pozitivum, proč je tam sázet (pokud tyto strom nechceme v budoucnu nechat vyrůst a použít např. na zahradní stromy): u listnáčů často potřebujeme nechat zavalit rány a vybudovat nový terminál, navíc listnáče nejsou tak "delikátní" co se kořenů týče. Když nasadíme na záhon např. tu borovici, tak docílíme pouze toho (pokud přežije), že nám větve za ten 1-2 roky neúměrně ztloustnou, občas se i mohutným nárustem dřevní hmoty částečně ztratí osobitý charakter stromu. Navíc nemůžeme tak dobře kontrolovat podmínky (vlhkost, přistínění, přenosnost) nemluvě o hlíně, která má k propustnosti a vzdušnosti vylehčených substrátů daleko. Není to tedy o tom, jestli borovice má krásný bal (zbytečné sadit na záhon), nebo bal špatný (taky zbytečné, protože ji tak SKORO jistě odsoudíme na smrt), ale daleko více o podmínkách po vykopání, které jsou klíčové (a proto mi z toho tak nějak vychází, že k sázení yamadori jehličnanů není žádný důvod, ale samozřejmě od toho nikoho neodrazuju).
Taky jsme za ty léta vykopali lecos a leckdy a tak nějak jsme došli k tomuto systému...
P.S. rád uvidím nějaké ty staré bukové yamadori, buků není zrovna mezi bonsajisty přebytek, a tak je každý pěkný kousek o to cennější ;)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Vladimír Vinický » 16 úno 2010, 19:07

to Lukáš: No, podělil jsem se jen o své letité zkušenosti, tak jak to dělám já. A protože s tím mám poměrně dobré výsledky, zůstanu u toho. Neříkám, že nemáš pravdu, určitě své skušenosti máš, ale zřejmě existují tak rozdílné podmínky (místo vykopání, přenesení, zasazení, substrát, stínění, stimulace, rosení, hnojení a já nevím co ještě), že ne všechno se nechá opakovat podle nějakého scénáře. Osobně vůbec nepovažuji borovice nebo buky za těžko přasaditelné. Určitě uvítám návštěvu a můžeme to prodiskutovat osobně.
Jo, víc hlav, víc ví.

Ahoj, Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 úno 2010, 21:08

Už se tu trochu odkláníme od tématu, nicméně je to v pořádku, že má každý ty své postupy, hlavně když fungují a stromy rostou (stejně si ale nedokážu představit, že bych zasadil staré mugo někde z Alp či Transylvánie jen tak na záhonek :lol: ).
Před buky mám já osobně respekt, po několika neúspěších vyzvedáváme jenom po předchozí přípravě už na místě v lese, takže já je za lehké nepovažuju, zase ale nevidím žádný větší problém např. v kopání a pěstování smrků, které tolika lidem "nejdou".
Určitě bych rád přijal pozvání, je to tam k vám ale daleko, předaleko, tak snad až bude někdy cesta kolem do Plzně, do Německa :) (a mohli bychom vymyslet i nějaký handl buk za xxxxx, pokud se teda u tebe tak dobře ujímají ;) )
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod maros » 16 úno 2010, 21:09

Servus,
to Lukas: mas pravdu niektore veci ohladom hnojenia (to som tu uz niekam skopiroval, tak to sem znova nedavam) a zlozenia zeminy pise najnovsie WP inak. Lukas, kedze ja som to len prekladal nedovolil som si robit zmeny v texte autora, ani som nepridaval poznamky prekladatela z dovodu respektu voci uznavanemu autorovi(som predsa len neskuseny greenhorn a nie bonsaista :P ). :naughty: Ale aj tak dakujem za tlieskajucich smajlikov. ;)
http://belanmaros.blogspot.com/2009/05/walter-pall-o-modernych-substratoch.html
O hrubej rašeline:
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2009/04/rough-peat.html
"Ako už mnohí z Vás čítali často, ja používam ako substrát 85% páleného ílu, zeolitu, chabsai, pemzy, drvenej lávy, turface alebo niečo podobné (jeden z produktov alebo zmesi - v tom NIE JE ŽIADNY ROZDIEL) a 15% hrubej rašeliny. Nič viac!
Dostávam otázky čo to tá zázračná hrubá rašelina je a kde sa dá kúpiť. Ja to kupujem v záhradníctve a to veľmi lacno. Je to zemina z bažín s rozloženým rašeliníkovým machom. Tiež sa to volá "white peat" (biela rašelina) čo vedie k ďalším nedorozumeniam, lebo nie je farbou biela.
Je to ideálny prídavok k hrubozrným časticiam, pretože drží vodu, zvyšuje kyslosť pôdnej zmesi, obsahuje mnoho humusových kyselín, ktoré fungujú ako hormón. Túto zmes 85% hrubých častíc plus 15% hrubej rašeliny používam pre všetky stromy. Pozrite sa do mojej galérie aké sú výsledky."

Mne osobne nie je uplne jasne co to v nasom pripade "rough peat" je. Co viem od Pavla Slovaka tak on pouziva raselinu namocenu v sude s vodou, nechava sadnut jemne casti a pouziva len to hrube co plava (ak sa mylim mozno ma niekto opravi). To sa mi zda byt dobre riesenie a na jar to vyskusam.

Co sa tyka Superthrive tak tu je jeden nazor od Willa Heatha:
http://belanmaros.blogspot.com/2009/06/buranie-mytov-o-bonsai-autor-will-heath.html
Extrakty s vitamínom B1

Ďalší mýtus, ktorý len tak ľahko nechce zomrieť je používanie vitamínu B1.

Zázračné elixíry sa objavia z času na čas, kričiac, že sú schopné dokázať len s pomocou pár kvapiek zmesi obohatených o B1 divy. Super-Thrive je z nich posledný o ktorých viem a stačí len malé privoňanie aby bolo jasné, že jeho hlavnou zložkou je vitamín B1. Niekto stále pozná niekoho iného, kto prisahá na tento elixír života a začiatočníci sa snažia rýchlo vyskúšať niečo z tých magických odvarov, aby aj oni mali väčšie, lepšie a zdravšie bonsai, presne také ako profesionáli.

Mýtus o vitamíne B1 sa šíri ako mor, zdá sa, že sa stále nájde niekto, kto potvrdzuje účinok B1 na zníženie šoku z presadenia, stimuluje tvorbu koreňov, zvyšuje úrodu a ďalšie podobné tvrdenia, ktoré znejú až príliš dobre na to aby to bola pravda.

Je mi ľúto, že to musím povedať, ale je trocha pravdy na tvrdeniach o vitamíne B1. Poďme sa pozrieť na to čo vravia experti.

Lauren Bonar Swezey v jej článku „Pomáha vitamín B1 presadeným rastlinám zakoreniť?“ (“Does vitamin B1 help transplants take root?”) píše „...Výskumy Kalifornskej Univerzity na zelenine nedokázali, že vitamín B1 znižuje šok z presadenia, alebo stimuluje tvorbu koreňov. Výskumníci zistili že „neexistuje rozpoznateľný rozdiel vo farbe a životaschopnosti testovaných rastlín“ pri použití vitamínu B1 samotného, vitamínu B1 plus železo, mangán a zinok na paprike, fazuli, dyniach, kukurici, paradajkách a vodných melónoch. Inde boli realizované štúdie na chrysantémach, citrusoch a ružiach a výskumníci sa dopracovali k podobným záverom.“

Sue McDavid, UCCE/Hlavný správca záhrad okresu El Dorado poznamenáva „Použitie vitamínu B1 na zníženie šoku z presadenia sa ukázalo po opakovaných experimentoch ako úplne neúčinné a to aj v laboratórnych podmienkach, ako aj v teréne na rôznych druhoch rastlín. Použitie B1 môže urobiť záhradníka šťastnejším a určite urobí šťastnejším jeho výrobcu, ale vaše rastliny budú voči tomu úplne ľahostajné.“

Ak sa pozrieme opäť čo na túto tému píše Linda Chalker-Scott z Puyallup Research and Extension Center pri Washingtonskej štátnej Univerzite vo svojom článku „Mýtus o vitamínových stimulátoroch“ (“The Myth of Vitamin Stimulants”) „Aplikovanie vitamínu B1 alebo tiamínu na koreňový systém celej rastliny nestimuluje rast koreňov. Je to mýtus, ktorý odmieta zomrieť aj keď bol opakovane vyvrátený vo vedeckej literatúre.“
-vitamín B1 (tiamín) neznižuje šok z presadenia a nestimuluje rast koreňov na rastlinách mimo laboratória
-zdravé rastliny si syntézou zabezpečia vlastný zdroj tiamínu
-zdravé pôdy obsahujú užitočné mikroorganizmy, ktoré tiež syntetizujú tiamín

Zdá sa, že B1 je ďalší mýtus, ktorý bol odhalený vedcami v odbornej literatúre, ale aj napriek tomu omieta zomrieť. vitamín B1 alebo tiamín nezabraňuje alebo neznižuje šok z presadenia, nepodporuje rast koreňov, v podstate nerobí vašej rastline absolútne nič, pretože tá si produkuje svoj vlastný tiamín.

Kupovanie produktov na báze vitamínu B1 je rovnaké, ako hádzanie vašich peňazí do studne, vlastne v jednej zo štúdií sa ukázalo, že rastliny zalievané čistou vodou boli na tom lepšie, ako tie ktoré boli zalievané aj s vitamínom B1.

Na základe tvrdení každého jedného profesionálneho človeka pracujúceho v starostlivosti o stromy, ktoré som bol na túto tému schopný nájsť, ako aj na základe štúdií z veľkých univerzít neexistuje iný logický záver ako, že používane vitamínu B1 je neefektívne, je to mrhanie peniazmi a časom, a neprodukuje žiadny želateľný výsledok. Všetky tvrdenia o zmysle používania vitamínu B1 sú nepravdivé.

Pravdou je, že sa nikdy nedokázal pozitívny účinok vitamínu B1 pri znižovaní šoku z presadenia alebo podpore tvorby koreňov a iné výhody ako je zlepšenie odolnosti rastlín voči škodcom sú v štádiu skúmania.

Vyššie popísané odhalené mýty sú len jednými z mnohých, ktoré pretrvávajú medzi bonsaistami dneška. Pomocou výskumu a štúdia, ako aj s pomocou vhodnej aplikácie zdravého sedliackeho rozumu sa vieme dostať až do jadra týchto tvrdení a odhaliť čo sú vlastne zač – nepodložené túžby založené na nedostatku alebo úplnej absencii faktov.

Dúfam, že konečne môžeme tieto mýty poslať do minulosti a sústrediť sa na rozvíjanie umenia bonsai namiesto spoliehania sa na rozprávky starých materí, ktoré slúžia tomu istému účelu ako hádzanie soli cez plece, keď sa nám ju podarí rozsypať. Takéto konanie nás možno urobí o trochu šťastnejšími ale nič viac.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Vladimír Vinický » 17 úno 2010, 09:53

to Lukáš - snad se někdy někde potkáme, třeba v Merklíně a můžeme se podělit o zkušenosti, opakuji, rád tě uvítám u nás a ukáži ti třeba i ty letité borovice na záhoně v "rekonvalescenci".
Ať to roste. :P
Ahoj, Láďa
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kontejnér pro yamadori

Příspěvekod Míra Z » 17 úno 2010, 12:34

Já jsem poslední dobou začal schovávat polistyrénové bedny různých velikostí,myslím že budou dostačujcí.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron