Habr nebari jak na to ?

Vše, kdo jak co

Habr nebari jak na to ?

Příspěvekod Martin Iša » 02 úno 2010, 13:35

Možná by bylo dobré to dávat na obě fora najednou.Abychom mohli porovnávat jednotlivé návrhy.Já už to samozřejmě taky okouknul.Mě nejvíc oslovil návrh Pepy Soukala.Ale já se Lukáši zeptám na jinou věc, pro nás neméně důležitou.Určitě budeš ještě pracovat na zdokonalení nebari.Můžeš nám prosím popsat jakým způsobem?Jak dosáhneš většího rozvětvení kořenových náběhů?Myslím, že to tu bude zajímat více Greenhornů. ;) Založil jsem o této problematice nové téma, tak pokud budeš ochotný se s námi podělit o své zkušenosti, tak prosím tam.Děkuji :jedna:
Přílohy
habrmuzeum03_jaro08.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Pavel Š. » 02 úno 2010, 16:14

Souhlas s Robertem, parádní strom. :clap: Taky bych takový bral.

Martin Iša Martine nevím, ale mě nepřipadá, že by kořeny potřebovaly nějaké zásadní úpravy. To jemné kořenové vlášení, které jsi nakreslil, většinou u stromů nebývá vidět, většinou je to jen ta nejsilnější část kořenů, která se pak ztrácí v substrátu. A hlavně ti tam chybí podle mě ten nejdůležitější kořen na pravé straně, který stromu opticky rozšiřuje základnu a vyvažuje ho (je vidět až na posledních obrázcích). :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Dan Pánek » 02 úno 2010, 17:43

Tenhle strom si určitě zaslouží lepší nebari, než co je nyní vidět.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Milan Karpíšek » 02 úno 2010, 17:57

To Pavel Š.: To co napsal Martin Iša a nakreslil by bylo idealním nebari jaké by mohl tento habr mít. Je to věc na kterou se dost zapomíná a spousta lidí ji ani neřeší.V idealním případě by se mělo nebari co nejblíže ke kmeni větvit a mělo by být vidět alespoň první rozvětvení nad substrátem. Stromu takovéhle nebari výrazně přidá na kráse.
Přílohy
nebari.jpg
nebari.jpg (57.04 KiB) Zobrazeno 4457 krát
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Martin Iša » 02 úno 2010, 19:33

Milan tak nějak odpověděl za mně.Nebylo mým cílem na dané fotografii nakreslit vše jak by mělo být.Jen jsem to zhruba naznačil.Ten základ nebari je dobrý, jen ty jednotlivé kořeny jsou dlouhé, nerozvětvené.A já chtěl vědít "Jak na to". ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Pavel Š. » 03 úno 2010, 11:01

Milan Karpíšek Já si pochopitelně uvědomuji důležitost nebari, jen jsem napsal, že to současné nasazení není špatné nebo dokonce chybné, což potvrdil i Lukáš. A že je na něm třeba dále pracovat je jasné. A taky je jasné, že jako téměř vše u bonsají je to věcí vkusu každého "soudruha". ;) To nebari z tvého obrázku, které bývá vidět např. u A. palmatum z asijské produkce je často až za hranicí toho co se třeba líbí mně a co mi připadá ještě přirozené a ne už vyumělkované.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Dan Pánek » 03 úno 2010, 11:43

No, já mezi
"mě nepřipadá, že by kořeny potřebovaly nějaké zásadní úpravy."
a
"to současné nasazení není špatné nebo dokonce chybné"
vidím podstatný rozdíl, Pavle ;)
Kdybych to spojil do jedné věty, tak napíšu - Nasazení kořenů je dobré, nebari ještě bude potřeba dopěstovat (upravit).
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod tomikzlesa » 03 úno 2010, 12:47

Já v těch větách Dane teda takový rozdíl nevidím.

Mě osobně se ty přehnané plackovité nebari na javorech vůbec nelíbí (přiklad). Mě jako naturalistovi tyhle zásahy sou vůbec celkově proti srsti, ačkoliv si uvědomuju důležitost nebari a úpravy jako třeba prezentuje Pavel Slovák sou v pořádku, ale nic se nemá hnát do extrému. Obávám se okamžiku kdy tohle vyumělkovávání dojde do extrému a nějaký špiškový bonsajista bude chtít růžový smrk, začneme si kupovat spreje :? ?

Nebari u Lukášova habru mi osobně přijde dobrý, co by za něj spousta ostatních stromů dala.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Milan Karpíšek » 03 úno 2010, 12:52

Pavle já nikde nepsal, že to nebari je špatné. Lukáš napsal že spokojený se ZAKLADEM NEBARI, ano ten základ je skvělý ale bude na něm hodně dlouholeté práce.
Osobně taky moc nemusím to široké japonské nebari na javorech, to co jsem poslal není tak široké, je tak akorát k trojkmeni, kterému patří a je řekl bych perfektní a adekvátní.

Tome jako naturalista by sis mohl všimnout nebari u stromů v přírodě. Myslím hodně starých stromů zejmena u buků a td
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Dan Pánek » 03 úno 2010, 13:01

Tome, neobhajuju placky, ani mě se nelíbí a nevím konkrétně o nikom, komu ano. Jen si myslím, že někteří tu zatím zaměňují základ nebari za nebari samotné. Všimněte si, že Lukáš slovo ZÁKLAD, zvýraznil. Tenhle habr zatím přirozené nebari nemá, jen jeho dobrý základ - nedá se tedy vůbec říct, že je dobré - naopak, zatím má závažné nedostatky - je nepřirozené. Martin to popsal celkem dobře.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron