Domácí hnojivo

Vše, kdo jak co

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Martin Kolacia » 09 úno 2010, 11:13

Tak ještě jednou a asi naposled :) ... i v kvalitně založeném kompostu dochází k růstu plísní ... tyhle houby jsou nutné pro rozklad. Jediné co se u kompostu musí regulovat je vlhkost. Ideální je průměrně vlhký materiál. Suchý nic neprobíhá , příliš mokrý naopak je velmi škodlivý , kdy vznikají různé kyselé kvašení.
Spory plísní jsou strašně malé a ve vzduchu jsou v nepředstavitelném množství a je problém třeba při vakuaci vytvořit opravdu bezplísňové prostředí !


Běžný kompost stačí akorát provzdušňovat (tedy několikrát za rok prohodit) aby nedocházelo ke škodlivému anaerobnímu kvašení. Urychluje se to zakoupenými přípravky , kde jsou již předpřipraveny všechny "dobré" (ale i v normální půdě dostupné) bakterie a houby.

Když udělanou kouli rychleji vysušíš , neproběhne v ní ta důležitá fermentace !

Běžný japonský biogoldový bobek taky nekontrolovatelně plesniví ;)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Jan Kalivoda » 09 úno 2010, 19:30

Je to vse krasne, ale zde byla nakousnuta pouze vyroba bobku a s tim spojeny problem plisni. Pri pouziti samozrejme dochazi za tepla a vody k naslednym procesum jako fermentaci-kvaseni-plesniveni- hniti- rozkladu bilogickych latek atd., ktere vsak nemohou vznikat uz pri vyrobe,to by asi nebylo vhodne.
A to je myslim vse k danemu.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Pepča » 09 úno 2010, 22:00

Tak koukám, jak se diskuze o hnojivu rozjela. Asi to píši špatně, ne hnojivo, ale plesnivé bobky. Možná se nám autor článku o jejich výrobě potutelně směje, když si přečte naše jednotlivé teorie a úvahy. Já si jenom laicky myslím, že když bobky řádně uschnou nebude na nich ani ta plíseň.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Jarda Marek » 09 úno 2010, 22:03

Ovšem Pepčo až je dáš k rostlině a začneš zalévat, bude parno, je to zpátky :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Martin Iša » 09 úno 2010, 22:11

Pepo, a co takhle zkusit nějakou sušičku?Třeba starou na ovoce? ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Jan Kalivoda » 09 úno 2010, 22:18

Jiz jsem k tomu nechtel nic dat, ale nevim proc bych se mel nekomu smat, kazdy zacatek je tezky, nez se vychytaji mouchy, proto tedy, mohl jsem si to precist a jet na jine tema, ale jsme greenhorni... Dale i pro tvoji osobu nebo rodinu neni vhodne, aby ti doma na skrini , kde bydlis se tvorily plisne. Ty vytvari spory, ktere nejsou vhodne je dychat, jsou jak je psano vyse toxicke. To je uz k danemu vse.
Zdravi Jan K
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Martin Kolacia » 09 úno 2010, 22:19

jan kalivoda:" nějaký" :lol: pan (Masahiko Kimura) ve svém semináři ukazuje jak se dělá vlastní hnojivo. V časopise Bonsaje a japonské zahrady přináší pan Stropnický přeloženou verzi.
......
Na ušmudlaných novinách potisklých nějakými japonskými klikiháky jsou zřetelně vidět kuličky pokryté plísní .Pro nevěřící Tomáše doporučuji si tento plátek zakoupit a přesvědčit se na vlastní oko :geek:
....
a úplně naposled uvádím že plíseň je na bobcích v době používání úplně normální ...(tedy alespoň na jejich spodní stálevlhké straně !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ....jestli to je zdravá či nezdravá plíseň spekulovat nebudu ... oni už to v těch cizokrajných zemích používají více než jednu zimu ;)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Pepča » 09 úno 2010, 22:24

Jardo a Martine, nebudu zkoušet žádnou sušičku a to , že bobky začnou po namočení opět se pokrývat plísní je mi naprosto jasné a také to, že se začnou rozpadat pokud je nějaká havěť nesežere. Láďa mi ukazoval ty originální a já si myslím, že se musí také vlhkem rozpadat, jinak by
byly na nic a také říkal jak krásně voní když navlhnou. Ty moje také voní již teď a tak jsem je z bytu vynesl a dosušuji je ve sklepě.
Já jsem to jenom zkusil, když tak si řeknu, nefunguje to a tím s nimi končím. Nevymýšlím Perpetum Mobile a přišel jsem o víc. Tím končím moji diskuzi na dané téma.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Jan Kalivoda » 09 úno 2010, 22:28

Nekdo asi neco prehledl. Vyroba je vyroba a pouziti je pouziti, to jsou snad dve rozdilne veci. Ja jsem psal o problemu plisni pri vyrobe.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Domácí hnojivo

Příspěvekod Jarek Servus » 10 úno 2010, 15:10

Pletou se tady rozhodně dvě různé věci výroba a použití. Jako lékárník, který má také zkoušky z mikrobiologie, botaniky, biochemie ... se musím připojit k Honzovi Kalivodovi. To, že to Japonci používají dlouhodobě je možné. To, že jim to nedělá problémy se zdravím lidí i stromů je taky možné. Přesto platí a platit bude, žě neznámé plísně v bytě (nemyslím v Nivě nebo na Hermelínu) jsou vždy škodlivé. Mimochodem třeba Candida albicans, jedna z nejnebezpečnějsích plísní pro člověka, je také - jak napovídá název - bílá.
Přestraňme se tedy přít o to, zda je to pro stromy prospěšné nebo nikoliv, zda to vadí lidem, či nikoliv. V jednotlivých případech to ani lidem, ani stromům nevadí. Přestaňme se přít o to,jestli, zda a jak probíhá fermentace a další procesy, od oka to validně nikdo neodhadne. Každý z nás má jiný názor a nedohodneme se. Přeji Pepovi, aby to jeho stromům svědčilo, aby mu to zdraví nepoškodilo. Já jsem asi líný si dělat bobky, pokud je používám, tak jsou kupované, a u toho už zůstanu.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 10 úno 2010, 16:53, celkově upraveno 2
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron